Jump to content

La Superba


Guest Bellatrix
 Share

Recommended Posts

Guest Bellatrix

Dzisiaj widziałam La Superbę (Y CVn) z Psów Gończych. Jest wyjątkowo piękna. Chciałam jej się przyjrzeć, gdy będzie wysoko nad horyzontem (wtedy barwa jest bardziej wiarygodna). I jak zwykle robi spore wrażenie. Bardzo jasna, jak na gwiazdę węglową (ok. 4,9 mag). Należy do typu widmowego C5,4J. Litera "J" w oznaczeniu informuje o podwyższonym udzialne izotopu węgla C-13 (który choć stabilny, to jednak na Ziemi występujący w niewielkich ilościach). 

Kolor.. pomarańczowo-czerwony, ze sporym udziałem żółtego. Barwa odróżnia się na tle reszty gwiazd. Jest piękna, ale daleko jej do słodkiej, czereśniowej barwy T Lyrae. Zabarwienie La Superby porównałabym do koloru jodku rtęci (II). 

 

 

La Superba YCVn.png

Link to comment
Share on other sites

Ja jak zwykle nie na temat :D codziennie jeszcze na jasnym niebie celuje w Cor Caroli, to niedaleko, oceniam na niej wstępnie potencjalny seeing, śliczna parka, jednak zachęcony Twoim opisem zerknę na Gwiazdę tego tematu :)

Link to comment
Share on other sites

20 godzin temu, Bellatrix napisał:

Kolor.. pomarańczowo-czerwony, ze sporym udziałem żółtego

o już ucieszyłem się że tym razem zrozumiem opis kolorystyki,

ale czytam dalej, a tu masz ci los

20 godzin temu, Bellatrix napisał:

ale daleko jej do słodkiej, czereśniowej barwy

i jeszcze na dokładkę:hmm:

 

20 godzin temu, Bellatrix napisał:

porównałabym do koloru jodku rtęci (II)

PS przepraszam:flowers:. Taki ironiczny żart odnoszący się nie do Twojego błędnego opisu gwiazdy, lecz mojego braku umiejętności odbioru tak pięknego przekazu kolorystyki

Link to comment
Share on other sites

Guest Bellatrix

:) Jodek rtęci, ciekawa sól, słabo dysocjująca, bardzo ładny pomarańczowawy osad. T Lyrae z kolei ma śliczne zabarwienie dimetyloglioksymianu niklu. Wstawiłabym zdjęcia ale boję się, że Admin strzeli mi upomnienie za chemiczne wtrącenia ;) 

Link to comment
Share on other sites

La Superba ponoć szybko traci masę wyrzucając swoje składniki w przestrzeń.Kto wie może będzie z niej jąkać mgławica z wyglądem jak w próbówce przedstawionej przez Ciebie na pierwszej fotce.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bellatrix

Hamal, pewnie- to kwestia gustu. Ja też bardzo lubię Cor Caroli. Jak na mój gust, wtórny komponent sprawia wrażenie oliwkowo-zielonego. W rzeczywistości obie gwiazdy są gorące, błękitne. A Ty jak widzisz ten kolor? 

Link to comment
Share on other sites

Muszę przyznać, że chemiczna skala barw gwiazd przemówiła do mnie znacznie bardziej niż np. wzornik Pantone :). One faktycznie pasują do moich wrażeń przy oglądaniu. Masz jeszcze jakieś substancje na inne typy widmowe? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Bellatrix

Oj mnóstwo... Ale wiesz, typ widmowy to za mało by określić kolor: jeszcze wskaźnik B-V dochodzi na przykłąd. No wiesz, są niektóre takie gwiazdy typu widmowego F, których barwa przypomina mi bromek srebra. Taki wanliowy tłusty krem... Właściwie każdą da się jakoś porównać. Aldebaran przypomina mi zestarzały osad wodorotlenku żelaza (III). po pracy wrzucę kilka zdjęć ;)

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, HAMAL napisał:

Kolega to chyba nowy ;) nie wiesz co będzie, gdy się Bella rozkręci z kolorami :D

 

Ależ wiem co będzie. Właściwie to nawet na to liczę :

Miałem już okazję przeczytać na tym forum kilka artykułów na temat kolorowych układów podwójnych, gwiazd węglowych itp., które to artykuły okazały się być bardzo inspirujące przy wybieraniu obiektów nocnych obserwacji. Chociaż niestety nie jestem w stanie dostrzec tych odcieni fiołkowych, malinowych...

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
 • 2 weeks later...
Guest Bellatrix

Cudowna, ponuro czerwona gwiazda węglowa. YCVn, La Superba. Prawie 5-magnituowa, przy dobrych warunkach widoczna gołym okiem. Wyjątkowa, spala hel w tzw. procesie 3-alfa (3 jąra helu łączą się w jąro węgla). Co więcej, to rzadki podtyp gwiazdy węglowej, oznaczany literą J. Ten rodzaj gwiazd pokazuje podwyższony udział izotopu węgla C13. 

Kolor La Superby zachwyca, zwłaszcza jeśli porównamy go z barwą gwiazd wiocznych w tle, we wspólnym polu widznia. Zdecydowanie nie dorównuje X Cancri czy T Lyrae ale i tak warto skierować teleskop w stronę jasnej węglówki. Ja też zerkam na nią raz na jakiś czas :)

 

 

La Superba.png

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Ballatrix, że od czasu do czasu przypominasz o tych pięknych obiektach. Na pewno warto je odszukać.

 

PS

Jak to mówią - cieszmy się jej widokiem bo niedługo już jej nie będzie ;)

Edited by JSC
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.