Skocz do zawartości

Tatry z Salomina


Rekomendowane odpowiedzi

Resztę materiału mam w pamięci, ale tego nie można uznać za dowód. Oczywiście będę się starał zrobić całe Tatry jak tylko trafię na podobne warunki tym samym zestawem. Przy ogniskowej 500 mm. z takim rozmiarem detektora kamerki, potrzeba trzech kadrów do objęcia całości od Łomnicy do Gerlacha. Po tym co widziałem na podglądzie, jest możliwa rejestracja Tatr z większej odległości z wyżyny Lubelskiej, przynajmniej teoretycznie. Wielkość podniesienia horyzontu tego wieczora była znacznie większa niż sugerowały symulacje w zakresie wizualnym. Widziałem Tatry z Salomina na monitorze tak jak je widział kolega Mariusz z Sandomierza. Na razie nie wiem czy są różnice refrakcji w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni, na dystansie ponad 200 km, ale na 70 km. nie występują. Następnym razem mogę zastać zupełnie inne warunki w Salominie i nic nie zarejestrować, ale przynajmniej zdobędę wiedzę o zakresie tych zmian. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.09.2018 o 23:32, krukarius napisał:

Czyli jednak jeszcze Podkarpacie :D

Południowa granica województwa Lubelskiego zmieniała się nie raz z widzimisię urzędników. W latach 60 - tych przebiegała bardziej na południe aż po Lipę, w latach 80-tych bardziej na północ niż teraz, że nawet Gościeradów i Salomin były w woj. Rzeszowskim. Istotne jest że geograficznie to Wyżyna Lubelska jest i Salomin na tej wyżynie leży. Reszta to urzędnicze gierki. 

Przy okazji postawię pytanie: Czy zdjęcia w bliskiej podczerwieni z użyciem filtru IR i kamerki mono, można uznać za D.O. bo jej definicja w tej materii nic nie mówi. Jak by nie było aparaty cyfrowe też mają pewien zakres czułości w podczerwieni, np. da się sfotografować diodę w pilocie tv.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, regiony geograficzne są powszechnie mylone ze sztucznym podziałem administracyjnym.

Podkarpacie to nie województwo, lecz pas kotlin ciągnący się pomiędzy wyżynami a Karpatami - w Polsce są to: Kotlina Sandomierska, Oświęcimska i Brama Krakowska. Nie należą do niego ani Pogórze Karpackie, ani tym bardziej Bieszczady czy inne pasma Karpat, co nagminnie jest mylone.

Na Podkarpaciu leży też część województwa lubelskiego znajdująca się na południe od Roztocza i Wzniesień Urzędowskich (np. Biłgoraj), a także tereny w województwie małopolskim i śląskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje Lemarc! Odkrywasz niewatpliwie nowa dyscypline DO. Fotografia IR i generalnie fotografia rozumiana jako zbieranie informacji nierejestrowalnej przez siatkowke oka, odbiega od intencji ludzi, ktorzy 15 lat temu stali na haldzie KWK Murcki zastanawiajac sie, czy z Katowic mozna _zobaczyc_ Tatry ;) 

 

Oczywiscie nie ma to zadnego znaczenia, liczy sie satysfakcja z osiagania czegos trudno osiagalnego. Nie mniej dla mnie wizual, wspomagany co najwyzej sprzetem optycznym, pozostanie krolowa DO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Zaciekawiło mnie kiedy i w jakich warunkach dochodzi do podniesienia horyzontu. Nie zawsze to podniesienie zachodzi, albo nie zawsze je widać okiem z powodu gorszych warunków. Dlatego rejestracja w podczerwieni może częściej wykryć to zjawisko, niż tradycyjna metodą. To jest jej plus. Pierwszy raz spotkałem się z tak silnym efektem podniesienia, a nie raz w Salominie byłem bez powodzenia. Czy takie działanie refrakcji ma ścisły związek z widzialnością, czy też nie. Na takie pytanie chciałbym sobie odpowiedzieć.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrehabilitowałem się dzisiaj co do panoramy Tatr z Salomina, mimo że warunki były kiepskie, co uwidacznia fotka Canonem . Silne zadymienie horyzontu uniemożliwiało rejestrację gór lustrzanką cyfrową. Za to kamerka mono z filtrem IR Pass dawała radę. Zarejestrowałem jeszcze coś na prawo od Gerlacha, ale na razie nie zidentyfikowałem.

 

 Czuję jednak że będę musiał niedługo założyć osobny wątek pt. >D.O. W  BLISKIEJ PODCZERWIENI<, z uwagi na zakres widma niedostępny dla oka.

 

panoramatatr.2b.jpg

IMG_9546xxx.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 5
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się że dalej coś się pojawi, dlatego nie filmowałem. Ale to się nadrobi w lepszych warunkach niż ostatnio były. Podniesienie horyzontu było przeciętne w tym dniu. Dzięki za rozpoznanie szczytów. Tego dnia dotarłem z bratem do Salomina w ostatniej chwili, kiedy słoneczko schowane było za horyzontem, bo wyjazd z Lublina w piątek po południu bywa utrudniony zakorkowaniem ulic wylotowych. Na dodatek niedaleko za miastem trafiliśmy na następny korek spowodowany kolizją drogową, więc musiałem szybko reagować jadąc objazdem. Zdążyliśmy jakoś, ale po dwóch godzinach jazdy, choć to przecież niewielki dystans. Następnym razem wyjadę godzinę wcześniej.

 

 

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też przypuszczam że da się z dalszej odległości, ale najpierw muszę uzyskać w Salominie lepsze zdjęcia nie tylko w podczerwieni, ale też w zakresie widzialnym, aby zobaczyć różnice. Najbliższa dni  wróżą pogodę więc może się uda. Potem zrobi się wypad nieco dalej na Roztocze.

 

Dla tych co by chcieli obserwować Tatry w Salominie z okolic szosy na Zdziechowice, podaję wskazówkę w postaci zdjęcia gdzie należy kierować obiektyw, bo horyzont jest odległy i szeroki. Ja zawsze kieruję się na lekkie wzniesienie (hałda) za którym wystaje dość spory komin. Na lewo od tego pagórka widać wieżę kościoła w Chmielowie (odl. 43 km.) Jeszcze jedna uwaga. Zalecam użycie obiektywu, bądź lunety o dużej ogniskowej, co najmniej 300 - 500 mm. i zrobienie serii kilkudziesięciu zdjęć do stackowania, aby w efekcie końcowym wygładzić szumy. (fotka jest ze 135 mm. obiektywu)

 

 

 

IMG_9975xxx.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określiłem z grubsza jaki ma rozmiar kątowy pasmo Tatr wysokich z perspektywy Salomina na podstawie pola widzenia kamerki z obiektywem Rubinar 500. Patrząc od Łomnicy do Gerlacha będzie to około 1 stopnia wzdłuż horyzontu i zaledwie 2,5' minuty kątowej wysokości (Łomnica) Gołym okiem tego zobaczyć się raczej nie da, nawet przy wybitnie czystym powietrzu, z uwagi na słaby kontrast.

 

1713498000_rozmiarktowytatrzsalomina..jpg.db32a335aba481a7eec0fe78cb28cd82.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z mojej miejscówki przy szosie warunki miałem gorsze, bo następowały silne turbulencje poziome i one rozmyły mi obraz na avikach. Przy tym Tatry pojawiały się i znikały zakrywane chmurami Na zdjęciach Canonem wyszło gorzej, ale wyszło. Tylko dziwnie jakoś widać podniesienie horyzontu daleko na prawo od Tatr Wysokich. W sumie to widziałem dużo lepsze warunki 26 września niż dzisiaj, ale chmurki nad szczytami namieszały. Gdybym nie musiał się zwijać zaraz po zachodzie słonka (odbiór żony z Kazimierza Dol.), to jeszcze bym posiedział. Obrazek z avików nic lepszego nie wnosi ponad to co wcześniej uzyskałem. (fotki z Rubinara 500/5,6 którego ogniskową zredukowałem do 360mm.)

salomin31-10-2018..jpg

video0023 18-10-31 16-12-01x.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Przyglądając się uważniej symulacji Tatr z Salomina uświadomiłem sobie fakt, że najdalszym szczytem nie jest Gerlach, tylko Konczysta. Z miejsca przy szosie na Zdziechowice skąd zazwyczaj obserwuję, jest dokładnie 231,1 km. do tego szczytu. (max = 231,2 km) Na moim zdjęciu z 18 września Konczysta to trzeci garb od Gerlacha na prawo. Dalej niż Konczysta (w zasięgu teoretycznie) są tylko dwa szczyty: Hruby Wierch i Krywań. 

konczysta..JPG

rozciągnięcie2..jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4/7/2019 at 12:48 PM, TomaszP1977 said:

A  może zrealizować projekt "Tatry z Lublina"? Powinny być widoczne z komina na Wrotkowie. Zapewne formalności zajmą trochę czasu ale uważam że można rozważyć kontakt z zarządem Elektrociepłowni. Komin z tego co kojarzę ma 150 m wysokości.

To by nie były "Tatry z Lublina" tylko "Tatry z Komina".

To nie fair! :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.