Jump to content
Loxley

Księżyc przed pierwszą kwadrą - kwiecień 2018r

Recommended Posts

Są zdjęcia księżyca i Zdjęcia Księżyca, ogólnie te rozległe nazywam troszkę pogardliwie "Księżycowa połacie" i nie wiem co robią czasem w Księżycowych zakamarkach :uhm: 

Twoje kadry pokazują, że i z "Księżycowych połaci" można zrobisz sztukę :)

• Thanks 1

Witam

Pogapić się trochę przez lunetę, a nie tylko zdjęcia robić:D. Moja żartobliwa uwaga bierze się z tego że wieczorem 19 kwietnia popatrzyłem na Księżyc starym Orionem 70/700 wyposażonym też w zapyziałe okulary. Chciałem przypomnieć sobie czasy jak byłem piękny i młody, a teraz już tylko piękny. No cóż obraz trochę z aberką i trzeba pilnować centrum pola widzenia, ale…. Właśnie pierwsze spojrzenie i małe zaskoczenie. Co jest przy krawędzi terminatora, w okolicach krateru Boguslawski jest gwiazdka. Czyżby zakrycie brzegowe? Jest 19h50m naszego czasu, jeszcze dość widno, ale światło popielate widać.

Zakładam zoom Vixena. Teraz widzę 4 gwiazdki, takie małe perełki, jedna bardzo daleko za linią terminatora. Oczywiście o żadnym zakryciu brzegowym nie ma mowy. Siedzę prawie godzinę i z małymi przerwami patrzę jak pokazują się cienkie mosty światła między pierwszą a drugą i trzecią gwiazdką. Jednak nie doczekałem połączenia z 4 perełką. Księżyc odszedł na zachód. Spróbuję za miesiąc, na symulacjach nie widać specjalnie tego zjawiska. Zapamiętałem że było oświetlone 16,5% tarczy. Pytanie tylko czy zmieniająca się orbita Księżyca, libracja pozwoli zobaczyć powtórnie perełki w pełnej krasie. Za to właśnie cenię sobie obserwację księżycowe, za niespodzianki w widokach i że nie potrzeba do tego sprzętu z górnej półki.

Pozdrawiam Zbyszek

• Like 2

48 minut temu, HAMAL napisał:

z "Księżycowych połaci" można zrobisz sztukę

Dziękuję. Czasem jedno słowo stawia człowieka w innym miejscu, bo wrażenie, że "mam pod górę" z tym swoim słownym, a nierzadko metaforycznym, anturażem, okazuje się być wyolbrzymione.

11 minut temu, zbyszekzz napisał:

Za to właśnie cenię sobie obserwację księżycowe, za niespodzianki w widokach i że nie potrzeba do tego sprzętu z górnej półki.

Też tak uważam. Powinniśmy tą nieprzewidywalność traktować jako swoistą wartość i nawet gdy wiele zjawisk moglibyśmy z należytą dokładnością przewidzieć, pozostawmy sobie mały margines na zaskoczenie. Niechby to były małe, niepozorne "perełki" - będą cenne, bo rzadkie.

22 kwietnia 2018r. Księżyc w wieku 6 dni i 16 godzin po nowiu (3 godziny do pierwszej kwadry), na wysokości 50 stopni.

Refraktor achromatyczny TS 152/900, ASI 120M z filtrem Baader H-alpha 35nm, Barlow Celestron Ultima 2x (ekwiwalentnie F-2270 mm), EQ-ATM, AutoStakkert!2 (400/2000), Registax 6.

Grzebieniaste cienie Kaukazu. Piękny spektakl światłocieniowy na górzystej "ścianie działowej" między Morzem Jasności i Morzem Deszczów, a zdjęcie to jest końcowy kadr z godziny 22.40.

5ade52f8d3e64_5CienieKaukazu_22_04.2018r_22.36_TS152F2270_ASI120M_H-alpha35nm_105....thumb.jpg.ea202f2983f42da62cea02e2bd3205f9.jpg

Południowa obwiednia Morza Jasności i kratery: Manilius, Menelaus i Plinius.

5ade52fb939e6_ManiliusMenelausM.Serenitatis_22_04.2018r_20.20_TS152F2270_ASI120M_H-alpha35nm_105....jpg.debf404b6a8376904af85ee03435bcd1.jpg

Centralnie - dwie formacje kraterów: Stofler-Faraday i Maurolycus-Barocius. Obie dzieli odległość 6 stopni w księżycowej długości, a to jest połowa dystansu jaki pokonuje terminator w ciągu jednego dnia. Z miesiąca na miesiąc, raz jedna z nich, raz druga - naprzemiennie znajdują się blisko terminatora, który "rzeźbi" w nich ciekawy ornament cieniowy - złożony.

5ade52fdf02d9_StoflerFaradayMaurolycusBarocius_22_04.2018r_20.25TS152F2270_ASI120M_H-alpha35nm_105....jpg.45af91347c942b4f5404869e5eddd367.jpg

Trójka kraterów TCC i Morze Nektaru - w pełnym świetle. Nadal można podziwiać piękną formę tego obszaru.

5ade53002dae4_TCCiM.Nectaris_22_04.2018r_20.33_TS152F2270_ASI120M_H-alpha35nm_105....jpg.6ae8802d71c059fca2671eacd257194c.jpg

Teraz, pozostało mi tylko poruszyć cień.

• Like 6
  • Thanks 1
  • Love 1

Piękne kadry, te z 20 kwietnia niczym z orbitera.

Z 22 kwietnia najbardziej urzekły mnie dwa pierwsze ujęcia: cienie Kaukazu i jak to ładnie określiłeś Loxley południowa obwiednia Morza Jasności.

20 i 21 kwietnia wykonałem kilka fotografii Księżyca - na razie brak czasu na obróbkę :( W tych dniach seeing nie był dobry, szczególnie 20.

Mimo to chciałem uwiecznić cienie Kaukazu 22-go. Niestety zachmurzenie pokrzyżowały plany. Dopiero po 22-giej rozpogodziło się nieco, ale postanowiłem podziwiać to zjawisko w

wizualu, czego dawno nie robiłem.

ED80 i Vixen SLV 5mm ten duet przy powiększeniu 120x, Księżyc był nadzwyczaj spokojny, aż kusiło podpiąć kamerkę. Pozostałem jednak przy Vixenie...:)

Po części dlatego że ciężko było oderwać wzrok i zrelaksować się przy podziwianiu Księżycowych zakamarków. A po części z powodów...hmmm jakby to powiedzieć logistycznych ?

Dysponuję tylko stacjonarnym komputerem i każde avikowanie wiąże się z małym przemeblowaniem, obudowy, monitora, ławy...

W maju planuję nabyć laptopa, będzie dużo wygodniej i wreszcie będę miał USB 3.0

Pozdrawiam

• Like 1
  • Thanks 1

W dniu ‎21‎.‎04‎.‎2018 o 00:55, Loxley napisał:

20 kwietnia 2018r. Księżyc w wieku 4 dni i 16 godzin na wysokości 40 stopni.

Refraktor achromatyczny TS 152/900, ASI 120M z filtrem Baader H-alpha 35nm, Barlow Celestron Ultima 2x (ekwiwalentnie F-2270 mm), EQ-ATM, AutoStakkert!2 (400/2000), Registax 6.

Minął miesiąc, a ja znowu cieszę się mogąc patrzeć na Księżyc i fotografować go odpowiednim sprzętem. Tym razem czterodniowy rogalik, promieniejący cynamonowym blaskiem nad południowo zachodnim widnokręgiem. "Niedojrzały", pozostający blisko Słońca, jeszcze uczepiony gwiezdnej-matczynej spódnicy utkanej z blasku, zanim ostatecznie zdecyduje się na samodzielność.

Lubię czytać Twoje opisy :) Próbowałem w tym samym czasie sprawdzić jak będzie radził sobie komputer z ASI178MM. Warunki miejskie - balkonowe więc jakościowo trudno zbliżyć się do doskonałości w porównaniu z dużą soczewką ale w ramach testu szybkości zrobiłem akwizycję w 7 minut. Składanka z 9 plików. Każdy 450 z 1500 klatek. SCT8. AS3, R6.

Panorama75ph.thumb.jpg.17786af60a1b9a57ece88bdfb415a905.jpg

• Like 3
  • Thanks 1

Refraktor achromatyczny TS 152/900, ASI 120M z filtrem Baader H-alpha 35nm, EQ-ATM, AutoStakkert!2 (300/1500), Registax 6, mozaika: Microsoft ICE.

Zaległy materiał - 21 kwietnia 2018r. Mozaika Księżyca w wieku 5 dni i 16 godzin po nowiu. Zerowa libracja w długości (E 0.6*) i północna (N 2.7*) w szerokości. Niebo z resztkami błękitu - jasne.

"Mieli obywatele leniwą niedzielę..." - jak śpiewał (parafraza) Krzysztof Daukszewicz, a Księżyc, dostosowując się do leniwie płynącego czasu, jak "izy rajder", nieśpiesznie przemierzał wysokie niebo. Wydawało się, że to on garściami rozrzucał z wysoka białe płatki - ni to kwiecia, ni to śniegu - jednakowoż, sentymentalne symbole przemijania. Cytrynowe pola rzepaku (kojarzycie bitlesowe truskawkowe pola?), zielone pola (łąki, nie tylko nad Soliną), wybielone pola (tu chyba pasują tylko sady?) - oto malarska paleta Demiurga-puentylisty, którego geniusz dostrzega się z wysoka, na przykład z tak wysoka jak Księżyc. Ziemia kolorowana aż po horyzont.

I w samym środku owego idyllicznego świata, mój egocentryczny punkt widzenia. Semantyczna katastrofa.

Wschodni brzeg Księżyca w powodzi światła, ale doskonale widoczne krawędziowe morza: Humboldta, Marginis, Smythii, Australe - dozorowane przez kratery strażników: Endymiona, Langrenusa, Petaviusa i Janssena. Jeśli wiadomo gdzie szukać, to dostrzec można również przykrawędziowe kratery: Neper i Humboldt. Połacie bieli na południu wskazują położenie księżycowych dolin: Vallis Snelius i niżej Vallis Rheita, i Vallis Piccolomini-Watt. Formacja pierścieniowa wokół Mare Nectaris to "motyw przewodni" pięciodniowego Księżyca. Tam też trójka kraterów, jak uboga pozostałość pierścienia wysp księżycowej Atlantydy, podkreśla splendor tego miejsca.

Księżyc 5d16h_21.04.2018r_20.22_TS152F900_ASI120M_H-alpha35nm_mozaika90%....jpg

• Like 2