Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Zgadza się. Jest wzniesienie. Zaznaczyłem wycinek najdalszego horyzontu.

IMG_6900x.jpg

Edytowane przez lemarc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Powyższe ujęcie robiłem z miejsca na wiejskiej drodze obok ostatniego domostwa przy lesie. Na zbliżeniu jest wycinek najdalszego horyzontu, ale nie jestem pewien czy to dokładnie kierunek na Tatry.

IMG_6903xxx.jpg.56f14d7380863203f9884286ae315db7.jpg

Edytowane przez lemarc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, jestem spod Kraśnika, byłem kilka razy w tym miejscu gdzie autor utrwalił zdjęcie Tatr po zachodzie słońca. Myślę że tylko wtedy nadarza się taka okazja kiedy słońce oświetla wierzchołki Tatr jakby od spodu poprawiając przy tym kontrast i uwidaczniając detale. Jeśli chodzi o miejscówki w regionie Kraśnika z możliwym widokiem na Tatry to Salomin będzie faworytem. Niedaleko obwodnicy, na polach znajduje się najwyższe wzniesienie blisko samego miasta, wieś nazywa się Owczarnia, ze wzniesieniem  281 m.n.p.m, widać z niej pasmo Gór Świętokrzyskich oraz maszt na Św. Krzyżu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wzniesienie tej wysokości to "Łysa Góra Podleska", między obwodnicą a Owczarnią. Do Św. Krzyża będzie dystans 80 km. a do Łomnicy 235 km. gdyby co.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zgadza się, ostatnim ciekawszym wzniesieniem blisko Kraśnika z widokiem na południe czyli na Tatry jest miejscowość Dąbrowa Bór ze wzniesieniem 265,5m (Opoczna Góra), kiedyś obserwowałem stamtąd lornetką 15x70  jeden z kominów huty Stalowa Wola, teraz już go niema, został rozebrany? Dość dobry też z tego miejsca jest widok na wschód, widać maszt RTCN piaski o wys. 342 metrów. Jeśli by została postawiona kilkudziesięcio metrowa wieża widokowa na tym wzniesieniu, widok na Tatry w pewnych warunkach mógłby być możliwy.

Edytowane przez navi77

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

witam!jestem z salomina.....czy moglbym wiedziec gdzie dokladnie bylo robione to zdjecie?bo jakos nie kojarze.....czyzby za salominem jak sie jedzie na zdziechowice?bo tylko tam mi sie wydaje da sie zobaczyc tatry....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na tym ujęciu miejscówka kolegi który zaliczył Tatry jest w polu po lewej. Moja miejscówka gdzie robiłem próby jest po prawej przy szosie do Zdziechowic. Ta pierwsza jest ok. 5 m. wyżej.

salomin..JPG

Edytowane przez lemarc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

witam,ja też w kwietniu br z zamku w Chęcinach miałem bardzo dobry seeing na tatry,spóżniłem się trochę bo było już południe,podejrzewam że rano było lepiej,link do filmu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To nie są Tatry, a Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Widać m.in. Górę Zborów.

Edytowane przez łukaszw

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niebardzo,Zborów jest bardziej w prawo,mam na zdjęciach całą panoramę okolicy i to co na filmie jest centralnie na południu a tamta górka w stronę pzachodu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

być może,spróbuję następnym razem z zamku i ze Świętego Krzyża,tym razem nie nikonem p900 tylko nikonem d3200 sprzężonym z makiem bo szykuję taki sprzęt

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pojechałem dzisiaj do Salomina z nadzieją że coś zarejestruję w zakresie podczerwieni. Laptop robił mi psikusy, nie chciała mi się uruchomić kamerka, ale jakoś w końcu poszło. Pojawiały się też komunikaty po angielsku przed rejestracja każdego avika, czego wcześniej nie było na starym laptopie, ale tak to jest jak się jest nie przygotowanym. Przeciągnąłem Rubinarem 500/5.6 po horyzoncie w przewidzianym miejscu i w zasadzie nie widziałem Tatr na podglądzie, tylko jakieś ciemne pasmo garbatych chmur, jak mi się wydawało. Jednak w pewnym momencie uświadomiłem sobie że to właśnie jest profil Tatr, tylko niesamowicie wyraźny i tak mocno podniesiony, że aż nie mogłem uwierzyć. Widać było nie tylko czubki szczytów, ale dużo niższe podstawy gór. Mało tego. To pasmo ciągnęło dużo dalej na zachód niż pokazywały symulacje. Myślę że w zakresie bliskiej podczerwieni refrakcja silniej oddziałuje. Miałem jednak pecha. Zapisał mi się tylko ostatni avik, bo nie doczytałem komunikatu i każdy następny avik kasował poprzedni przy zapisie. Został mi się ostatni który prezentuje poniżej. Brak przygotowania i pośpiech zemściły się. Pozostaje teraz rozpoznać profil tych szczytów. Ale to co widziałem na podglądzie podczas nagrywania było niesamowite i nierealne zarazem jak miraż. W lornetce 10 x 30 niczego nie widziałem.

tatryzsalomina26-09-2018.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Raczej nie, bo to trzecia lub czwarta sekwencja panoramy licząc od Łomnicy, skrajna prawa. Dalej na prawo już nic nie wystawało z za horyzontu. W pierwszym lewym kadrze mieściły się tylko Łomnica i na prawo drugi szczyt z szerokim płaskim wierzchem, potem była dolina i znowu szczyty, ale nie dałem rady zapamiętać. Trzeba będzie zrobić powtórkę ekspedycji. Starszy laptop działa jak trzeba. Jaka szkoda że go nie wziąłem.

Edytowane przez lemarc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten "płaski" szczyt koło Łomnicy to pewnie Durny. Następnie za obniżeniem są Baranie Rogi, Lodowa Kopa i dopiero Lodowy Szczyt. Lodowy powinien być widoczny prawie 5 razy dalej od Łomnicy niż Durny, więc jeśli pomiędzy tymi sekwencjami nie było przerw, to mogłoby pasować. Kształt szczytów mniej więcej się zgadza.

Przy niewielkim podniesieniu przez refrakcję to by były ostatnie widoczne szczyty. Niektóre symulacje zaniżają szczyty o kilkadziesiąt metrów i przez to pokazują za mało.

Edytowane przez łukaszw

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, łukaszw napisał:

To może być Lodowy, Gerlach i Zadni Gerlach.

Jednak chyba masz rację. Na zdjęciu Mariusza Pachli zrobionym z Sandomierza (chyba się nie obrazi) zaznaczyłem wycinek podobny do tego co widać na mojej fotce. To chyba te same szczyty i one  wszystkie tak mocno wystawały nad horyzont jak na tym zdjęciu.

IMG_6276_zoom_600mariuszpachla.x2.jpg

Edytowane przez lemarc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pierwszy raz zaliczyłem ponad 200 km. Duży skok jak dla mnie, bo przez długi czas nie przekroczyłem 100 km.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest Gerlach i Lodowy. Gratuluję. Pytanko tylko czy robił pan z tej samej miejscówki co ja.? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie z tej samej. Robiłem z pola tuż przy skraju szosy na Zdziechowice. To wygodne miejsce, wszystko widać i samochód pod ręką. Dzięki za potwierdzenie i gratulacje.

miejscówka..JPG

Edytowane przez lemarc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lemarc gratulacje. Porównanie do mojego zdjęcia troche by mogło mylić bo to przecież ponad 20 km dalej. Ale moje zdjęcie Tatr z Sandomierza było robione po zachodniej stronie miasta, w oddali widać pasmo, które dość mocno zasłania horyzont, tym samym to co widać na twoim zdjęciu pokazuje jak naprawdę Tatry w Salominie wystaja nad horyzont. 

Edytowane przez Mario33

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki! Nie wierzyłem że to jest możliwe, a jednak jest.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak dobrze rozumiem, to zdjęcie zostało już wykonane z woj. Podkarpackiego, a Michała Skiby z Lubelskiego :)

Gratulacje, wielka szkoda, że materiału tak mało i nie ma szerszego ujęcia !!!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi