Skocz do zawartości

M104 Sombrero


piotrem

Rekomendowane odpowiedzi

Świetne zdjęcie. Pamiętam, jak dziwiłem się kiedy mi mówiłeś, że i luminancję palisz w bin 2.  I tu nie zgodzę się z @Pav1007. Wiatr i mocno średni seeing i tak by nie pozwolił na uzyskanie lepszego detalu, a za to uzyskałeś 4 x wiekszy sygnał od tego w bin 1. A przy Twoim dużym Newtonie i Atiku z pixelem 4,54 i tak masz skalę ok. 1.3"/pixel co w zupełności wystarcza do pokazania detalu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie jest bardzo fajne, ale powiedz mi Piotrze, co ze skali jak seeing był kiepski?

Być może nie ogarniam tak długiej tuby i jej prowadzenia - dlaczego napisałem, że jest mydło dla mnie. Może to kwestia obróbki a może na wzrok mi się już rzuca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Pav1007 napisał:

Zdjęcie jest bardzo fajne, ale powiedz mi Piotrze, co ze skali jak seeing był kiepski?

No właśnie, Autor zdjęcia przy bin 2 miał i tak niezłą skalę ok. 1.3"/pix więc przy bin 1 miałby 0.65"/pix co przy słabym seeingu i wietrze nic by nie dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pav1007 napisał:

Zdjęcie jest bardzo fajne, ale powiedz mi Piotrze, co ze skali jak seeing był kiepski?

Być może nie ogarniam tak długiej tuby i jej prowadzenia - dlaczego napisałem, że jest mydło dla mnie. Może to kwestia obróbki a może na wzrok mi się już rzuca

Pawle,

masz rację, jest mydło, przy tym obiekcie wyzwaniem jest wydobycie szczegółów torusa a na mojej fotografii tego nie ma mimo dziesięciocalowej tuby.

Dlaczego ? Poniżej krótka historia tej fotki.

7 kwietnia wg prognozy miał wiać umiarkowany południowy wiatr, który zlekceważyłem i zamiast zabrać FSQ - wziąłem ciężkiego Newtona. Już po pierwszej klatce obiektu w zenicie wiedziałem, że będzie masakra bo PHD pokazywał + - 3-4" co powodowało wyraźne poruszenie zdjęć. Chcąc ratować sesję 'położyłem' tubę w nadziei uzyskania większej stabilności i rzeczywiście na M104 co druga klatka była akceptowalna. Bin2 miał przyspieszyć pozyskanie materiału. Mimo, że prowadzenie było dramatycznie złe, nie przyszło mi do głowy sprawdzić czy poza wiatrem były jakieś inne czynniki wpływające na fatalne odczyty guidingu. Okazało się, że tak jednak zauważyłem to dopiero dopiero następnego dnia - wiatrak do chłodzenia lustra swobodnie dyndał na taśmie, którą przyczepiam go do stelażu lustra przed sesją (nie mam zamontowanego na stałe wiatraka). Nie było tego widać bo lustro jest schowane kilkanaście centymetrów w głąb tuby. Tak więc oprócz wiatru był jeszcze dodatkowy sabotażysta, którego nie wykryłem - zmęczony którąś kolejną nieprzespaną nocą :)

Odnośnie obróbki - mój warsztat jest bardzo niedoskonały i z pewnością nie dorównuje Twojemu ale jak widać na załączonej pojedynczej klatce luminancji - tej nocy torus był poza moim zasięgiem. A to oznacza, że będę próbował dalej :)

Pozdrowienia

Piotr

M104-017L.jpg.b5f088d614981ed9d1a143a435458803.jpg

Edytowane przez piotrem
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, piotrem napisał:

masz rację, jest mydło, przy tym obiekcie wyzwaniem jest wydobycie szczegółów torusa a na mojej fotografii tego nie ma mimo dziesięciocalowej tuby.

Piotr, nie chciałbym, żebyś mnie źle zrozumiał - zdjęcie jest super, podziwiam wszystkich co atakują tą galaktykę i sam chciałbym to zrobić, ale niestety jak miałem możliwość to sprzęt odmówił posłuszeństwa. Pewnie gdybym zrobił tą galaktykę samemu, to z podkulonym ogonem wypluwałbym słowa, które powiedziałem wyżej. Samo poprawne techniczne wykonanie zdjęcia tej galaktyki powinno być powodem do oklasków i takie Ci śle - niemniej jednak nie mogę się doczekać aż ponownie z tą tubą podejdziesz do tej galaktyki.

12 godzin temu, piotrem napisał:

mój warsztat jest bardzo niedoskonały i z pewnością nie dorównuje Twojemu

Ależ nie pisz takich herezji! Masz świetny warsztat i nie ma co się porównywać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Na zdjęciu widoczne także:

An ultra-compact dwarf around the Sombrero galaxy (M104): the nearest massive UCD

https://academic.oup.com/mnrasl/article/394/1/L97/1084255

http://www.pbase.com/strongmanmike2002/image/125755939

zbliżenie z Hubble

https://www.spacetelescope.org/images/opo0328a/zoomable/

 

 

Ultra-compact dwarfs (UCDs) .png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heweliusz napisłał

"Na zdjęciu widoczne także:

An ultra-compact dwarf around the Sombrero galaxy (M104): the nearest massive UCD

https://academic.oup.com/mnrasl/article/394/1/L97/1084255

http://www.pbase.com/strongmanmike2002/image/125755939

zbliżenie z Hubble

https://www.spacetelescope.org/images/opo0328a/zoomable/

 

"

Ultra-compact dwarfs (UCDs) .png

 

WOW. Ultra-kompaktowe galaktyki karłowate z super-masywnymi czarnymi dziurami.

Mogą być pozostałościami po większych galaktykach które zderzenia "odarły" z gwiazd.
Co najciekawsze (jak dla mnie ale i autorzy doniesienia o tym wspominają), że coraz więcej odkrywanych czarnych dziur prowadzi do sytuacji, że one mogą wytłumaczyć zjawiska przypisywane rzekomym WIMP-om ciemnej materii.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.