Skocz do zawartości
wessel

Bez przepychu ... co robię źle?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak krowie na budowie. Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z mojej obserwacji . tylko że ja mam QHY163M, wynika że przy czasach180-300 s  tło jest przyzwoite od 40 klatek, a przy lucky imaging od 400 klatek. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i dodatkowo ten szum wygląda inaczej niż z CCD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

CMOSy pozwalają skrócić czas ekspozycji przez co nie jest wymagane posiadanie super montażu za ogromne pieniądze by robić zdjęcia długą ogniskową... ale coś za coś - musisz tych klatek wypalić dużo więcej.

Kiedyś sam byłem przekonany, że CMOSem zrobię szybiej zdjęcie - mylne myślenie. Czasowo zajmie tyle samo lub nawet więcej, czas subekspozycji się skróci. 

No i ta rozdzielczość... aż przyjemnie ogląda się małe elementy jak można je powiększyć do rozmiarów monitora :-)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, wessel napisał:

No i dodatkowo ten szum wygląda inaczej niż z CCD

Trochę tak, ale dithering w dużej mierze sobie radzi z jego "uśrednieniem" (szczególnie te ukośne pasy). Potem pozbywa się go człowiek w podobny sposób :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, ZbyT napisał:

Duża ilość klatek z szumem na poziomie 10 pozwoli pięknie go uśrednić. Mała ilość klatek z szumem na poziomie 100 słabo go uśredni

Nie rozumiem jednego. Przecież szum fotonowy to cecha światła samego w sobie, a nie CMOSa. Czyli w CCD powinien być dokładnie taki sam problem, a nie go nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Pav1007 napisał:

CMOSy pozwalają skrócić czas ekspozycji

No właśnie, do czasu przeczytania tego wątku myślałem właśnie, że CMOSy pozwalają skracać subekspozycje (przy zachowaniu sumarycznej długości). Ale z tego, co tu piszecie wynika, że jednak trzeba używać krótkich klatek, żeby uzyskiwać dobre efekty? O co tu w końcu chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

CCD mają znacznie większy szum odczytu, którego CMOs-y prawie nie mają wcale, a astronomiczne CCD mają jeszcze spore studnie i 16 bit ADC. Na pojedynczej długiej ekspozycji rejestrują sporo fotonów z dużym stosunkiem sygnał/szum i jednocześnie szumem wystarczającym do stackowania. CMOS-y przy długich ekspozycjach dają  (przy unity gain) obrazki prawie bez szumów. Stackowanie takich klatek (prawie identycznych) niewiele wnosi do stacka. Za to CMOS-y sprawdzają się jako jednoklatkowce. Przydaje się to w fotometrii gwiazd zmiennych. Wtedy robimy dłuższe ekspozycje z małym gainem i szumem. Mimo małej rozdzielczości ADC i małej studni całkiem dobrze to się sprawdza

gdyby w CCD robić wiele krótkich ekspozycji to zarejestrujemy spory szum odczytu, który po uśrednieniu doda się do każdego piksela jako duża stała wartość. Słabszy sygnał (z powodu szumu fotonowego i szumu odczytu) będzie trudny do odróżnienia od szumu i zginie w stacku. W CMOS-ie przy krótkich ekspozycjach słaby sygnał jest podbity przez duży gain i tym samym jest wyraźnie większy niż szum odczytu. Nie wykorzystujemy wtedy w pełni studni i rozdzielczości przetwornika ADC ale to chyba nie problem?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Maciek w podobnej skali w zeszłym roku paliłem Crescenta i byłem mega zadowolony.

W tym wypadku jednak było to 79x300s (crop)

W zasadzie przyglądając się swoim poprzednim zdjęciom kamerą FLI16803 średnio na obiekt w Ha wykonywałem 15 ekspozycji od 20 do 30 minut co dawało sumaryczny czas ok 6-7 godzin. Skala tych obiektów nie była duża.

Kamerką ASI1600 79x300s to nieco ponad 6 godzin z uzyskaną bez porównania większą skalą. Tak więc moim zdaniem nie zyskamy wiele na czasie ale skala pomiędzy obiektami będzie druzgocąca jak i różnica w cenie tych dwóch kamer!

NGC6888_ASI_astrobogdan.jpg

Astropolis.jpg

Edytowane przez Jarzyna B.
  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeszcze jedno mój TEC zredukowany jest do 740mm f/5.2 w Twoim przypadku Twoja ogniskowa i światłosiła podnoszą znacznie poprzeczkę i zapotrzebowanie na idealny seeing!

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

To prawda. Ale ja mam przygotowany setup także z Veloce ( 600 mm, f3) z tą kamerą  i to będzie skala około 1,2 arcsec/piksel. Tak żeby  być elastycznym. A jakby co to zakładam ML 8300 albo STL 11000 i mam cały zakres od 4 do 0. 7 arcsec/piksel obstawiony :) (0.7-1.2-2.2-3.9)

Edytowane przez wessel

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

chciałbym podpiac się z moim pytaniem pod temat.

skoro w kamerach CCD aby np. zarejestrować więcej elementow mgławic w Ha lub więcej elementow otoczki galaktyk przez L po prostu wydluza się exp z załóżmy 15min do 30min, to co zrobić w przypadku cmos gdzie dluzsze palenie ( z tego co tu czytam) nie przynosi zadnych korzyści?

czy na prawde zwiększenie ilości cmosowych klatek (np. z 120x5min do 240x5min)  pomoze uzyskac podobny efekt jak wydluzenie czasu exp w ccd?

Edytowane przez Tayson

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tomek, wszyscy tak twierdzą. Trzeba sprawdzić i tyle.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No nie do końca :-) w przypadku CMOSów szum odczytu jest bardzo mały - żeby to zobrazować: powłoczka, która zasłania sygnał jest bardzo słaba i żeby "zobaczyć" sygnał, można palić krócej. Paląc odpowiednią ilość klatek uzyskuje się duże SNR przez co ten sygnał (choćby bardzo słabiutki) jest możliwy do wyciągnięcia.

Jesli coś się NIE zarejestruje przy (powiedzmy) 300 sekundach naświetlania to nawet jak zrobimy milion klatek to tego sygnału tam nie uzyskamy.

a odpowiadając wprost na pytanie Tomka: jeśli sygnał się zarejestrował (i jest bardzo słaby) to wypalenie dużej ilości klatek pozwoli na jego wyciągnięcie. Dlatego też do obróbki i wyciągnięcia jasnej galaktyki potrzebujesz stosunkowo mniej klatek, ale np do wyciągnięcia Simeisa147 (zakłądając, że sygnał się zarejestruje) będziesz potrzebował klatek więcej. oczywiście utrzymując długość klatki dla CMOS'a czyli np. max 300sek.

Mam nadzieję, że z sensem napisałem.

• Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A tak naprawdę dominującym szumem na każdym zdjęciu jest szum fotonowy pochodzący z LP i czy dołożymy do tego 1 czy 10 dodatkowych elektronów szumu odczytu to pod słabym niebem nie zrobi różnicy. Dawno doszedłem do wniosku że to co ma znaczenie to sprawność kwantowa, średnica lustra/soczewki i rozmiar piksela, a każdy kilometr bliżej ciemnego nieba da więcej niż wszystko powyższe. Przy założeniu tej samej skali wystarczy spojrzeć na wzór:

Cytat

SNRstack = (Sobj * Csubs)/SQRT(Csubs * (Sobj + Sskyfog + DC + RN^2))

Sygnał obiektu można rozpisać jeszcze dalej jako jasność obiektu mnożoną razy rozmiar powierzchni zbierającej światło, analogicznie sygnał tła.

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jednym słowem nie przeskoczysz słabego nieba niezależnie czy to CCD czy CMOS.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Pav1007 napisał:

Jesli coś się NIE zarejestruje przy (powiedzmy) 300 sekundach naświetlania to nawet jak zrobimy milion klatek to tego sygnału tam nie uzyskamy.

to na szczęście nie jest prawda

jeśli dociera do naszego detektora 1 foton na 500 sekund to na części klatek zostanie zarejestrowany. Jeśli tych klatek będzie milion to zarejestrujemy setki tysięcy fotonów ... czyli całkiem dużo :)

chciałbym przypomnieć, że fotografia to nic innego jak przetwarzanie informacji. Tą interesującą nas informacją jest ilość fotonów ... i nie ma znaczenia jaki to rodzaj fotografii, czy to Para Młoda, krajobraz, odległa galaktyka czy jasna planeta musimy zebrać odpowiednio dużą ilość fotonów. Dwa razy dłuższy czas naświetlania pozwoli zebrać tych fotonów 2 razy więcej. Uzyskamy wtedy 1,41 raza większy stosunek sygnału do szumu

pozdrawiam

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, ZbyT napisał:

to na szczęście nie jest prawda

jeśli dociera do naszego detektora 1 foton na 500 sekund to na części klatek zostanie zarejestrowany. Jeśli tych klatek będzie milion to zarejestrujemy setki tysięcy fotonów ... czyli całkiem dużo :)

Ale jeżeli NIC się nie zarejestruje (jak napisałem) to z niczego nie da się zrobić czegokolwiek. Jeśli będzie 1 foton na co drugiej klatce to COŚ się zarejestrowało.

Chodzi mi o sytuację kiedy NIC się nie zarejestruje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

w przypadku fotografowania obiektu, który nie emituje fotonów na pewno NIC nie zarejestrujemy

pozdrawiam

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Długo nie mogłem w głowie zrobić resetu po Qhy8l.  Ciągnąłem klatki po 300 s na asi 1600. Później jednak zszedłem do 180 s i 120 s.  Jest dobrze. 

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi