Skocz do zawartości

M88, M91, NGC4571 i trochę drobnicy.


Piotr4d

Rekomendowane odpowiedzi

Fakt, teraz gwiazdki można uznać że są ładne. Trochę kosztowało mnie to czasu i stresu,  jeśli ustawienie draw tube wyciągu przy pomocy lasera jakoś szybko udało mi się ogarnąć, to korekta położenia celi względem tubusu była koszmarem. Myślałem nawet że zepsułem wszystkie ustawienia w końcu jednak jakoś udało się wszystko  ustawić. Pewnie nie jest perfekcyjnie ale co tam, liczy się zabawa.

Pełna klatka z Asi i dodam jeszcze co ciekawe i dla mnie istotne, że gwiazdy nie były zmniejszane. W takim rozmiarze zeszły z matrycy :D

sie pochwalił :mr.green:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Duser napisał:

Jak ustawiałeś kolimację celi - na gwiazdach, czy miałeś jakiś kolimator?

Problem poległa na tym że gwiazdy na jednym rogu były delikatnie fasolkami a na przeciwległym rogu troszkę kalafiorami, czyli ewidentnie coś jest krzywo. Dodatkowo zauważyłem niesymetryczność winiety. Kształ gwiazd sugerował problem za złączkami i rzeczywiście wymiana złączki trochę pomogła, ale cały czas gdzieś coś uciekało. Postanowiłem skupić się na "krzywej" winiecie. 

Stwierdziłem że jak winieta będzie symetryczna to i stożek światła powinien być wtedy prostopadły do matrycy. Mając jednocześnie nadzieję że przesłona z filtra jest idealnie w osi.

Cela obiektywu jest przykręcona na trzech śrubach głównych plus sześć kontrujących.

Robiłem kilku sekundowe expozycje ze stretch'em na high i kręcąc po odrobince śrubami obserwowałem winiete i kształt gwiazd. W końcu po wielu wielu próbach udało mi się wycętrować winietę i znormalizować kształt gwiazd.

Może trochę dzieło przypadkó, ale grunt że się udało.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Grzędziel napisał:

Jedynie co bym zmienił to odrobinę podkręcił saturację, ale to kwestia gustu.

Wersja dla Piotrka Grzędziela. Podniosłem saturację i przy okazji ściągnąłem odrobiną zielonego.

NGC4516-RGB_6.jpg

Edytowane przez Piotr4d
literówka
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Piotr4d napisał:

Problem poległa na tym że gwiazdy na jednym rogu były delikatnie fasolkami a na przeciwległym rogu troszkę kalafiorami, czyli ewidentnie coś jest krzywo. Dodatkowo zauważyłem niesymetryczność winiety. Kształ gwiazd sugerował problem za złączkami i rzeczywiście wymiana złączki trochę pomogła, ale cały czas gdzieś coś uciekało. Postanowiłem skupić się na "krzywej" winiecie. 

Stwierdziłem że jak winieta będzie symetryczna to i stożek światła powinien być wtedy prostopadły do matrycy. Mając jednocześnie nadzieję że przesłona z filtra jest idealnie w osi.

Cela obiektywu jest przykręcona na trzech śrubach głównych plus sześć kontrujących.

Robiłem kilku sekundowe expozycje ze stretch'em na high i kręcąc po odrobince śrubami obserwowałem winiete i kształt gwiazd. W końcu po wielu wielu próbach udało mi się wycętrować winietę i znormalizować kształt gwiazd.

Może trochę dzieło przypadkó, ale grunt że się udało.

 

 

Dobra robota!!!

Gratuluję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.