Skocz do zawartości

Niebywałe


Rekomendowane odpowiedzi

Prognozowaną cechą zmian klimatycznych miał być zanik przejściowych pór roku. I tak się dzieje od jakiegoś czasu. Gwałtownie przeszliśmy z temp zimowych w letnie. Opady przybierają tendencję suszą - pora opadów. Można niby się cieszyć, że są wyższe temperatury ale to wyższe parowanie  = więcej chmur = więcej energii w atmosferze = więcej gwałtownych zjawisk pogodowych. 

A spirala sprzężeń zwrotnych napędza się dalej 

Edytowane przez DARK
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 hours ago, Łukasz K said:

Kto pamięta kiedy ostatnio było tak dużo pogodnych dni z rzędu?

Rzeczywiście, w kwietniu kamery pracowały przez 14 nocy z 19 :D
I ja też jakby częściej wietrzę teleskop, nawet dziś rano ustrzeliłem kometę C/2016 M1 (PANSTARRS). 3:30-4:00 najlepiej widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj zacząłem od Łysego a dziś po 2:00 skończyłem z Jowiszem. Zasięg 5.5 mag gołym okiem w Pannie około 2:00. Jowisz pływał delikatnie i czasami jakoś tak "mrowił" się obraz. Generalnie widoczność planet nie za dobra ale DSY pewnie byłyby fajne z dużego lustra także nie narzekam na pogodę:)

Edit: może nawet trochę bliżej 5.8 mag jak teraz patrzę w Stellarium na gwiazdy które widziałem.

Edytowane przez lolak89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak temat rzecze ,niebywałe co tu jest ostatnio grane. Jest pogoda czyli rzecz widziana u nas ostatnio tak często jak papier toaletowy na półkach w czasach PRL-u. Wizualowcy targają w teren  newtony i inne teleskopy  a ci od astrofoto rozstawiają montaże , zaplatają sieci  z różnego rodzaju kabli i złączek. Jednym słowem wszyscy odkurzają sprzęt po okresie długiej posuchy. Generalnie wszystko w normie ale… jest problem , pogoda utrzymuje się przez  kilka dni ,co nie jest normą . Jak sobie z tym poradzić. Nacieszyliśmy się pogodną nocą , padamy na pysk w pracy na drugi dzień, wracamy do domu i zapowiada się znów pogodna noc. Dobra nasza , damy radę i drugą noc, następny dzień w pracy jakoś przetrwamy. Niestety trzecia noc również zapowiada się pogodna…… „Panie premierze jak żyć „ :D 

Edytowane przez gryf188
  • Lubię 3
  • Kocham 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ta pogoda to dzięki temu, że chyba zaczyna się nowy cykl słoneczny? Były kiedyś badania sugerujące związek zachmurzenia z aktywnością Słońca :) Choć o ile pamiętam inne badania tych wniosków nie potwierdzały, więc licho wie. Tak czy siak - nie da się ukryć, że pogoda jest, a robota leży, bo zamiast pracować albo się spieszę na obserwy, albo nie mogę się zwlec z wyra i potem łażę cały dzień jak zombie... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie masz rację, Moja luba już się wkurza bo codziennie wyciągam sprzęt na balkon i siedzę jak oszalały, słyszę tylko żebym dał spokój, przecież zaraz mam ten zlot:D. Z astro trochę jak z jedzeniem, nie naoglądasz się na zapas ale i tak próbujesz B) Ostatnio spóźniam się codziennie 15 minut do roboty bo śpię po 3 godziny. Ale w nocy to czas goni jak szalony, tu zmienisz okular, zmienisz obiekt, chwilę popatrzysz i już nie ma godziny i tylko odliczam w myślach ile mi zostało snu do tej 5:40 rano.

 

Karol, M13 nie oglądam bo nie mam jej z balkonu ale M5 jest podobna i wygląda mega. Zapodamy kiedyś u Ciebie w 14" bądź u Marcina w 20" jakąś kulkę w bino to zwolnisz się z roboty i pojedziesz dla siebie po nasadkę do sklepu:Loveit: Szok i degrengolada co daje patrzenie obuoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 hours ago, lolak89 said:

Moja luba już się wkurza bo codziennie wyciągam sprzęt na balkon i siedzę jak oszalały, słyszę tylko żebym dał spokój, przecież zaraz mam ten zlot:D

Żeby nam te nasze lube nie wykrakały marnej pogody na majowym astrozlocie w Bieszczadach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.