Skocz do zawartości

czyszczenie optyki


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 2.05.2018 o 13:27, Jarzyna B. napisał:

:g:hmm ja bym tego nigdy nie zrobił. Tylko producent i serwis, raz rozebrany triplet czy dublet i nie złożysz tego tak samo nigdy. Aż strach to później kupić !!!

A jak się ma sytuacja do TS APO 100Q.

Bo jak rozkręcimy teleskop w tych miejscach co widać na rysunku zaznaczone żółtymi strzałkami - to w sumie można chyba cała optykę wyczyścić. Plus oczywiście zdejmujemy odrośnik, by łatwiej dostac sie od frontu :)

 

Zastanawiam się nad tym, bo chyba jakieś pyłki widzę tam w środku.

 

Czy bez ryzyka rostrojenia teleskopu mogę rozkręcić w tych miejscach i wyczyścić?

 

Schermata 2014-06-25 alle 15.24.13.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Tayson napisał:

Tak, ale tego nie chesz poza psiknieciem powietrzem. 

dzięki Tayson

Bo widze, że w srodku jest jakies welurowa lub cos w tym stylu wysciolka i ona chyba troszke pyli.

I pod swiatlo widac sporo takich pylkow - zapewne one nie przeszkadzaja ale je widac i draznią hehe

 

nie planowalem ich czyscic czy to woda destylowana czy innymi baderami po prostu chce wydmuchac te pylki

 

 

ale tak z ciekawosci sie zapytam - czemu nie czyscic wlansie jakims baderem czy spirytusem?

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Macie jakiś pomysł na usunięcie brudu z obiektywu? Sprawa wygląda tak:

 

IMG-20190825-134922.jpg

IMG-20190825-133857.jpg

IMG-20190825-134922.jpg

 

Zauważyłem po wczorajszych obserwacjach. Po potraktowaniu tego ściereczką z mikrofibry mam wrażenie jakby tylko się to rozmazało. Powiedziałbym, że wygląda jak jakiś klej, co prawda obserwowałem w miejscu, gdzie dookoła przeważają lasy, ale nie bezpośrednio pod drzewami, żeby to była kropla jakiejś żywicy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczek z brzozy lub kleista mazia z sosen. Mialem to samo - przymoczek z plynu baadera zalatwil sprawe - - zmyj to bo jak zywica Ci przyschnie na obiektywie to potem bedziesz musial to mocniej szorowac lub rozpuszczac dedykowanymi rozpuszczalnikami do zywic. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Jutro po pracy zahaczę o sklep, bo nie mam żadnych takich preparatów w domu. 

 

Iluvatar, faktycznie nie przeszkadza przy obserwacjach (w ogóle nie widać), ale wygląda nieestetycznie przyglądając się teleskopowi z drugiej strony :ermm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 3 lata później...

Cześć Wszystkim.

I znów odgrzebuję stary temat, po którego przeczytaniu w głowie mam jeszcze większy mętlik.  :) Jedni z Was są za używaniem płynów do czyszczenia soczewki, inni kategorycznie nie, Niektórzy mówią o płatkach bawełnianych, inni o mikrofibrze. 

Zadanie, które przede mną stoi to wyczyszczenie zewnętrznej strony soczewki w TS130. Nic nie chcę rozkręcać, rozbierać, chodzi tylko i wyłącznie o zewnętrzną stronę. Pierwotnie w głowie miałem użycie alkocholu izopropylowego,
https://allegro.pl/oferta/kontakt-ipa-plus-99-9-czysty-alkohol-izopropylowy-izopropanol-spray-600ml-14707281544?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:query&bi_c=MzA3NWVjZDItMGU0Ni00YjYyLWE0ODYtODc3MGQ4ZTkwNGY4AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=643ca7f8-3cf3-4ccc-80b8-147051aedc8c

w połączeniu z mikrofibrą. Ale ostatnie wpisy kolegi Tysona przekonują mnie raczej do zastosowania Oryginalnego płynu Baadera - Optical Wonder.
https://allegro.pl/oferta/plyn-do-czyszczenia-optyki-baader-optical-wonder-12571721152
nałożonego na płatki bawełniane.

Jeżeli ktoś w ostatnim czasie czyścił soczewkę w TS a zabieg odbył się za 100 procentową skutecznością to proszę o informację jakiej metody używał. Pomoże mi to w podjęciu decyzji gdyż jak widać sposobów jest wiele a ja chciał bym zastosować ten najbardziej skuteczny no i oczywiście nie spier..... szkła. :)

Z góry dziękuję za Waszą pomoc.
pzdr.
Szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to TS ma jakieś specjalne soczewki? Ja myłem wczoraj  soczewkę od Takahashi więc jeśli to nie robi różnicy... używam tak jak Tomek wyłącznie Optical Wonder Baadera i jak go kupowałem to kupiłem także ściereczkę z mikrofibry. Płatki bawełniane odradzam- no chyba że jakieś dobrej jakości bo te najtańsze, kosmetyczne pozostawiają kłaki na szkle. Taka ściereczka z mikrofibry to może być też taka do okularów - normalnych nie astronomicznych :)

Jeszcze jedna uwaga- przed myciem sprawdź czy nie masz na szkle nic twardego - np. ziarenka piasku. Trzeba to zdmuchnąć PRZED myciem.

EDIT: ten "płatek bawełniany" co Tomek pokazuje to nie jest taki kosmetyczny okrągły, to coś innego. Raczej mikrofibra.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, szdom1 napisał(a):


Jeżeli ktoś w ostatnim czasie czyścił soczewkę w TS a zabieg odbył się za 100 procentową skutecznością to proszę o informację jakiej metody używał. Pomoże mi to w podjęciu decyzji gdyż jak widać sposobów jest wiele a ja chciał bym zastosować ten najbardziej skuteczny no i oczywiście nie spier..... szkła. :)

Z góry dziękuję za Waszą pomoc.
pzdr.
Szymon

TS czy cokolwiek innego, to chyba bez różnicy. Ja używałem IPA, teraz używam Optical Wondera razem ze szmatką z zestawu. I jedno i drugie nie jest idealne. Po ipie zostają takie smugi jak po benzynie na szkle, a używałem ipy do optyki. Po Wonderze, też zostają smugi, tylko mniejsze i słabsze. Nigdy nie udało mi się uzyskać po czyszczeniu efektu nowości.

 

Pamiętaj aby usunąć wszelkie pyłki przed czyszczeniem gruszką i pędzelkiem (ja przedmuchuję kompresorem bezolejowym z filtrem olejowym), na szmatce też nie może być pyłków i bardzo ważne - nie dociskaj szmatki, czy tam cokolwiek innego podczas czyszczenia, trzeba delikatnie.

 

Ogólnie najlepiej to poćwiczyć na czymś małowartościowym, ja kupiłem za grosze achromat 70mm i kilka razy go umyłem zanim wziąłem się za swoje refraktory.

 

 

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne rady. Też poćwiczę na SW 80/400. :) Z tym delikatnym podejściem to dobra uwaga.

A jeszcze pytanie do Tysona lub kogoś, kto wie co to za płatki, które on używa? To jakiś produkt typowo do czyszczenia optyki czy coś innego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Ajot napisał(a):

Po ipie zostają takie smugi jak po benzynie na szkle, a używałem ipy do optyki.

Sprawdziłem kiedyś ipę na naprawdę czystym obiektywie foto. Po kilku kroplach nawet ślad nie pozostał. Obiektyw astro to inna bajka, miałem wrażenie, że jest pokryty ochronną warstwą tłuszczu. Czyściłem i czyściłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z praktyki przy czyszczeniu obiektywów IPĄ wynika, że to kwestia techniki.

Nasączony płatek czy inny wacik należy prowadzić powolnym, jednostajnym ruchem tak, żeby alkohol

wysychał jednostajnie CIENIUTKĄ warstwą za wacikiem. Jak powstanie kropla alkoholu to wyschnie

i zostawi plamkę. Oczywiście po wstępnym umyciu należy powtórzyć drugi raz, ale nie popadać

w paranoję i nie myć dziesięć razy bo coś się w końcu zmyje ;) No i uważać żeby nie wlać nadmiaru

alkoholu do środka obiektywu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.