Skocz do zawartości

TESS: kosmiczny teleskop, który znajdzie w pobliżu planety podobne do Ziemi


Alberto

Rekomendowane odpowiedzi

 

Ponieważ nie widziałem żadnego postu na TESS na całym forum, stworzyłem ten, aby o tym porozmawiać.

Uruchomienie odbędzie się w poniedziałek o 18:32 czasu EST.

Na stronie internetowej czytałem, że "operacja naukowa rozpocznie się na początku czerwca, a pierwsze dane dotrą do archiwum na początku grudnia".

Ze względu na opóźnienie w uruchomieniu, wydaje mi się, że pierwsze dane nie będą dostępne do stycznia 2019 roku

W każdym razie właśnie nagrałem wideo na TESS, jeśli chcecie to sprawdzić: http://www.youtube.com/watch?v=7bsxlG-rh1E&list=PL3RiFKfZj3pv1ZqpFxuZinoGtUGEOankw

 

Edytowane przez Alberto
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Wystrzelona 19 kwietnia  misja TESS dostarczyła pierwszych zdjęć. Jej misji jest poszukiwanie pobliskich planet pozasłonecznych podobnych do Ziemi.

Pierwsze obrazy przesłane przez TESS zostały wykonane we wtorek 7 sierpnia w ciągu 30 minut. Wykorzystano przy tym wszystkie cztery aparaty pojazdu. Czarne linie na fotografiach to przerwy pomiędzy czujnikami aparatów.

 

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/nasa-s-tess-shares-first-science-image-in-hunt-to-find-new-worlds

 

TESS-1st-light-annotated-lg-e15372102959

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Nowo odkryta egzoplaneta to wykopalisko z przeszłości.


Po raz pierwszy oznaczony jako potencjalna planeta przez teleskop kosmiczny Kepler w 2009 roku.

Jednak KOI-5Ab został szybko porzucony, głównie dlatego, że "się skomplikował".


KOI-5Ab wrócił do gry dzięki następcy Keplera, satelicie Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) wystrzelonemu w 2018 roku.

 

Tam napisano, że gwiazdy orbitują dookoła siebie w 30 lat ale namalowali dwie elipsy.
Zgaduję ze orbitują dookoła wspólnego środka ciężkości ale rysunek sugeruje że ...
kiedyś mogą się zderzyć. Na przecięciu elips.

Zaciekawiające! :)

 

Siema
https://www.space.com/kepler-space-telescope-2nd-exoplanet-candidate-confirmed

 

polatach.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.