Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Księżyca 27.07.2018r


Loxley

Rekomendowane odpowiedzi

  • LibMar przypiął/eła ten temat
7 minut temu, HAMAL napisał:

Znowuuu? Jak mnie  znajomi atakują info z TV to mówię, ze już tyle widziałem, że mi się przejadło, a tak naprawdę widziałem jedno, lata temu, niewiele pamiętam :D

 

Spokojnie, zatęsknisz :) W latach 2020-2029, nocne dość dobrze całkowite zaćmienie Księżyca w Polsce nastąpi tylko raz, w dodatku w 2029 roku :(

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do opisu Loxleya dodam tylko, że jak widać na obrazku Księżyc przejdzie prawie przez środek cienia Ziemi, a ponadto wg wymienianego  przezeń Almanachu pełnia Księżyca wypada 27 lipca o 20:20 UT, zaś przejście Księżyca przez apogeum wypada też 27 lipca o 5:42 UT. To sprawi, że będzie miał małą tarczę, a jego ruch będzie bardzo wolny, z czego wyniknie najdłuższe zaćmienie całkowite Księżyca w XXI w., choć zdarzy się też kilka krótszych o mniej, niż 10 minut.

 

A kolejną związaną z zaćmieniem atrakcją jest fakt, że tego samego dnia przypada wielka opozycja Marsa, który znajdzie się niecałe 6° pod zaćmionym Księżycem, mając wtedy jasność -2,8 magnitudo.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, HAMAL napisał:

:huh: no to chyba warto się zmobilizować :uhm:

To może być piękny letni wieczorny piknik z rodziną, Nawet bez żadnych przygotowań sprzętowych, jeśli nie chce się fotografować zaćmienia, jedynie na przykład lornetkowo, da się zagospodarować czas i pokazać zjawisko od strony barwnego plenerowego spektaklu. Dorosłych ciężko zaskoczyć, ale dzieci mogą bardzo emocjonalnie potraktować to, co się będzie rozgrywało na niebie (pamiętam to dobrze z ubiegłego roku), na niewielkiej wysokości (nie trzeba będzie zadzierać głowy i nadwyrężać karku), a w dodatku fachowy komentarz pomoże wyłuskać ciekawe fazy zaćmienia. Cóż prostszego, jak rozstawić kilka krzeseł turystycznych, czy leżaków i snuć nieśpiesznie opowieść, odpowiadać na pytania, albo po prostu zadumać się z innymi, poczuć rodzaj harmonii z naturą. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, HAMAL napisał:

...gdyby to trwało 10 min to pewnie tak, ale to się ciągnie jak flaki z olejem, więc tak romantycznie nie jest :P

No, zjawiska astronomiczne z natury dzieją się dość powoli. Tranzyt WCP na Jowiszu trwa też 5 godzin. Dynamika to rzecz względna (zdań dotyczących różnych aspektów naszego życia jest wiele i nie zawsze mają odniesienia wprost...) - komary niestety nie są względne. Tu nie mam dobrej rady.

Zresztą, nieprzekonanych... chyba nie uda mi się przekonać, dlatego niespecjalnie się staram.:original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, HAMAL napisał:

Ależ ja jestem jak najbardziej przekonany :)

 

A, to źle Cię zrozumiałem, przyjmując, że wyliczasz aspekty demotywujące... A to raczej był przejaw realizmu z Twojej strony. Swoją drogą, nieważne przecież ilu będzie romantyków, ilu realistów, a ilu zupełnie zielonych... Niech Oni wszyscy po prostu będą. Zadowoleni - OK, rozczarowani - no, trudno. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tygodniu zaćmienia będę miał nocna zmianę, trzeba urlop na te okoliczność rezerwować myślę sobie. Przyjrzalem się grafikowi w pracy bliżej i okazało się, że tego akurat dnia/noc mam wolne:)

Nad strategia obserwacji i rejestracji tego zjawiska muszę pomyslec, jedno pewne raczej na szeroko z elementami krajobrazu

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich, którzy tak jak @gawain74 szukają inspiracji, warto może przypomnieć temat:  Częściowe zaćmienie Księżyca 7 sierpień 2017r  

 

W obszarze fotografii plenerowej (szerokie kadry) tamto i to zaćmienie są bliźniaczo podobne.

 

Edytowane przez Loxley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja, z taką samą intencją...:emotion-5:

Czytalność niektórych kategorii niczym się nie zwiększy. Jedna galaktyka w jeden dzień ma dwa razy więcej wyświetleń, niż temat dziesięciodniowy, który ma mniej zwolenników po prostu. Nie zmieni tego nawet fakt, że ta galaktyka widoczna jest przez pół roku, a zaćmienie w tej skali czasowej - moment. 

Wydawało mi się, że jeśli przypomnę temat za miesiąc, to nie będzie to odbierane jako natręctwo. Aktywność jednego dnia przerosła moje wyobrażenie. Czy to przełoży się na zainteresowanie większej liczby ludzi? Wątpię. Może jednak brakuje mi wyobraźni? 

Dzięki @HAMAL. Wiem, że chciałeś dobrze.:D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam już upatrzone miejsce na szeroki kadr. Ale tuż przed samym zaćmieniem muszę pojawić się na miejscu i wykorzystując Marsa ustalić czy wraz z Księżycem dobrze będą leżeć w kadrze. W prawdzie parę minut zaćmienia umknie bo trzeba dojechać na miejsce ale takie zdjęcie będzie niepowtarzalne a zostając w domu zrobię tylko takie których będzie multum. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, DARK napisał:

Mam już upatrzone miejsce na szeroki kadr. Ale tuż przed samym zaćmieniem muszę pojawić się na miejscu i wykorzystując Marsa ustalić czy wraz z Księżycem dobrze będą leżeć w kadrze. W prawdzie parę minut zaćmienia umknie bo trzeba dojechać na miejsce ale takie zdjęcie będzie niepowtarzalne a zostając w domu zrobię tylko takie których będzie multum. 

Życzę więc pogody i czekamy na efekt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2018‎-‎06‎-‎24 o 10:33, lemarc napisał:

 Oby tylko pogoda dopisała, bo ja do zaćmień Księżyca mam pecha od lat, szczególnie w zimie.

No ba! A to z września 2015? Warunki były wtedy perfekcyjne w Lublinie. Ale trzymam kciuki także tym razem, za Lublin i nie tylko.

Jak nic (tfu!) nie nawali, będę daleko od kraju (Azja) i jeśli tam pogoda dopisze, obejrzę zaćmienie z całkiem odmiennej perspektywy, może nawet w dość ciekawej scenerii. Trzymajcie kciuki za mnie też.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.