Skocz do zawartości

WASP-58 b w Lutni (11.66 mag | 0.016 mag)


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Kolejny zarejestrowany tranzyt planety pozasłonecznej, tym razem WASP-58 b w Lutni. Choć mogłem rejestrować od początku zjawiska, tej nocy nie było w ogóle wiatru. Z tego powodu zdecydowałem, że godzinkę poświęcę na testy GSO 8" na EQ5, aby w kilkusekundowych ekspozycjach wiedzieć, czego mogę spodziewać się w przyszłości po przeniesieniu się z obiektywu na teleskop. Statystycznie, tranzyt jest około 3.5x głębszy niż przewiduje limit, stąd decyzję podjąłem świadomie z myślą, że końcówka powinna się udać. I tak faktycznie wyszło.

Według przewidywań, dla obiektu o takiej jasności mogę zarejestrować spadek blasku o głębokości przynajmniej 0.0045 mag. Wyszło w miarę zgodnie, choć ze względu na użyty szeroki filtr (żółty dolnoprzepustowy), mając większy S/N złapałbym różnicę blasku do 0.003 mag. Te granice mniej więcej się pokrywają z obserwacjami z filtrem fotometrycznym R.

 

Planeta krąży wokół gwiazdy o jasności 11.66 mag, a spadki blasku wynoszą 0.016 mag. Według innych obserwacji w ETD, wyjście powinno nastąpić 0.02 doby później (~30 minut) niż zapowiadają. Po uwzględnieniu tej poprawki, faktycznie wyszło na to, że ETD mają niezaktualizowane informacje. To, co innym wychodzi, daje dużą podpowiedź, czego się spodziewać. Z tego powodu, prawdopodobnie samodzielnie przygotuję jakiś arkusz w Excelu, który samodzielnie będzie podliczał momenty zjawisk. ETD nie raczy nawet wprowadzać najnowsze odkryte planety, które amatorsko można spokojnie wyłapywać. Coraz częściej ta baza mnie rozczarowuje.

 

Egzoplaneta WASP-58 b jest dużo większa od Jowisza (1.37 Rj), ale nieco lżejsza od niego (0.89 Rj). Czyli mamy coś w stylu gorącego Saturna. Krąży wokół gwiazdy co ~5 dni, a zjawisko trwa około 225-230 minut.

http://exoplanet.eu/catalog/wasp-58_b/

 

Poniżej krzywa jasności dla WASP-58 (na samym dole) wraz z kilkoma gwiazdami referencyjnymi. Tradycyjnie, robione kamerą ASI178MM-c, obiektywem Canon FD 300mm f/2.8L na montażu EQ5.

WASP-58 b [2].png

WASP-58 b REF.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super wyniki, zdecydowanie widać moment wyjścia z tranzytu. Ciekawie wygląda swoją drogą też żółta gwiazda referencyjna, w okolicach 0.47, czy to artefakt? 

A jak testy GSO 8"? Jak długo naświetlałbyś pojedyncze klatki, gdybyś korzystał z dużej tuby? Jakie jeszcze zauważyłeś plusy i minusy?

No i skoro już jest temat, to zastanawiam się: czy do fotometrii wystarczyłby montaż eq z goto, czy rotacja pola nie pozwala na wiarygodne wyniki? A może jeszcze co innego?

Przepraszam, że tyle pytań w jednym poście ale jest długi weekend i trochę się nudzę;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Super wyniki, zdecydowanie widać moment wyjścia z tranzytu. Ciekawie wygląda swoją drogą też żółta gwiazda referencyjna, w okolicach 0.47, czy to artefakt? 

A jak testy GSO 8"? Jak długo naświetlałbyś pojedyncze klatki, gdybyś korzystał z dużej tuby? Jakie jeszcze zauważyłeś plusy i minusy?

No i skoro już jest temat, to zastanawiam się: czy do fotometrii wystarczyłby montaż eq z goto, czy rotacja pola nie pozwala na wiarygodne wyniki? A może jeszcze co innego?

Przepraszam, że tyle pytań w jednym poście ale jest długi weekend i trochę się nudzę;)

Dzięki :)

Tak krótkie pociemnienie pochodzenia gwiazdowego nie może wystąpić. Sprawdziłem czy nie przypadkiem jakiś satelita wlatywał, ale tam nic nie ma. Artefakt :)

 

Na pewno mogę powiedzieć, że EQ5 daje radę pociągnąć te 10 sekund, kiedy nie ma żadnego wiatru. Ale nie mogę ryzykować, że w daną noc będę akurat obserwował tą tubą, bo mogę szybko zrezygnować. Obiektyw jest o tyle pewny, że praktycznie przy każdych warunkach daje radę. Chyba tylko raz wiało tak silnie, że przez 1/3 sesji trzeba było wywalić około 20% 10-sekundowych klatek.

Na pewno co mnie zaskoczyło, to ostrość. Przy skali 0.45"/px spodziewałem się kompletne placki na wiele pikseli, ale tak źle nie było. Wycelowałem w Alpheccę (alfa Korony Północnej), aby później wiedzieć jakie gwiazdy obserwowałem. Tam obok znajdowała się podwójna składająca się z gwiazd o jasności 9.75 i 10.25 magnitudo o separacji 5". Tak pięknie rozdzieliło, że w przypadku TESS będzie ładnie odseparowywał takie układy w celu poszukiwania źródła sygnału. Miałem już styczność z NEQ6, ale HEQ5 widziałem tylko na zlocie. I temu HEQ5 jest o wiele bliżej EQ5, że na pewno dokupię coś w stylu parawanu (raczej nie namiot, skoro miałyby być 2-3 takie same zestawy - nie zmieści się).

Przy okazji zrobiłem też test na komę - tak, pomimo małej matrycy, korektor komy będzie niezbędny. O ile w większości przypadków będą interesowały obiekty w centrum kadru, od czasu do czasu trzeba będzie wziąć referencyjną znajdującą się dość daleko. To wtedy nie ma innego wyjścia, "ptaszek" zamiast punktu nie będzie nadawał się :)

Czas ekspozycji w zasadzie byłby nadal taki sam. Jeśli będzie powtarzalność ekspozycji po 20s (z odrzutem <5%), będzie bardzo dobrze. Tym razem zebrałem 100 testowych klatek po 8s, aby sprawdzić zasięg. Przy takich było widać już jak delikatnie pojawiała się gwiazdka o jasności 15 magnitudo, tuż obok tych podwójnych. Na obrazie TESS, wszystkie trzy gwiazdy byłyby zlane. 8" f/4 na pewno świetnie poradziłby sobie w tym przypadku, gdyby tutaj była akurat kandydatka do rozdzielenia.

 

Montaż EQ bez goto też poradzi sobie, ale napęd oczywiście jest potrzebny (zrozumiałem, że przyjąłeś goto=napęd). Guiding nie jest niezbędny, ale bardzo przydatny. Jak obraz nie będzie latał, to nie będzie dodatkowego wpływu szumu w tle (w przypadku CMOS jest on niemal pomijalny dla głównych celów, ale gdyby zmienną była tamta 15-stka jak w tamtym przypadku, to delikatnie miałoby wpływ na dokładność jej pomiarów). Rotacja pola da jeszcze gorszy efekt, bo tam chyba nie da się w ogóle utrzymać obiektu w centrum kadru, będą wymagane poprawki. Nada się, choć większą precyzję i powtarzalność pomiarów uzyska się na paralaktyku :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.