Skocz do zawartości

Tajna wiedza w astrofoto - dzielić się, czy nie? Dyskusja.


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda na to, że moja amatorska astrofotografia i sprzęt to plagiat i złodziejstwo, bo nie powołałem się na osoby, dzięki którym usprawniłem swój badziewny sprzęt.. 

Nie dość, że używam eq3-2 kupiony na forum, to wymieniłem w nim podkładki na teflonowe, bo ktoś na którymś forum tak polecił, smar też jest wymieniony na tajemny shimano, do tego zmajstrowałem Astroeq na podstawie projektu z internetu i jeszcze lustrzankę zmodyfikowałem sam na podstawie porad z jakiegoś forum. 

No i teraz pytanie - czy jestem złodziejem, bo piszę, że coś zrobiłem, a do tego opowiadam jak to zrobiłem jeśli ktoś mnie zapyta, ale z racji tego, że informacje brałem z kilku miejsc jednocześnie, to już nie pamiętam jakie jest oryginalne źródło? 

Nie oceniam postawy osób tu dyskutujących ze sobą, bo do pięt im nie dorastam, ale chciałbym przekazać, że nie uważam siebie za masochistę i złodzieja 

ślęcząc pół nocy przy teleskopie i doglądając każdej klatki na moim budżetowym zestawie, aby wyłuskać chociaż jedno zestackowane potem, zaszumione zdjęcie z fasolkowymi gwiazdami. Jestem amatorem astronomii, jak wielu z nas i chciałbym wszystkim tutaj przypomnieć, że słowo amator pochodzi między innymi od słowa amare czyli kochać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dodam jeszcze humorystyczny akcent do swojej wypowiedzi - kiedy jakieś 2 lata temu kupiłem pierwszy teleskop i dowiedziałem się, że jest coś takiego jak kolimacja, to oczywiście zacząłem szukać co i jak. Znalazłem w necie metodę Hamala, której używam do dziś. Wtedy pomyślałem sobie dwie rzeczy:

- Hamal to jakieś zagraniczne nazwisko i w sumie ciekawie brzmi, 

- z racji, że jest to tak znana i rozpowszechniona metoda, to pewnie jest już bardzo stara i gościu dawno nie żyje :D

 

Przepraszam @HAMAL, że Cię dwa lata temu uśmierciłem w myślach i dzięki Ci za wszystkie porady w internecie ;)

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.