Jump to content
Sign in to follow this  
yogi3e

Sprzęt astrofoto

Recommended Posts

Witam chciałbym w najbliższym czasie zakupić montaż + teleskop pod astrofotografię. Na razie będzie podpięte pod canona 750d, później bede chciał kupić jakąś kamerę. Mogę wydać razem 2000 euro.

Sprzęt ma być w miarę mobilny. Jeżeli chodzi o tubę to myślałem o tym:

1. https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4639_TS-Optics-TSQ-65ED-65mm-f-6-5-Quadruplet-Apo-mit-Feldebnung.html

lub

2. https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p6806_TS-Optics-Imaging-Star-70mm-f-6-78-ED-Quadruplet-Flatfield-APO-Refraktor---perfekt-fuer-DS.html

chyba że macie jakieś inne pomysły.

Jeżeli chodzi o montaż to brałem pod uwagę:

1. https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5577_iOptron-iEQ30-Pro-German-Equatorial-GoTo-Mount-with-13-5-kg-payload.html do tego jestem najbardziej przekonany.

2.https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p9990_iOptron-CEM25-New-Design-Equatorial-GoTo-Mount---lower-periodic-error.html

3.https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p430_Skywatcher-HEQ-5-SynScan---German-GoTo-Computer-Mount.html

Powinienem się zmieścić w budżecie, jeżeli macie jakieś sugestię co można jeszcze kupić, to chętnie wezmę je pod uwagę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli dopiero zaczynasz temat i nie chcesz rzucać się od razu na głęboką wodę to radziłbym na początek obiektyw stałoogniskowy rzędu 50-200mm (np. bardzo lubiany ostatnio samyang 135/2) i mobilny montaż w stylu vixen polarie/star adventurer że statywem. Moim zdaniem żadne inne rozwiązanie nie jest tak naprawdę mobilne. Wydaje mi się, że do naświetlania zdjęć z większą ogniskową (nawet ten refraktorek 420mm) potrzebny Ci będzie guiding, a to moim zdaniem komplikuje sprawę 10x i zdecydowanie zmniejsza mobilność zestawu (nie ze względu na ciężar, ale na ilość zabawy potrzebnej, żeby wszystko podłączyć i ustawić)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam swa z podpiętym canonem 750d, chciałem zrobić krok do przodu, guiding oczywiście też kupię, później jeszcze tylko kamerę z kołem filtrowym itd :) chodzi mi na razie o montaż i tubę bo to chyba najważniejsze :) nie mówię, że sprzęt ma być super mobilny, ale tak do 15kg może 20kg jeszcze ujdzie :) latać samolotem raczej z nim nie bede ;) Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temat wielokrotnie wałkowany na różnego rodzaju forach. Warto się zastanowić 10 razy nad zakupem, żeby potem nie sprzedawać nowego apo z dużą stratą po nieudanych sesjach astro. Dotyczy to szczególnie nowicjuszy w tej branży:grin:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czasu mam sporo, cierpliwości też a od czegoś muszę zacząć zabawę:grin:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na giełdzie jest TS 65ED w dobrej cenie. Co do montaży, to wybór IOptrona wydaje się lepszy w kontekście mobilności, za to HEQ5 ma większą nośność ale też i więcej waży. Zestaw teoretycznie bezproblemowy.

Ponadto musisz kupić kamerę do guide i  lunetkę albo OAG. Dodatkowo kable, huby, zasilacz/zasilacze, grzałki i software.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guiding już obgaduje z jednym z forumowiczów, software i hub mam, zostanie zasilacz i kabelkologia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kłopoty przeważnie  zaczynają się kiedy masz wszystkie klamoty i odpalasz pierwszą sesję. 

Powodzenia życzę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 minut temu, Piotr4d napisał:

Kłopoty przeważnie  zaczynają się kiedy masz wszystkie klamoty i odpalasz pierwszą sesję. 

Powodzenia życzę.

Też spodziewam się kłopotów, no ale cóż zrobić takie hobby 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.