Jump to content

celestron 4"  f5


mariusz
 Share

Recommended Posts

Guest Janusz_P.

I to dużym, do DS nie ma zmiłuj sie , potrzeba kupę światła zebrać aby coś fajnego zobaczyć w okularze ;D

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Oskarku ta porada jest do zaskarżenia przez trybunał Forum ;) , Lustro 114 do DS z tą światłosiłą i sprawnością czy może zjadłeś coś nieświerzego na kolację, zapomniałeś o przliczniku refraktor/lustro czy co

  ;) ;) ;) ??? ??? ???

Link to comment
Share on other sites

Chłopak wyraźnie napisał o cenie! Chciałem się tego trzymać. Jadłem rybkę, faktycznie nieszczególna była (dobrze że żona tego nie czyta).

Pewnie, że takie 350 lub 610mm jest lepsze. Ale taki maniak jak P.Z. jest tylko jeden.

A co to za trybunał? Czy mógłbym wchodzić w jego jednoosobowy skład? Wtedy może być i sąd.

Link to comment
Share on other sites

Moim baaaardzo skromnym zdaniem: 4 inche to jak na DS trochę mało, nawet w refraktorze. Cuś tam widać, ale z nóg nie zwala. Jak by mnie rajcowało konkretnie DS, to chyba bym kombinował żeby jak najtaniej, jak nawiększą aperturę zdobyć.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Zwłaszcza jak chodzi o refraktor. Ja wczoraj swoim nieudanie poszukiwałem galaktyki 9mag we Lwie. I mimo że okolicę namierzyłem - nic z tego.

 

Wczoraj, przy takim Łysym  ??? nie osłabiaj mnie szukałeś słabych galaktyk, to praca z góry skazana na niepowodzenie   :o:o:o

 

Janusz P.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Widocznie nie ruszyłeś swoich czterech liter na zieloną trawkę kawałek za miasto, bo z centrum to i duży Newton nic nie poradzi na tło nieba i z DS oczywiście nici wyjdą   :o:( :'(

Dla porównania lepszy teleskop 10 cm pod ciemnym niebem niż 20cm z miasta szczególnie jeśli chodzi o słabe powierzchniowo DS, wiem coś o tym nie od dzisiaj !!! ;D ;D ;D

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Nie złośliwy tylko już zmęczony tłumaczeniem, po prostu ręce opadają i nic to nie daje dalej nie doceniają ciemności tła nieba a powinni, powinni, zapraszam na majowy wypad w Bieszczady pod Bortle 1   :):D ;D

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Zadam Ci Oskarze trochę filozoficzne pytanie czy rozwiązywanie prostych zadań dało Ci kiedykolwiek jakąś satysfakcję czy raczej takich wymagających trochę zaangażowania w temat i bardziej ambitnych  ???

Astronomia balkonowa i astronomia obserwacyjna to dwie różne dziedziny astronomii, pamiętaj o tym radząc innym to i owo ;););)

Link to comment
Share on other sites

Bardzo łądnie to ująłeś. Mnie niestety w większości przypadków pozostaje astronomia balkonowa. Ale i te doświadczenia mają swoją wartość, bo wielu z nas tak obserwuje. Nie śmiem zresztą porównywać się do Twoich doświadczeń, ale chętnie dzielę się swoimi - balkonowymi. Ktoś może czytać cczego to ludzie nie widzą, a potem z balkonu jest rozczarowany. Moje doświadczenia są więc w tym aspekcie ważne.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

W tym sensie jako "balkonowiec" masz rację ale nie zapomnij informować innych że twoje opinie dotyczą astronomii balkonowej i jest wszystko O.K. i nawet więcej !!!  ;D

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Nasz to jeszcze nic bo krążymy wokół obserwacji przez refraktor 100/5, zobacz jak odjechał od meritum wątek na HP o forum teleskopy.pl ;)  ;D ;D ;D

Link to comment
Share on other sites

panowie balkonowcy (jak Ja ) i nie balkonowcy jak Janusz........napiszę że "grzeję" mnie w ogóle obraz nieba nocą   :D:D:D:D ...... i DS i planety .......jowisz moim subiektywnym (balkonowym ;D)  zdaniem jest "najprawdziwszym"(najlepszym????) obiektem astronomicznym do obserwacji (dużo się dzieje   :D )

(Januszku Ja zawsze zabieram swojego ETX za miasto   :D:D ),

ale trudno podzielić obserwatorów na tych od planet i tych od DS , podział moim zdaniem wynika z posiadanego przez nas sprzętu ..... ale miło jest poczytać co ludzie myślą.....  

Link to comment
Share on other sites

Mariusz,

delemat wybory sprzętu przerabiałem około 4-ch miesięcy temu (bo na tyle datuje się moje astro-hobby). Chciałem coś do planet, bo pojęcia nie miałem o tym, jak wiele jest w DS.  No ale jako człowiek przezorny szukałem czegoś najbardziej uniweralnego.  Duże lustro jest super.  Aperturę można przysłonić, albo co pewniejsze, zwiększyć f, lub założyć jakiś filtr.  I DS i planety się obleci.  Niestety 20-30 cm lustro, to bardzo duże urządzenie.  Też jestem "balkonowcem" i taki wymiar w Newtonie jest raczej niemożliwy do używania w warunkach miejskich.  

Nie znając Janusza P. wyczytałem w jegho poradach, że dobrej jakości refraktor z dobrymi, szerokimi okularami będzie uniwersalny.  Idąc tym tropem weryfikowałem to stwierdzenie na innych forach i opiniach i tak kupiłem 102/920 refraktor.  Galaktyk 10/12 mag się nie zobaczy z balkonu.  9-10 mag widziałem poza miastem.  Oczywiście wielkich powiększeń się nie da zastosować, więc galaktyki były tylko niewyraźnymi smugami.

Myślę, że trzeba się pogodzić z tym faktem, jeśli chce się mieć w miarę mały, mobilny a do tego uniwersalny sprzęt.  Ja dlatego stawiałbym na refraktor.

Link to comment
Share on other sites

Hej!

Ja, Hamster i TUR jesteśmy posiadaczami tego Celestrona.

Nie zgodze się z Oskarem i powiem że f/5 i 102 to wystarczające parametry (światłosiła) aby podziwiać DS.

Tylko pytanie jak głęboki Deep Sky chcemy obserwować?

Jeśli deep deep sky no to pytaj Tura. Jesli M-ki i jasniejsze obiekty to C120 moim zdaniem (na początek ) wystarczy! A ten newton 114 i jego przewaga nad tym refraktorem do DS to jakieś nieporozumienie. To już lornetka 20 x 60 będzie lepsza.

Link to comment
Share on other sites

Oskar , nie zamieniłbym refraktora 4" f/5 na tą 114 !!!!!!! Do DS nie ma jak duży Newton i gdybym miał takie możliwości ( mieszkam w m-4 ) też byłbym maniakiem jak P.Z. czy Tur  ;D . Nawet refraktor 180 f/ 900 był w moim zasięgu i trwały rozmowy na jego temat, ale nie wydoliłem finansowo na montaż   :( . Przez to można było by coś już zobaczyć. Nie ma jednak rzeczy uniwersalnych i albo idealny obraz refraktorów ( dobrych ), albo pełny odlot na Big Newtonach do DS, albo mobilnośc przy ograniczonych możliwościach.

Link to comment
Share on other sites

Rysiu jak zwykle stawiasz na jakość, ale pytający wyraźnie wskazał ile ma kasy. Nie chciałem od tego abstrahować. No dobrze, jeśli Newton 114 to za mało, to co koledze poradzić w rozsądnej dla niego cenie. Ja też wiem, że najlepiej kupić sobie Syriusza albo nawet 610mm, ale musimy tu trochę relatywizować, jeśli porada ma mieć walor praktyczny. W tym zakresie nie mogę się więc z Wami zgodzić. Ja nie lubię teorii. Po co pisać o dużych Newtonach, jeśli Mariusz wskazał nam pewien zakres cenowy?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.