Skocz do zawartości
Bartek Ochen Ochenduszka

Obiektywy i telekonwertery

Rekomendowane odpowiedzi

Swego czasu robiłem testy obiektywu Tamron 150-600mm z telekonwerterem Sigma x 2.0. W astrofotografii średnio się to sprawdza ze względu na światłosiłę.

Mało tego, ostatnio robiłem test podpinająć telekonwenter Sigmy do astrografu TS65Q czy w ogóle będzie współgrał. Okazało się że zestaw ostrzył.

Z taką światłosiłą to można księżyc focić oraz planety, ewentualnie można pokusić się o gromady i bardzo jasne mgławice np. M42.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja czasem podpinam telekonwerter Soligor x1.7 do fotografii przyrodniczej do mojej Sigmy 150-600 lub x2 do Księżyca, ale z racji, że na długim końcu obiektyw ma przysłonę f6.3, to aparat ma problem z ostrzeniem, bo ma za ciemno. 

Natomiast idealnie powyższe konwertery sprawdzają się z Nikkorem 50mm f/1.4, ponieważ mimo spadku jasności to i tak mamy duży zapas i obiektyw ostrzy idealnie :)

Oczywiście przez dodatkowe soczewki mamy spadek jakości zdjęcia, ale wygląda to lepiej niż crop danego zdjęcia :)

Poniżej stackowany Księżyc z mojej Sigmy 150-600@600mm + Soligor x2, ~60klatek:

moon_tiff_lapl4_ap3373.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi