Skocz do zawartości

Obiektyw do astrofoto


Rekomendowane odpowiedzi

Mateusz jesteś w błędzie. Te Tokiny są tylko pod klatkę DX a nie full frame (FF). To po co produkowane są obiektywy osobno dla FF,które są o wiele droższe, a osobno dla DX. Aparat pod pełną klatkę obsłuży twoją tokinę 11-16mm ale z cropem x1,6.

Mateusz dobrze wiesz że planety fotografujesz kamerą z jak najmniejszą matrycą tylko dlatego że masz większy crop. Co z tego że ogniskowa będzie ta sama. jak kąt fotografowania zależy od wielkości matrycy. Nie pisz więc że ogniskowa to ogniskowa. Twojej ogniskowej 11mm w Tokinie już nie obsłuży  aparat FF bo obiektyw nie jest do takiej matrycy przystosowany.

http://www.fotografia.kopernet.org/rozmiary-wymiary-matryce.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, pablo12311 napisał:

Mateusz jesteś w błędzie

Przyjmujesz błędne założenia. Nasz kolega posiada aparat APS-C i pod niego szuka obiektywu. Jeśli założy Tokinę 11 mm i Irixa 15 mm, to w Tokinie otrzyma znacznie szerszy kąt. To, że Irix na FF dałby szersze pole nic tu nie zmienia, bo i tak nie rozważamy aparatu FF (a jeśli byśmy rozważali, to z kolei nie ma sensu brać pod uwagę Tokiny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że napisałem tutaj. Dzięki Wam już sporo nowych rzeczy się dowiedziałem. Pewnie zdecyduje się na tą Tokinę, bo nie widzę dobrej alternatywy. A aberracją czy komą na moim poziomie zaawansowania względnie się nie przejmuję. A z aberracją i tak można sobie w psie szybko poradzić.

 

Ok, temat obiektywu na moje obecne potrzeby jest zaliczony.

 

Teraz nieśmiało zapytam jak się w ogóle zabrać za zdjęcia tego typu. Po poście Mateusza dochodzę też do wniosku, że timelapsy mogą być dla mnie ciekawą przygodą. Ale wracając do tematu. Na co głównie zawracać uwagę, zwłaszcza przy ustawieniu aparatu. Teorię znam. Jak wybrać miejsce, jakie pory, stabilny statyw mam itd. Ale jak zrobić samo zdjęcie? Czy to sklejka z kilku foto w psie powinna być, czy szukać tego jednego idealnego ustawienia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.