Jump to content
Adam_Jesion

KAF16803 zdetronizowane - nowe FLI z CMOS

Recommended Posts

To nie jest prowokacyjny tytuł, tak jest w istocie z nowymi kamerami FLI Kepler z sensorem CMOS (sCMOS). Ciekawe jest to, że Kepler pokonał S/N kultowej szesnastki nawet w 1 900s. ekspozycji, a przy krótszych praktycznie zmiażdżył (2x lepszy S/N). To dla mnie epokowa chwila, bo pamiętam te nasze wszystkie dyskusje w momencie wprowadzania na rynek ASI1600, a dzisiaj te same argumenty (jakby kopie) czytam na stronie FLI :) Świat się zmienia i nawet fanatyczni wyznawcy FLI 16803 przyznają, że nie ma już drogi w tył.

http://www.flicamera.com/kepler/kepler.html

http://www.flicamera.com/kepler/16803vs4040.html

1 minutowa ekspozycja z FLI Keplera :D Grubo.

KL400-M8-60sec.jpg

A tak wygląda sama kamera:

KeplerBack.jpg

Gdyby ktoś chciał porobić za królika doświadczalnego i kupić kamerę, to zapraszam do kontaktu (ciągle jestem dystrybutorem FLI na PL, więc...). Ależ mnie kusi... Wygląda to na ogromny przełom.

• Like 4

No grubo... parametry, wielkość sensora, no i cena -wszystko mocno grube.

Ale fotki to miazga.

Ciekawe kto z naszych będzie pierwszy.

Co do sensorów, to FLI skupiło się na 2 liniach Gpixel GSENSE:

GSENSE400:

Sensor:    GPixel GSense400
Pixels:    2048 x 2048
Pixel Size:    11 μm
Full Well Capacity:    120000 e-
Dynamic Range:    96 dB HDR
Sensor Diagonal:    31.9
Video Size (inch):    2.0
Color Options:    Monochrome
Sensor Type:    Front Illuminated
Shutter Type:    Rolling
Sensor Grades:    Grade 1

24 fps HDR
Typical System Noise:    1.5 e- HDR
Typical Maximum Cooling:    45ºC Below Ambient
Typical Dark Current:    <0.15 e-/pixel/sec @ -20ºC
Typical Non linearity:    <1%
Lens Mounts:    Optional Nikon F-Mount or Canon EOS mount
Available Shutters:    Optional 45 mm

plus wariant BSI (95% QE !!!):

Sensor:    GPixel GSense400BSI
Pixels:    2048 x 2048
Pixel Size:    11 μm
Full Well Capacity:    90000 e-
Dynamic Range:    93 dB HDR
Sensor Diagonal:    31.9
Video Size (inch):    2.0
CCD Type:    Back Illuminated
CCD Grades:    Grade 1
Frame Rate:    24 fps HDR
Typical System Noise:    1.6 e- HDR
Typical Maximum Cooling:    45ºC Below Ambient
Typical Dark Current:    <0.4 e-/pixel/sec @ -20ºC
Non linearity:    <1%
Available Shutters:    45 mm

oraz GSENSE4040:

KL4040 Sensor Specs
Sensor:    GPixel GSense4040
Pixels:    4096 x 4096
Pixel Size:    9 μm
Full Well Capacity:    70000 e-
Dynamic Range:    86 dB HDR
Sensor Diagonal:    52.1
Video Size (inch):    3.3
Sensor Type:    Front Illuminated
Sensor Grades:    Grade 1
Digitization Speed:    24 fps HDR
Typical System Noise:    3.7 e- HDR
Typical Maximum Cooling:    40ºC Below Ambient
Typical Dark Current:    <0.15 e-/pixel/sec @ -20ºC
Typical Non linearity:    <1%
Available Shutters:    Optional 65 mm

warto jeszcze odnotować, że QHY ma kamerę z chipem GSENSE, choć podejrzewam, że nikt z czytających nie miał okazji się z nią zapoznać:

http://qhyccd.com/QHY42.html

3 minuty temu, Grzędziel napisał:

No grubo... parametry, wielkość sensora, no i cena -wszystko mocno grube.

Ale fotki to miazga.

Ciekawe kto z naszych będzie pierwszy.

Patrzę w cennik dealerski i widzę, ze cena za Keplery jest na poziomie ProLinenów wcześniejszych (400-tka kosztuje dokładnie tyle samo, co 16803). 4040 jest 40% droższa.

Zrobiło się głośno po NEAIC, bo miał tam prezentacje Gary Walker gdzie pokazał swoje wyniki fotometryczne z wykorzystaniem KL400. Wszystkim podobno opadały szczęki po ich zobaczeniu. Szkoda, że nie ma tej prezki w necie.

A coś z półki oczko niższej, czyli odpowiedniki KAF 11000 i KAF 16200 przebąkują, że się pojawi?

Dziwne jest to zaskoczenie iż CMOS jest bardziej sprawną matrycą niż CCD....Przecież od wielu lat Canon oraz Nikon stosują jedynie matryce CMOS...

Z Życia wzięte... Posiadam Nikona 810. ISO natywne w tej matrycy występuję w całym zakresie....Od DAWNA wiadomo że CMOS są bardziej wydajne od CCD. Problem w tym że  producenci kamer astro są zacofani....

• Like 1

1 minutę temu, Grzędziel napisał:

A coś z półki oczko niższej, czyli odpowiedniki KAF 11000 i KAF 16200 przebąkują, że się pojawi?

Obydwie mają w wersji CCD, ale rozumiem, że pytasz odnośnie sCMOS? Trzeba by zerknąć w ofertę GSENSE, ale wydaje mi się, że 400-tka jest najtańszym sCMOSem.

3 minuty temu, Przemek 1976 napisał:

Dziwne jest to zaskoczenie iż CMOS jest bardziej sprawną matrycą niż CCD....Przecież od wielu lat Canon oraz Nikon stosują jedynie matryce CMOS...

Z Życia wzięte... Posiadam Nikona 810. ISO natywne w tej matrycy występuję w całym zakresie....Od DAWNA wiadomo że CMOS są bardziej wydajne od CCD. Problem w tym że  producenci kamer astro są zacofani....

Nie tylko producenci, ale i klienci są ortodoksyjni. Dlatego uważam, że ruch FLI jest bardzo ważny, bo do tej pory w CMOSy bawiły się tylko chińskie firemki, które raczej nie mają opiniotwórczej pozycji (wręcz duzi hejtowali ich technologię). A teraz firma #1 w naszej branży przybiła ostateczną pieczątkę nad rewolucją CMOS i do tego są ekstremalnie podnieceni, a nie tak jak Atik delikatnie się maca z CMOS i tłumaczy, że to fajne, ale jednak prosi, żeby nie rezygnować z kupowania ich CCD ;) Tak na wszelki wypadek. FLI wchodzi "all in" w sCMOSy zarówno w segmencie zaawansowanego astrofoto, ale też i fotometrii.

Takie samo mam zdanie w tym temacie...Jednak uważam iż w COMOSY nie bawią się" chińskie firemki"...tylko Wielcy producenci , jak SONY, zleca przecież produkcję matryc. A FLI, nie oszukujmy się, nie produkuje kamer w ilościach zalewających świat. Korzysta z bieżącej koniunktury. Zawsze będzie z tyłu....W sensie super kamery, korzysta jedynie ze sprawdzonego rozwiązania...żadnej innowacyjnej technologii.

Edited by Przemek 1976
interpunkcja

5 minut temu, Przemek 1976 napisał:

Takie samo ma zdanie w tym temacie...Jednak uważam iż w COMOSY nie bawią się" chińskie firemki"...tylko Wielcy producenci , jak SONY, zleca im produkcję matryc. A FLI, nie oszukujmy się, nie produkuje kamer w ilościach zalewających świat. Korzysta z bieżącej koniunktury. Zawsze będzie z tyłu....W sensie super kamery, ale jedynie sprawdzone rozwiązania...żadnej innowacyjnej technologii.

Ale ja mówię o rynku science & medical, a to zupełnie inny segment.

Dobra... daję spokój z tematem....dokładnie wiem co Miałeś na myśli...to taka Moja prowokacja. Żart....Ale jak masz chęć rozwinąć , to chętnie poczytam...:)

pozdrawiam

No tak...potrzeby są różne. Lecz my wiemy czego chcemy...:emotion-5:...Wygląda na to, że przyszedł czas na CMOS...po dziesięciu latach zacofania....

pozdrawiam

Edited by Przemek 1976
interpunkcja
  • Like 1

Czy Ty wracasz do gry ?? :D

11 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Ta kamera wgląda na wymarzone narzędzie do lucky imagingu

Już widzę jak ta migawka robi 20000 1 sek klatek :P

Edited by HAMAL

31 minut temu, HAMAL napisał:

Czy Ty wracasz do gry ?? :D

Już widzę jak ta migawka robi 20000 1 sek klatek :P

A po co komu migawka w takiej kamerze? :P Rolling shutter styknie, ale jeżeli ktoś bardzo chce, to mechaniczna ma gwarancję MTBF na 1 000 000 strzałów.

PS. Coś mi tam chodzi po głowie, ale na pewno nie w tej kategorii cenowej. Mam na podorędziu newtona Orion Optics 8" z optyką Ultra Grade, co jak wiesz, przyda się do tak małych pikseli. Myślę raczej o ASI183, albo wrócę do 1600 ze względu na jej 1,3e~ RN.

Tyle razy Ci pisałem, wracaj :) niech Ci starczy czasu tylko :huh2:

Kamerka ciekawa. Zastanawia mnie tylko upór producentów w stossowaniu złącz typu mini. To jest dobre do ładowania telefonu w domu a nie do podłączenia sprzętu ciężkim kablem. Mechanicznia lipa. No chyba że nastawiamy się na FO a to złącze jest pomocnicze...

Edited by wessel

Dobra dobra :-P jarałem się tymi matrycami już z pół roku temu czyli zanim to było modne ;-) ale czy zwrócił ktoś uwage na prąd ciemny? Wszystko poza tym jest wprost bajeczne, ale jeżeli liczymy S/N to w długoczasówce to właśnie on będzie dominował. (ok, szum odczytu i niższa sprawność KAFa ratują sytuacje i dla 900s powinno być podobnie). Przy tej dynamice tak długie klatki chyba nie mają sensu?

2020 już się pojawiła? Jestem na telefonie i nie bardzo mam jak sprawdzić, a to byłaby świetna matryca dla przeciętnego zjadacza chleba. Nie powinna kosztować tyle co auto z salonu.

Edited by Krzychoo226

Godzinę temu, wessel napisał:

Kamerka ciekawa. Zastanawia mnie tylko upór producentów w stossowaniu złącz typu mini. To jest dobre do ładowania telefonu w domu a nie do podłączenia sprzętu ciężkim kablem. Mechanicznia lipa. No chyba że nastawiamy się na FO a to złącze jest pomocnicze...

Z tego co widzę na kamerze z pierwszego postu jest zwyczajne złącze usb 3.1 typ c, które jest bardzo wytrzymałe.  Nie wydaje mi się żeby kable usb były jakoś specjalnie grube i ciężkie.