Skocz do zawartości

HAT-P-55 b w Herkulesie (13.20 mag | 0.016 mag)


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

To najsłabsza gwiazda, wokół której zarejestrowałem tranzyt planety pozasłonecznej. Jest najbliżej limitu dostępności dla obecnego zestawu, bowiem dla 13.2 mag, teoretycznie najpłytsze zaobserwowane przeze mnie spadki mogą mieć 0.009 magnitudo (zaledwie 1.8x, zawsze było powyżej 2x). No i faktycznie było blisko, choć często zawieszający się program pokazuje mi różną dokładność. Gwiazd referencyjnych do wyboru jest tyle, że nie da się zapamiętać ich - za każdym razem na nowo, choć wcześniej miałem jeszcze lepiej widoczne. Tak więc, dokładność mniej więcej zgadza się z przewidywaniami z poprzednich obserwacji.

Warunki dość dobre, bez chmur. Nieco LP na początku. Z ostrością było tym razem znakomicie, gwiazdy pozostały punktowe na f/2.8 mimo nieco kopniętej kolimacji obiektywu. Robione przez filtr CBB (wycinający kolor niebieski), a dokładnie żółty dolnoprzepustowy Baadera.

Planeta pozasłoneczna jest nieco większa od Jowisza (1.15 Rj), gwiazda jest wielkości Słońca. Tej samej nocy obserwowałem też drugą planetę - TrES-2 b. Ale z powodu małej ilości wolnego czasu, zajmę się nią dopiero za kilka dni.

Wykres spadku jasności o głębokości 0.016 mag jest widoczny na dole. Jest on zgodny z efemerydami. Zjawisko trwało 176 minut, a obserwacje przeprowadzałem od 22:55 do 04:05, w nocy z 20 na 21 kwietnia 2017 roku. Pomyłka w nazwie na wykresie, tam powinno być 20 kwietnia zamiast 21 kwietnia (niestety, już wyłączyłem program). Poza tym wykresem, dodałem też kilka gwiazd referencyjnych.

Obserwacje przeprowadzone za pomocą kamery ASI178MM-c, obiektywu Canon FD 300mm f/2.8L oraz montażu EQ5.

HAT-P-55 b.png

Poza nią, w kadrze odnalazłem kilkanaście gwiazd zmiennych. Jedna z nich (najciekawsza) jest widoczna poniżej. To zmienna typu HADS, o oznaczeniu ASAS J173701+2532.2.

image.png

30762987_2038516656471290_7429352463464923136_o.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.