Skocz do zawartości

La Superba


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bellatrix

Dzisiaj widziałam La Superbę (Y CVn) z Psów Gończych. Jest wyjątkowo piękna. Chciałam jej się przyjrzeć, gdy będzie wysoko nad horyzontem (wtedy barwa jest bardziej wiarygodna). I jak zwykle robi spore wrażenie. Bardzo jasna, jak na gwiazdę węglową (ok. 4,9 mag). Należy do typu widmowego C5,4J. Litera "J" w oznaczeniu informuje o podwyższonym udzialne izotopu węgla C-13 (który choć stabilny, to jednak na Ziemi występujący w niewielkich ilościach). 

Kolor.. pomarańczowo-czerwony, ze sporym udziałem żółtego. Barwa odróżnia się na tle reszty gwiazd. Jest piękna, ale daleko jej do słodkiej, czereśniowej barwy T Lyrae. Zabarwienie La Superby porównałabym do koloru jodku rtęci (II). 

 

 

La Superba YCVn.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Bellatrix napisał:

Kolor.. pomarańczowo-czerwony, ze sporym udziałem żółtego

o już ucieszyłem się że tym razem zrozumiem opis kolorystyki,

ale czytam dalej, a tu masz ci los

20 godzin temu, Bellatrix napisał:

ale daleko jej do słodkiej, czereśniowej barwy

i jeszcze na dokładkę:hmm:

 

20 godzin temu, Bellatrix napisał:

porównałabym do koloru jodku rtęci (II)

PS przepraszam:flowers:. Taki ironiczny żart odnoszący się nie do Twojego błędnego opisu gwiazdy, lecz mojego braku umiejętności odbioru tak pięknego przekazu kolorystyki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

:) Jodek rtęci, ciekawa sól, słabo dysocjująca, bardzo ładny pomarańczowawy osad. T Lyrae z kolei ma śliczne zabarwienie dimetyloglioksymianu niklu. Wstawiłabym zdjęcia ale boję się, że Admin strzeli mi upomnienie za chemiczne wtrącenia ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

La Superba ponoć szybko traci masę wyrzucając swoje składniki w przestrzeń.Kto wie może będzie z niej jąkać mgławica z wyglądem jak w próbówce przedstawionej przez Ciebie na pierwszej fotce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Hamal, pewnie- to kwestia gustu. Ja też bardzo lubię Cor Caroli. Jak na mój gust, wtórny komponent sprawia wrażenie oliwkowo-zielonego. W rzeczywistości obie gwiazdy są gorące, błękitne. A Ty jak widzisz ten kolor? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że chemiczna skala barw gwiazd przemówiła do mnie znacznie bardziej niż np. wzornik Pantone :). One faktycznie pasują do moich wrażeń przy oglądaniu. Masz jeszcze jakieś substancje na inne typy widmowe? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Oj mnóstwo... Ale wiesz, typ widmowy to za mało by określić kolor: jeszcze wskaźnik B-V dochodzi na przykłąd. No wiesz, są niektóre takie gwiazdy typu widmowego F, których barwa przypomina mi bromek srebra. Taki wanliowy tłusty krem... Właściwie każdą da się jakoś porównać. Aldebaran przypomina mi zestarzały osad wodorotlenku żelaza (III). po pracy wrzucę kilka zdjęć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HAMAL napisał:

Kolega to chyba nowy ;) nie wiesz co będzie, gdy się Bella rozkręci z kolorami :D

 

Ależ wiem co będzie. Właściwie to nawet na to liczę :

Miałem już okazję przeczytać na tym forum kilka artykułów na temat kolorowych układów podwójnych, gwiazd węglowych itp., które to artykuły okazały się być bardzo inspirujące przy wybieraniu obiektów nocnych obserwacji. Chociaż niestety nie jestem w stanie dostrzec tych odcieni fiołkowych, malinowych...

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
Gość Bellatrix

Cudowna, ponuro czerwona gwiazda węglowa. YCVn, La Superba. Prawie 5-magnituowa, przy dobrych warunkach widoczna gołym okiem. Wyjątkowa, spala hel w tzw. procesie 3-alfa (3 jąra helu łączą się w jąro węgla). Co więcej, to rzadki podtyp gwiazdy węglowej, oznaczany literą J. Ten rodzaj gwiazd pokazuje podwyższony udział izotopu węgla C13. 

Kolor La Superby zachwyca, zwłaszcza jeśli porównamy go z barwą gwiazd wiocznych w tle, we wspólnym polu widznia. Zdecydowanie nie dorównuje X Cancri czy T Lyrae ale i tak warto skierować teleskop w stronę jasnej węglówki. Ja też zerkam na nią raz na jakiś czas :)

 

 

La Superba.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ballatrix, że od czasu do czasu przypominasz o tych pięknych obiektach. Na pewno warto je odszukać.

 

PS

Jak to mówią - cieszmy się jej widokiem bo niedługo już jej nie będzie ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.