Skocz do zawartości

Flat


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie czy tak powinien wyglądać prawidło flat. Wykonałem go przez TSAPO 130 plus redyktor 0,79 i kamera QHY 163. Może ktoś mi podpowie co jest nie tak bo po składaniu próbnego materiału 10 katek L plus darki  biasy i flaty wychodzi kicha. Zamieszczam master flata z 10 klatek i ten materiał.

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie flat najlepiej wyglada w trybie MOON, najbardziej naturalnie jest odwzorowany.

3 godziny temu, Pav1007 napisał:

Był kiedyś taki temat - z tego co pamiętam to rozwiązaniem było kalibracja flatów darkami - może spróbuj, zobacz czy pomoże.

dark flatami, czyli darkami z czasem flata.

do klaibracji flata potrzeba albo biasa, albo dark flata. tak ostatnio wyszlo po dyskucji na FA.

 

@Antoni dajesz glowe, ze nic pomiedzy L i flatami nie bylo obracane w torze optycznym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Tayson napisał:

do klaibracji flata potrzeba albo biasa, albo dark flata. tak ostatnio wyszlo po dyskucji na FA.

Do kalibracji flata potrzeba zaznaczyć dwa czekboxy w Maximie :-) Maxim nie pluje się, że ma inne czasy do kalibracji flata (odejmuje biasy i darki albo jedno z nich). Ja mam zaznaczone kalibrowanie flatów darkiem. 

Wiem, że temat dotyczył QHY9  i chyba @dziki borykał się z tym problemem.

 

Ja ostatnio używałem flatów z lekką rotacją - pomijając fakt bezsensowności używania takich flatów to nie miałem takich objawów jak Antoni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Antoni napisał:

A możesz mi jaśniej pokazać co i jak z tym i gdzie zrobić?

Pewnie:

image.png

Maxim -> Set Calibration -> Advanced -> zaznaczasz Dark Substract Flats

 

Ale nie gwarantuję, że to pomoże. Kiedyś obiło mi się o uszy//oczy takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Antoni napisał:

A co ta cyfra 250 oznacza

Pedestal to wartość ADU jaką Maxim dodaje do każdego piksela, każdej skalibrowanej klatki - zabezpiecza to przed powstawaniem pikseli o wartości 0. Powinna wynosić 3x standardowe odchylenie (standard deviation) poziomu szumu tła na klatce. Ja ustawiłem 250 ponieważ QHY na sterowniku, który używam do kamery ograniczył offset i nie mogłem do końca poprawnie ustawić offsetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winietuje korektor na 100 procent. Żeby się upewnić wywal koło filtrowe ( nie filtr a koło) i korektor i zrób klatkę bez niczego pomiędzy teleskopem i kamerą. Czy to zdjęcie powyźej było bez koła filtrowego czy tylko bez filtra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

No to na 100% korektor. Jedyne co można sprawdzić no to tylko to co napisałem powyżej - bez niczego między kamerą a teleskopem. Ostrość złap na odległe drzewo albo wieżę albo ostatecznie wyraziste chmury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie korektor. Ostatnio zauważyłem, że większość producentów podaje średnicę pola korekcji, ale już niewielu  średnicę iluminacji. Może się okazać, że ten egzemplarz lub typ tak ma. Z drugiej strony flat jest właśnie po to aby to wyrównać - do 25% różnicy spokojnie wychodzi.

Masz dodatkowo na ostro odcięty flat obwódką. Stawiam na to, że 12bitowy CMOSowy przetwornik ma duuuuużo mniejszą rozpiętość tonalną, więc początek histogramu powinien zaczynać się duuuużo wcześniej niż na 25000...??? Sprawdź. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dokonałem takich jeszcze prób na samym korektorze bez koła filtrowego. 

1. Klatka 300 sek. i odjęte od niej master flat , bias i dark. Biasy i darki miałem wcześniej zrobione natomiast flata robiłem zaraz po wykonanej fotce 300 sek. Mój czas na flacie to 0,13 s.

2. Drugie ujecie to 10 klatek Deneb  po 120 sek. jakieś tam się chmury przemieszczały plus do tego łysy. Klatki złożone odjęty master flat, bias i dark. Potem wyciąganie krzywymi i poziomy na końcu jeszcze usunąłem gradienty. Wygląda to chyba dobrze ale tak jak piszę to jest bez filtrów. Co o tym sądzicie?

1.jpg

2.jpg

Edytowane przez Antoni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zwracam na to uwagi bo to tylko próba i są różne złączki i podkładki aby zachować dystans 55 mm. Głownie chodziło mi o winietę i co ją powoduje czy korektor czy filtry. Idę robić dalej próby tak jak Maciek mówił. Może się uda jak będą odpowiednie złączki.

Edytowane przez Antoni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.