Skocz do zawartości

Wodorowa gwiazdka, która spłonęła czyli IC405 w kolorze


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

  • Pav1007 zmienił(a) tytuł na Wodorowa gwiazdka, która spłonęła czyli IC405 w kolorze
18 minut temu, Pav1007 napisał:

Cześć i czołem,

Było sobie zdjęcie, zrobione kiedyś w czasach nieodległych:

 

Tymczasem niedawno, udało mi się dopalić kolor do już zachodzącej gwiazdy, która w odwiecznym cyklu spala się i się odradza. Początkowo zbierając materiał wodorowy myślałem, że będę musiał czekać do jesieni by Woźnica przytargał swoją gwiazdkę, tak bym mógł zebrać do niej kolor - a tu pogoda okazała się na tyle łaskawa bym mógł to zrobić i zrobiłem :-)

Zebrałem kolor w ilości 80klatek po 3 minuty każda, przez ED80 i kamerkę QHY168C.

Poniżej znajdziecie efekt tych zmagań

IC405-HaRGB_v3_1920px.jpg

Technicznie zdjęcie bardzo dobre, zwłaszcza gwiazdki fajne :) ( wg mnie choć fachowcem nie jestem w ocenie "niuansów" :P

To co zwróciło moją uwagę to ciągle relatywnie niskie czasy ekspozycji (3minuty) przy niskim gainie (miałeś ustawiony na "0" czu unity?)

BTW - zawsze zwraca moją uwagę ta niebieska poświata. Wybitnie mi ona nie pasuje w tym obiekcie :) Ten sygnał pochodzi z pasma tlenu?

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Lukasz83 napisał:

Technicznie zdjęcie bardzo dobre

Dziękuję :-)

5 minut temu, Lukasz83 napisał:

To co zwróciło moją uwagę to ciągle relatywnie niskie czasy ekspozycji (3minuty) przy niskim gainie (miałeś ustawiony na "0" czu unity?)

hmm, zwróciło Twoją uwagę w jakim sensie? Negatywnym? Nie ma potrzebu palić więcej skoro to co chcę uzyskać (kształ tego "skorpiona" oraz kolorowe gwiazdy) wychodzi przy 180sek klatkach. Gain miałem na unity. Zresztą to CMOS - wodór była palony na 300sek.

 

Z tą niebieską poświatą to są różne podejścia. AE Aurigae mocno oświetla te rejony mgławicy, może to stąd się bierze. Jeśli zaś chodzi o mój odbiór to wolę jak ta część jest rozświetlona niż zupełnie pozbawiona tej poświaty - wygląda wtedy jakby gwiazda była oderwana od całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Pav1007 napisał:

hmm, zwróciło Twoją uwagę w jakim sensie? Negatywnym? Nie ma potrzebu palić więcej skoro to co chcę uzyskać (kształ tego "skorpiona" oraz kolorowe gwiazdy) wychodzi przy 180sek klatkach. Gain miałem na unity.

Raczej pozytywnym - zaskakuje mnie jak niewiele materiału trzeba dla obecnych CMOSów żeby uzyskać dobry kolor czy luminancję w klasycznym podejściu długoczasowym. No bo umówmy się, 3 minutowe klatki to nie jest długo...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Tayson napisał:

Dla mnie wodór troszkę bardziej w czerwień

Dzięki Tomek, zobaczę jak to będzie wyglądać.

17 godzin temu, Lukasz83 napisał:

zwłaszcza gwiazdki fajne

Spędzam nad nimi sporo czasu a i tak nie zawsze człowiek jest zadowolony - Dzięki!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.