Skocz do zawartości

Bez przepychu ... co robię źle?


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ trudno mi uwierzyć w to, że szybkość transmisji ma wpływ na szum-szczególnie tego rodzaju,to może mi ktoś podpowiedzieć z osob doświadczonych z CMOsami co mogę jeszcze sprawdzić zanim wyrzucę kamerę przez okno?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Dzięki, czy z Twojego doświadczenia z CMOsem i LP wynika właśnie taki "gruby" charakter szumu?

Nie chcę Cię Maćku wprowadzać w błąd, bo robię kamerą kolorową więc u mnie dochodzi jeszcze interpolacja klatek - ale jest to szum zdecydowanie większy.

 

*/ Czytając poniższe zważ, że dla kamery kolorowej z bazy potrzebuję więcej materiału niż dla mono - paląc w mieście potrzebuję go wyjątkowo dużo

 

Paliłem płonącą gwiazdę na UnityGain i wyapliłem 72klatki po 300sek (jak dobrze pamiętam) - czasowo tyle co 31 klatek po 600sek (czyli powiedzmy "norma" dla CCD). Materiał zbierany pod ciemnym niebem u mnie na działce. Woźnica - schodząca. Szum lekki był przy obróbce ale bezproblemowo do usunięcia. Teraz palę DWB111 (w zasadzie skończyłem) i zaczynam go palić jak jest centralnie nad warszawą, ok 20* nad horyzontem. zebrałem 122klatki po 300sek i szum jest znośmy - do zarządzenia. Sądzę, że gdybym wypalił tyle klatek pod ciemnym niebem miałbym tło gładkie jak 4 litery noworodka.

 

Dla mono tych klatek powinno być trochę mniej

 

 

Wszystkie zdjęcia CMOSem zrobiłem na USB2.0 i nie ma to żadnego wpływu na szum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę , tak jak sugerował Adam, że dopalę do 80 i wtedy dopiero będę wyrzucał tą kamerę. Niepokoi mnie tak wielka różnica pomiędzy klatkami Adama, Wojtka i moją - w sensie szumu i jego charakteru.

Nota bene z CCD jeden jedyny raz musiałem palić NB z Broku - przy okazji Simeisa 147. Wszystkie inne robiłem z Wawy, z tej samej miejscówki na której teraz testuję CMOSa.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, wessel napisał:

USB 2 bezpośrednio do komputera. Temperatura matrycy -25. Klatkę czyta max 3 sekundy.

Jest jakieś wytłumaczenie wpływu szybkości czytania na ampglow?

Widać ma, bo zalecają jako częściowe remedium na a.g. stosowanie USB3 i wydali wersję PRO z buforem odczytu. Ale a.g. nie jest w tej chwili problemem, tylko rozważam potencjalne przyczyny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się mądrzyć bo nie wiem, jak to jest z tym ampglow. Myślałem że są jakieś argumenty poważne a z tego co piszesz to raczej typu "bo ponieważ"???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piotr4d napisał:

Widać ma, bo zalecają jako częściowe remedium na a.g. stosowanie USB3 i wydali wersję PRO z buforem odczytu.

To dobrze, że mam QHY, która ma od początku bufor i nie ma najmniejszej różnicy między USB 2 a 3 :-)

 

20 minut temu, wessel napisał:

Nota bene z CCD jeden jedyny raz musiałem palić NB z Broku - przy okazji Simeisa 147. Wszystkie inne robiłem z Wawy, z tej samej miejscówki na której teraz testuję CMOSa.

Maćku, jeszcze raz powtórzę - CMOS to nie jest lek na zło. Nie umożliwia zrobienia pięknego zdjęcia z 2 klatek (no to zależy od gustu, ale tyczy się też CCD). Jedyne co umożliwia to ograniczenie czasu ekspozycji pojedynczej klatki, a co za tym idzie umożliwia robienie zdjęć na mniej dokładnym prowadzeniu. Tak jak CCD ma swoją charakterystykę i tez wymaga dużej ilości klatek by zrobić zdjęcie. Krótsze klatki oznaczają mniejsze prawdopodobieństwo zepsucia tej klatki i umożliwiają LakiImadżing - that's all. Sądzę, że w twoim przypadku to CMOS pokazał by moc jakbyś powiesił na ASIe wyjątkowo długą ogniskową (5m) i robił bardzo dużo krótkich klatek... to dopiero by było :-D

 

No i zapomniałem dodać, że innym atutem CMOSów jest ich rozdzielczość :-D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z CN : I sent a note to Sam at ZWO and got a response that this was "Read Amp Glow".  He said that the amplifiers heat up during a readout of the image, and if the readout occurs slowly, it will be much more evident.  Since I was connected to a USB 2 computer, he suggested trying it on USB 3.  I was skeptical, but the fact that it didn't change with exposure time seemed to support the idea that it was related to read time, not exposure time.  So I went to a friend's house with a USB 3 laptop and sure enough, it was nearly completely gone - just a slight trace that I probably wouldn't even have noticed if I wasn't looking for it.

 

I dalej się wkurzają, bo piszą że ASI twierdzi że kamera jest kompatybilna z USB 2 i USB 3 , no a z powyższego wynika że nie jest. No i maja niestety dużo racji. Efekt znikął w wersji PRO , bo kamera nie czyta bezpośrednio tylko przez bufor.

Ale nic na temat szumu nie znalazłem, szumu zależnego od szybkości transmisji.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, to co napisałeś to już łyknąłem i się z tym pogodziłem. Teraz próbuję rozkminić dlaczego ta kamera w moich warunkach daje tak " inaczej" zaszumiony obrazek - w porównaniu do obrazka z kamery Wojtka Gdańsk czy Adama. Taki drobnoziarnisty szum jak jest na ich klatkach to algorytmy usuwają bez artefaktów, taki g...no jak jest u mnie jest praktycznie nie usunięcia, być może ( np. 200 klatek)  pomoże..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wessel napisał:

Unity, o ile pamietam to jest 21

Nie ma unity offset - offset ustawia się, żeby uniknąć pikseli o wartości zerowej. Ustawiałeś go może? Tutaj jest dobrze opisane:

 

1) Take a bias frame and look for the minimum value in it. Is it at least, say 100 and less than a thousand or a few thousand? If so, your offset is fine. If it's too low, boost the offset. If it's high, drop it. Repeat until you have a bias frame with an offset in, roughly 100 - 1000. Don't worry about precision here, it won't matter at all in the end. You now know your offset.

http://www.stark-labs.com/help/blog/files/GainAndOffset.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Pav1007 napisał:

Nie ma unity offset - offset ustawia się, żeby uniknąć pikseli o wartości zerowej. Ustawiałeś go może? Tutaj jest dobrze opisane:

A czy przypadkiem ustawiając te presety gainu (unity i 2 inne), offset się też nie ustawia na odpowiedni? Tak mi się wydaje, nie mam kamerki przy sobie, żeby potwierdzić. 

 

Maćku, może zrób Darki i biasy i porównaj je z tymi, co kiedyś Adam wrzucał, jak testował Asi. Jak szum będzie inny, to będziemy coś wiedzieć. 

 

Mogę też zrobić na mojej kamerce, mam tą samą wersję. 

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, masz rację. Ale ASI ma 3 presety i one ustawiają gain i offset . Zmyłkowo jeden nazywa się UNITY - to ustawia gain na 139 i offset na 21 o ile pamiętam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz, poproszę o darka i biasa 180 secs na unity i -20 na matrycy jak możesz.

Masz rację te presety ustawiają gain i offset.

O ile pamiętam to tam jest UNITY ( 139/21), Low Read Noise ( 200/50) i HDR ( 75/15) . Pisze z pamięci, więc sorry za ewentualne błędy, ale tak to wygląda. Jest tez oczywiście tryb manual i wtedy można kręcić suwakami do woli.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te starsze ASI faktycznie sporo lepiej działają pod USB3 i huby, kable, etc mogą mieć znaczenie. Ale... te przykładowe zdjęcie NGC7000 wrzucałem ze starego laptopa z USB2, więc to na pewno nie jest aż taka różnica. 

 

W tej chwili obstawiam offset + nieoptymalne parametry stackowania + zbyt mocne wyciąganie materiału w stosunku do ilości fotonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Piotr4d napisał:

Jak się okaże że dziesięć stron biadolimy z powodu nie kliknięcia SET, to będzie czad

Dlaczego mielibyśmy biadolić? Merytoryczna dyskusja, która (mam nadzieję) będzie prowadzić do rozwiązania problemu Maćka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.