Skocz do zawartości

Deneb, Sadr i..trochę różowego ;)


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

"To różowe bardzo dobre - pięć, albo nawet sześć!" - mawiał Jerzy Stuhr w Seksmisji.

 

No u mnie to różowe to może i dobre, ale reszta już nie bardzo ;) Tak czy siak, wczoraj postanowiłem podejść kolejny raz do gwiazdozbioru Łabędzia. Niestety, chociaż Księżyc był dość nisko, to wciąż świecił niemiłosiernie, a wiatr i chmury wywiały większość materiału i zostało tylko 40min.

 

Tak czy siak, po kilku pięknych ujęciach w galerii, pora na coś brzydszego ode mnie :D

 

Klatki po 90sekund, nieguidowane, EQ3-2+astroEQ, Nikon D5100 + Nikkor 85mm f/1.8 @ f/2.5  + UHC-s z przodu obiektywu. Obróbka PS.

 

Komentarze, uwagi, a przede wszystkim krytyka mile widziane :) 

 

Pozdrawiam i życzę czystego nieba!

Michał

swan.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem zrobić bez UHC-sa, niestety już przy 40sekundach zdjęcie miałem całe pomarańczowe niestety i bałem się, że nie wyciągnę nic z tych mgławic. Stąd wrzuciłem UHC-S i dałem 90sekund. Niestety dużą wadą umieszczenia go z przodu obiektywu jest to, że robi halo wokół gwiazd, a dokładając niedokładny montaż, to halo robią się większe niestety. 

@Event Horizon ISO2000 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sidiouss napisał:

Klatki po 90sekund, nieguidowane, EQ3-2+astroEQ, Nikon D5100 + Nikkor 85mm f/1.8 @ f/2.5  + UHC-s z przodu obiektywu. Obróbka PS.

Wygląda jakby był jakiś problem z osiowością bo gwiazdy "rosną" od prawej strony do lewej.

Nie masz w takim układzie (obiektyw z polem obrazowym FF + matryca APS-C + filtr na froncie z przelotem ~45mm) żadnego winietowania?

 

2 godziny temu, Event Horizon napisał:

Tylko po co ten filtr, który pewnie z 1 EV zjada?  Przy okazji, przy jakim ISO naświetlałeś ?

Ale właśnie o to chodzi, żeby wyłowić rejony mgławicowe z morza gwiazd (i jasnego tła). Filtr osłabia świecenie gwiazd o ~50% ale samą mgławicę juz tylko o 10%. Ja bym polecał jeszcze węższy filtr, np prawdziwe UHC o szerokości ~25nm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, jasne, rozumiem. Tylko zmniejszając ISO o 1 EV zyska tę działkę "w światłach " na rozpiętości tonalnej. Zamiast ~ 9.5 EV (@2000 ASA) ~10.5 EV (@1000 ASA), a jak by dało radę przy 400 ASA naświetlać to rozpiętość tonalna sceny 11.5 EV wg danych z sensorgen.info (dla Nikona D5100). Czyli i gwiazd i ciemniejsze obiekty mogłyby się zmieścić - to tylko teoria, bo nie naświetlałem (jeszcze) takich obiektów, wiec doświadczalnie niesprawdzone :P   

 

/WS

Edytowane przez Event Horizon
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marek_N też mi się zdawało, że jest delikatna nieosiowość. Przyczyny, nad którymi się zastanawiałem mam dwie:

- w Nikkorze AF-D 85mm ostrość jest sterowana śrubokrętem z Nikona i przy manualnym ostrzeniu daje się odczuć delikatny ruch całej soczewki i na live view gwiazdy podczas ostrzenia się deczko "wyginają". To samo zauważyłem w Nikkorze 50mm oraz 35mm (również AF-D) 

- podczas wymiany filtra w lustrzance na filtr Baadera umieściłem matrycę nierównolegle do toru optycznego. Muszę sprawdzić czy przy innych obiektywach występuje ten sam problem i jak coś, to próbować inaczej umieścić matrycę w lustrzance.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjąłem temat jeszcze raz i uzbierałem 2h materiału, potem znów przyszły chmury i więcej się nie udało. 

 

Widzę, że dzięki większej ilości klatek szum się zmniejszył, ale chyba poległem z obróbką.

 

Wrzucam link do >>STACKa<<, może ktoś wyciągnie to lepiej? :)

 

 

 

NGC7000_2.jpg

Edytowane przez sidiouss
podmienione zdjęcie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.