Jump to content

Recommended Posts

No tak, wtedy pojawiają się sylwetki szczytów, bo powietrze nie jest już rozświetlone Słońcem.

Dopisałem Salomin na Wikipedii, chociaż brakuje dobrego źródła na odległość do Gerlacha. Przydałoby się zaktualizować dalekieobserwacje.eu, strona posłużyłaby jako źródło.

Można by też dodać Tatry z Siniewskiej Góry i chyba też ktoś je zrobił z okolic Występy w Świętokrzyskiem, ale na razie trudno o źródła.

Edited by łukaszw
  • Thanks 1

image.png.0adc57be7c9480c76e6fd608afb134b9.png

Zostaje jeszcze okolica Karkówki, Rzeczycy Kolonii albo Góra Kamieńska koło Piotrkowa Trybunalskiego. Obie obserwacje możliwe przy refrakcji ok. 100m.

https://mkgeoblog.wordpress.com/2017/12/21/using-heywhatsthat-com-to-generate-a-multiple-summit-perspective-views-in-google-earth-part-1/

Edited by krukarius
zapomniałem dodac miejsca

Najwyższy wzniesienie w okolicy jest ok 1,5km w kierunku zachodnim. Coś mi się przypomina że na którymś z tych wzniesień znajduje się dostrzegalnia (wieża) przeciwpożarowa. Wchodziłem ostatnio na coś takiego na najwyższym "szczycie" Mazowsza - Altanie, 408mnpm.

Z Altany dojrzenie Tatr nie jest możliwe, Mazowsze raczej nie doczeka się widoku na Tatry.

Super. Gratulacje.

Nie wiem czy to dobry miejsce i moment ale są jakieś poradniki, instruktarze itp. itp. dzięki którym można wejść w świat DO ? Interesuje się tym od jakiegoś czasu ale nadal nie wiem jak sprawdzić czy jest szansa na zobaczenie czegoś. Oczywiście w teorii. I jak identyfikować to co jest na zdjęciu ?

W młodości pamiętam polowałem na Tatry z rożnych miejsc tak dla frajdy 100-150km. Ten wynik jest niesamowity. Brawo !

Jest jedna rzecz o której każdy zapomniał tutaj. Jest to rekord Polski obserwacji tatr z  N I Z I N  ;-)

Godzinę temu, merti napisał:

Jest jedna rzecz o której każdy zapomniał tutaj. Jest to rekord Polski obserwacji tatr z  N I Z I N  ;-)

W zasadzie z wyżyn :) To jest w ogóle najdalsza obserwacja Tatr z Polski.

• Like 1

Super, gratuluję wytrwałości.

pamiętam jak polowałem na swoje Tatry z Dobromierza i jak przeżywałem  ujrzenie ich ..:)

• Like 1

Będąc w niedzielę w Salominie zerkałem w stronę przeciwną i na wschodzie było widać fragment wzniesienia pod Rzeczycą Kolonią, z której podobno można obserwować Tatry z odległości 234 km. Jest więc jeszcze możliwość bicia rekordu z Salomina.

Bez refrakcyjnego podniesienia horyzontu może być ciężko, symulacja podniesiona o 40 m pokazuje tylko szczyt Łomnicy. Symulacja to w tym przypadku niezbyt dokładna metoda, trzeba będzie to policzyć.

Edited by łukaszw

Punkt w Rzeczycy-Kolonii znajduje się na ok. 278 m n.p.m. 235,1 km od Łomnicy. Najdalszy punkt widoczny na horyzoncie w kierunku Łomnicy bliższy niż Tatry znajduje się w odległości 60,1 km na wysokości 169 m n.p.m. Niestety rośnie tam las, więc przyjąłem 190 m n.p.m.

Dla tych danych minimalny współczynnik refrakcji zapewniający widoczność samego szczytu Łomnicy wynosi 0,164.

Edited by łukaszw

W rejonie Goraja są wzniesienia o wysokości 335 m. Czy z nich da się wypatrzeć teoretycznie Tatry z dystansu ponad 240 km.? 

Edited by lemarc

Według Heya wsp. refrakcji musiałby wynieść ok. 0,25. Do Łomnicy 246 km.

Mniej więcej taka była refrakcja na zdjęciach Alp z Pradziada, ale czy takie warunki mogą wystąpić na 300 m n.p.m.?

Edited by łukaszw

Dużo problemów mogą sprawić lesiste i wilgotne tereny Kotliny Sandomierskiej. Jestem takiego samego zdania jak Tucznik - dla tej miejscówki (Salomin) najbardziej odpowiednie będą warunki fenowe, ale tu raczej ciężko o podniesienie optyczne ponad "standard". 

Mi minimalna refrakcja dla Śnieżnika Wiedeńskiego z Pradziada wyszła coś circa 0,18 - 0.19. No ale tak jak napisałem są to wartości graniczne, a Ojciec Dziada jednak ciut wystawał ponad horyzont. Przy czym optował bym jednak za współczynnikiem w okolicach 0,2-0.22. Wartości z okolic 0,25 pewnie się zdarzają raz na dziesięciolecie, jeśli w ogóle się zdarzają. Przepraszam za kontestację :) 

Edited by Czarny

Minimalna dla Alp z Pradziada to 0,177, ale kiedyś obliczyłem ją dla tego zdjęcia, porównując Schneeberg z widocznymi obok czeskimi wiatrakami. Wiatraki mają 85 m, a szczyt był mniej więcej na ich wysokości - wychodzi 0,25.

Edited by łukaszw

Wszystko kochani jest możliwe, przypominam mega warun z 31.12.AD 2015 kiedy Radek wymiótł Vladeasę wtedy z Magdalenki spod masztu Granaty ze Świnicą było widać a spod Kościoła czubek Wielkiej Koszystej co nigdy w sumie się nie zdarza tak więc szansa jest i temat może zostać otwarty tylko że jest jedno ale. Wtedy przy tych warunkach to z Magdalenki nie było nawet Widać Łańcuta tak więc na północ była kicha - niska i wersja jak to dobrze ktoś zauważył z nizina może być trudno. Dlatego zapewne nie mamy z tego okresu zdjęć z Kolbuszowej tudzież z Mielca i Przyłęka. 

Byłem w Rzeczycy Kolonii jadąc drogą wzdłuż lasu i tam niestety horyzont jest poprzesłaniany drzewami i zabudową. To miejsce raczej odpada do obserwacji Tatr.

rzeczyca9.JPG.42319e9a346fd9ecfe5d7a2338c57188.JPG

Edited by lemarc

Heywhatsthat pokazuje czerwoną plamę na tym polu wciętym w las. Stamtąd w kierunku Łomnicy akurat nie ma drzew ani budynków, ale jest inny problem - w odległości ok. 1 km jest wzgórze 278,6 m, którego wysokość jest zaniżana w symulacjach i ono będzie zasłaniać.

Według mapy z tego punktu powinno być lepiej:maparzeczyca.thumb.jpg.516edb901ae0bdfb2693d07f0e276d67.jpg