Skocz do zawartości

Tatry z Salomina


Rekomendowane odpowiedzi

Dopisałem Salomin na Wikipedii, chociaż brakuje dobrego źródła na odległość do Gerlacha. Przydałoby się zaktualizować dalekieobserwacje.eu, strona posłużyłaby jako źródło.

Można by też dodać Tatry z Siniewskiej Góry i chyba też ktoś je zrobił z okolic Występy w Świętokrzyskiem, ale na razie trudno o źródła.

Edytowane przez łukaszw
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png.0adc57be7c9480c76e6fd608afb134b9.png

Zostaje jeszcze okolica Karkówki, Rzeczycy Kolonii albo Góra Kamieńska koło Piotrkowa Trybunalskiego. Obie obserwacje możliwe przy refrakcji ok. 100m.

https://mkgeoblog.wordpress.com/2017/12/21/using-heywhatsthat-com-to-generate-a-multiple-summit-perspective-views-in-google-earth-part-1/

Edytowane przez krukarius
zapomniałem dodac miejsca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyższy wzniesienie w okolicy jest ok 1,5km w kierunku zachodnim. Coś mi się przypomina że na którymś z tych wzniesień znajduje się dostrzegalnia (wieża) przeciwpożarowa. Wchodziłem ostatnio na coś takiego na najwyższym "szczycie" Mazowsza - Altanie, 408mnpm.

 

Z Altany dojrzenie Tatr nie jest możliwe, Mazowsze raczej nie doczeka się widoku na Tatry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Gratulacje.

Nie wiem czy to dobry miejsce i moment ale są jakieś poradniki, instruktarze itp. itp. dzięki którym można wejść w świat DO ? Interesuje się tym od jakiegoś czasu ale nadal nie wiem jak sprawdzić czy jest szansa na zobaczenie czegoś. Oczywiście w teorii. I jak identyfikować to co jest na zdjęciu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Będąc w niedzielę w Salominie zerkałem w stronę przeciwną i na wschodzie było widać fragment wzniesienia pod Rzeczycą Kolonią, z której podobno można obserwować Tatry z odległości 234 km. Jest więc jeszcze możliwość bicia rekordu z Salomina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt w Rzeczycy-Kolonii znajduje się na ok. 278 m n.p.m. 235,1 km od Łomnicy. Najdalszy punkt widoczny na horyzoncie w kierunku Łomnicy bliższy niż Tatry znajduje się w odległości 60,1 km na wysokości 169 m n.p.m. Niestety rośnie tam las, więc przyjąłem 190 m n.p.m.

Dla tych danych minimalny współczynnik refrakcji zapewniający widoczność samego szczytu Łomnicy wynosi 0,164.

Edytowane przez łukaszw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo problemów mogą sprawić lesiste i wilgotne tereny Kotliny Sandomierskiej. Jestem takiego samego zdania jak Tucznik - dla tej miejscówki (Salomin) najbardziej odpowiednie będą warunki fenowe, ale tu raczej ciężko o podniesienie optyczne ponad "standard". 

 

Mi minimalna refrakcja dla Śnieżnika Wiedeńskiego z Pradziada wyszła coś circa 0,18 - 0.19. No ale tak jak napisałem są to wartości graniczne, a Ojciec Dziada jednak ciut wystawał ponad horyzont. Przy czym optował bym jednak za współczynnikiem w okolicach 0,2-0.22. Wartości z okolic 0,25 pewnie się zdarzają raz na dziesięciolecie, jeśli w ogóle się zdarzają. Przepraszam za kontestację :) 

Edytowane przez Czarny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalna dla Alp z Pradziada to 0,177, ale kiedyś obliczyłem ją dla tego zdjęcia, porównując Schneeberg z widocznymi obok czeskimi wiatrakami. Wiatraki mają 85 m, a szczyt był mniej więcej na ich wysokości - wychodzi 0,25.

Edytowane przez łukaszw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko kochani jest możliwe, przypominam mega warun z 31.12.AD 2015 kiedy Radek wymiótł Vladeasę wtedy z Magdalenki spod masztu Granaty ze Świnicą było widać a spod Kościoła czubek Wielkiej Koszystej co nigdy w sumie się nie zdarza tak więc szansa jest i temat może zostać otwarty tylko że jest jedno ale. Wtedy przy tych warunkach to z Magdalenki nie było nawet Widać Łańcuta tak więc na północ była kicha - niska i wersja jak to dobrze ktoś zauważył z nizina może być trudno. Dlatego zapewne nie mamy z tego okresu zdjęć z Kolbuszowej tudzież z Mielca i Przyłęka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heywhatsthat pokazuje czerwoną plamę na tym polu wciętym w las. Stamtąd w kierunku Łomnicy akurat nie ma drzew ani budynków, ale jest inny problem - w odległości ok. 1 km jest wzgórze 278,6 m, którego wysokość jest zaniżana w symulacjach i ono będzie zasłaniać.

 

Według mapy z tego punktu powinno być lepiej:maparzeczyca.thumb.jpg.516edb901ae0bdfb2693d07f0e276d67.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.