Skocz do zawartości

celestron 4"  f5


mariusz

Rekomendowane odpowiedzi

w zasadzie chodzi mi o przydatność konketnie tego teleskopu do obserwacji DS , podoba mi się jego gabaryt ( mobilność i uniwersalność ) mam już ETXa 90 i z powodzeniem obserwuję planety......... w sumie zamówiłem duży teleskop w USA ale nie jestem pewien co z tego wyjdzie..........i tak w przypadku fiaska opcji USA dokupię coś do DS, bądź w przypadku powodzenia opcji USA pewnie pozbedę się ETXa ( a może nie ...sam nie wiem )

 

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie trzy po trzy .Najleprzy bedzie newton ale jak nie ma  zaduzo kasy to niech kupi cos co mu sie podoba i ma na cena dobre paramerty .I chyba jak kazdy z nas wie ze najwazniejsze sa warunki do obserwacji a chyba z tym sie ze mna zgodzicie ?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie trzy po trzy, bo refraktory należą do najdroższych teleskopów . Newtony na dobsonie to tańsze ( o ile nie najtańsze ) rozwiązania optyczno-mechaniczne. Oczywiście mówimy tu o porównywalnych wielkościach i możliwościach. Jak wcześniej było wspomniane refraktor 102 f/5 w porównaniu do lustra 114mm da większe możliwości nie tylko jakościowe jak sugeruje Oskar. Mariusz ma na myśli obserwacje DS. Cena ceną, ale za kasę wydaną na taki refraktor i sprowadzenie go można by chyba kupić do tego celu o wiele wiekszego Newtona na dobsonie , który ze swoim np. f/4,5 czy f/5 będzie lepszy do DS niż refraktor f/9. Ja  kupiłem refraktor, ale zdaję sobie sprawę, że nie do Ds ma mi służyć choć i na to trochę liczę :-))). Marcin wyraźnie określił cel i ten refraktor z f/9 do DS niewiele mu sprezentuje w porównaniu do ETX którym obserwuje planety. Owszem, różnica będzie, ale ze względu na trochę wiekszą aperturę. To jednak będzie dawało bardzo dobre rezultaty w przypadku planet i księżyca, gwiazd podwójnych oraz słońca. Do galaktyk i mgławic  :-/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz,

 

 

Jeżeli rozpoczynasz obserwacje deep sky, to 102 f/5 moim zdaniem jest świetnym rozwiązaniem. Większość Messierów jest dostępna przez ten rafraktor i jasniejsze NGC. Messierów jest dosyc duża liczba, w związku z tym Celestron 102mm f/5 zapewni Ci robotę na długo. Ja od trzech lat próbuję dostrzec wszystkie i jeszcze mi sie nie udało. Brakuje mi kilkanaście  ;D Warunek powodzenia obserwacji to ciemne niebo ! Przy jasnym tle nieba można kombinować z filtrami typu UHC, OIII. Niestety z galaktykami te sztuczki nie wychodzą   :P

 

Pozdro

Paweł Turek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już wcześniej napisałem sam pomysł (4" refraktor f/5) moim zdaniem jest świetny . zdecydowałem się na ten 5" MEADE bo uważam że jest teleskopem poprostu lepszym,

no i cena 750$ komplet (z go-to)........ najchętniej po kupnie tej 5-ki kupiłbym ten 4" f/5 (a ETXa sprzedał) ale zona pewnieby mnie eksmitowała  ;D ;D

sądze że wiekszość astronomów amatorów chciałaby mieć możliwość obserwowania i planet i DS ........no coż ale do tego potrzeba właśnie dwa teleskopy....bo niestety uniwersalnego nie ma  :'(

M

ps.

dzieki TUR za rzeczową recenzję   :D:D , może przy jakiejś okazji się zobaczymy i pooglądam M-ki przez Twojego celerona ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, czy dobre robisz założenia. Też tak kombinowałem. Kupiłem 4" f9 głównie do planet.  DS też bardzo fajnie widać.  Koledzy z Warszawy mieli okazję to stwierdzić.  Dzielenie podwójnych, NGC oraz kilka galaktyk (9-10 mag) widać nieźle.  Pomyślałem ,że trzeba coś jaśniejszego nabyć tylko do DS.  Myślałem właśnie o tym celestronie f5, ale ostatecznie kupiłem Megreza f6.  Wcale więcej nie widać.  Przy różnicy aperur o 1"  nadwyżka jasności się w zasadzie eliminuje i w 100mm f9 widzę więcej niż w 80mm f6.

 

Myślę, że to samo czeka Ciebie.  128mm if9 będzie lepsze do DS niż 100mm i f5.

Różnica byłąby zapewne znaczna jakby jasność była lepsza, ale apertura taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapitano.  Coż za niespodzianka.  Myślałem żeś na morzu...

Parametry Twojego SkyW.  jak dla mnie wyraźnie wskazują, że DS powinno być OK.  Oczywiście w granicach rozsądku.  Popytaj Janusza Wilanda i Andzreja Łysego jak wygląda DS w moim 102 f9.  Pewnie, że nie zobaczę tego co posiadacze 50-60cm luster, ale naprawdę jest nieźle.  

120mm to 20% więcej w aperurze i 50% więcej światłą.

 

A łysy to wstaje po 10PM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie ten celestron to tylko dywagacje.... ;) , zobaczę jak wygląda wszechświat przez tą piątkę  ;D ;D,

a co dalej to się zobaczy ....

wybiorę sie może na warsztaty teleskopy pod koniec maja,  może będzie ktoś z takim refraktorem f/5 i mój zapał ostudzi bo lepiej będzie widać w mojej ( mam nadziej już wkrótce ) 5-ce.  ;D ;D ;D

ale Twoja uwaga crocodile jest bardzo cenna (przynajmniej  nie będę sie napalał na tego celestrona   :D )

 

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem go w komisie Astrokraka. Podobno chwilę po tym, jak się tam pojawił. Przyjechał z Kanady via Nowy Jork.

Za konfigurację:

- tuba optyczna (2.000 zł)

- szukacz Soligor 8x50 (230 zł)

- głowica montażu Soligora z lunetką biegunową (890 + 135 zł)

- pierdółki (przekładka do statywu teodolitowego i kilka złączek na różne okazje - 85 zł)

 

minus 200 zł za nogi Soligora (bo mam swojego drewnianego Zeissa od teodolitu) i za zwrot "firmowego" szukacza 6x30

 

Razem 3140 zł.

 

Dojdzie jeszcze napęd i parę takich tam polepszaczy samopoczucia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten 5" Meade z pewnością bedzie lepszy od deep sky i do planet niż 4" Clestron ! Minus jedynie jest taki, iż jest mniej poręczny.

Tak w ogóle to pewnie się pozbędziesz ETXa. Stawiam na refraktor przy obserwacjach planet  ;D. W refraktorze El Capitano saturnik był miodzio. Jedynie przy jowiszku wychodziła abberacja chromatyczna. Skurczybyk torchę jest za jasny.

 

Pozdro

PT

 

PS Mariusz, jak sie spotkamy to deep bedziemy oglądać przez 50 cm ale średnicy, a nie ogniskowej. Celestron to sprzęt wyłącznie na szybkie wypady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyt.:

"W refraktorze El Capitano saturnik był miodzio. Jedynie przy jowiszku wychodziła abberacja chromatyczna. Skurczybyk torchę jest za jasny."

 

Za jasny jest refraktor, czy Jowisz?

 

Obraz Jowisza udaje się nieco polepszyć za pomocą filtru... księżycowego lub reduktora apertury. Jak zmniejszyć jasność, to i fiolecik znacząco gaśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Mariusza:

 

Cyt.:

"pierwotnie napaliłem się na taki jak na stronie Sky-Watcher tzn 1201 EQ5 , ale nie było jak kupić"

 

Gdy przeszukiwałem sieć znalazłem kilka sklepów w Europie, które oferują ten refraktor. Naprawdę nie ma jak kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.