Skocz do zawartości

Bez przepychu ... co robię źle?


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, wessel napisał:

Jest jakieś wytłumaczenie wpływu szybkości czytania na ampglow?

Bo on miał wynikać z większej aktywności elementów matrycy, ich mniejsza i krótsza aktywność w USB3 względem USB2 ma gwarantować taki efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wessel napisał:

@Mateusz, poproszę o darka i biasa 180 secs na unity i -20 na matrycy jak możesz.

Obiecane klatki: https://drive.google.com/drive/folders/1rX14CWdabYgB4rJFpyqa4OHsxJcpi4O9?usp=sharing

Zrobiłem od razu test na USB3.0 i 2.0. Faktycznie na 2.0 AMP glow jest ciut większy, ale nie jest to duża różnica (spodziewałem się większej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak: Klatki pokazane przez Mateusza wyglądają podobnie jak moje, jakoś tam różnic nie widzę.

Mam już 105 klatek Ha ( filtr Baader 7 nm), czas 180 sekund, gain 139 offset 30 ( nie jest to więc defoltowe ustawienie presetu UNITY dla kamery ASI 1600). Z róznych dyskusji w sieci , m.innymi z udziałem Jona Risty wynika w sposób jednoznaczny, że tam gdzie jest większe LP powinno się stosować podwyższone wartości offsetu.

Złozylem obrazek z tych 105 klatek, do tego po 70 biasów i darków. Wygląda lepiej, ale to jeszcze nie to co bym chciał osiągnąć. Mam wrażenie że na drugie 60 klatek wpływ miał Księżyc przed pełnią a na całość moje cholerne LP. Tło niestety dobre nie jest po odszumianiu. Dziś dorobię jeszcze 60 klatek i zobaczymy.

 

UCdpJ2wmvq3m_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc teraz to już na serio potrzebuję porady osób znających się na rzeczy.

Obrazek poniżej:

Integration_210_demo.thumb.png.857f0746607624c8473588297e23d2f4.png

To jest 210 klatek 180 sekund, gain 139 offset 30. optyka f8, filtr Baader Ha 7nm.

Moja ocena:nieakceptowalny poziom szumów jak na 11godzin rejestracji. Poniżej obrazek który chciałem uzyskać i kamerą CCD ATIK 9M uzyskałem po 4 godzinach rejestracji.

Co jest nie tak? Jakieś pomysły?

9957d92160d23a0a1c190484b64acb09.16536x1

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, wessel napisał:

Mam jeszcze jeden pomysł, jak go sprawdzę to wezmę się za sprawdzanie kamery.

Nie wiem jaki masz pomysł ale zobacz, może Cię to pocieszy:

Ten sam obiekt, crop 1:1 zbierany w identycznych warunkach, miejskie LP, Księżyc w pełni. Stack tylko wyciągnięty krzywymi bez kalibracji i odszumiania. Czasy 97x300 czyli troszkę krócej niż Ty. Kamera taka sama tylko Pro, co nie powinno mieć znaczenia. Też d. nie urywa, ale da się wyciągnąć, szum jest mniejszy.

   Niby wszystkie warunki ekspozycji podobne jak u Ciebie z jedną różnicą. Ja paliłem APO ze światłem 5.1 Ty 8.0. Może tu jest pies pogrzebany. Podepnij pod FSQ albo Veloce.

1250350986_NGC6888crop.thumb.jpg.48bcabe692301151484105aae46e4dba.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, wessel napisał:

No i paliłeś 300 sekund - i to jest mój pomysł.

Jeśli wypalisz tyle samo *sumarycznie* czasu to różnicy nie będzie jakiejś drastycznej. Widziałeś wykresy w tamtym wątku, dla jasnego obiektu i pojedynczych klatek powyżej 60s sygnału jest tak dużo, że jego szum przebija wszystkie inne szumy (dark noise, read noise) o rząd wielkości.

Za to zmiana f/8 na f/5 przy tej samej ogniskowej (a po zdjęciach widzę, że mieliście z Grzędzielem dosyć podobne f, chyba że pokazujecie cropy) to ponad 2.5x więcej fotonów, więc polepszysz SNR około 1.5x, to dużo, ma to na pewno większy wpływ na jakość zdjęcia niż 3min vs 5min pojedynczej klatki.

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie już teoria przestała interesować- bez obrazy oczywiście. W praktyce jak widać się nie sprawdza. Zadaniem byla wymiana kamery ATIK ONE 9M na kamerę ASI ZWO o takim samym pikselu. Więc  albo będzie działała tak jak tamta - w sensie wyników - albo wyleci przez okno.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, wessel napisał:

Mnie już teoria przestała interesować- bez obrazy oczywiście. W praktyce jak widać się nie sprawdza. Zadaniem byla wymiana kamery ATIK ONE 9M na kamerę ASI ZWO o takim samym pikselu. Więc  albo będzie działała tak jak tamta - w sensie wyników - albo wyleci przez okno.

Z niezgodności pomiędzy teorią a praktyką rodzi się postęp, więc nie ignorowałbym tego ;)

Dlatego jeśli chcesz na kamerze o bardzo niskich szumach odczytu i bardzo niskim dark noise ugrać coś zmieniając czas jednej klatki z 3min na 5min przy tym samym *sumarycznym*

czasie naświetlania, to chciałbym wiedzieć, jaki wg Ciebie mechanizm będzie odpowiedzialny za poprawę?

Zresztą, w sumie możemy wrócić do tematu jak już wypalisz 100x300s ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Moja ocena:nieakceptowalny poziom szumów jak na 11godzin rejestracji. Poniżej obrazek który chciałem uzyskać i kamerą CCD ATIK 9M uzyskałem po 4 godzinach rejestracji.

Co jest nie tak? Jakieś pomysły?

Maciej,

 

A to zdjęcie z ATIKa, to z jakiej optyki (F ?) i jakie czasy subframe???

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem to. Żeby próba była miarodajna, to zmień tylko jeden element układanki, a sprawa się wyjaśni... Też sądzę, że to kwestia F3 vs F8.... Zdjęcie, które pokazałeś jako cel, jest w innej skali. Gdyby zrobić resize zdjęcia z ASI, to i szumu na nim będzie mniej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz niespodzianka- ten sam setup te same czasy po 300 sekund, gain 139, offset 30.  I teraz najważniejsze - 15 klatek!

No tylko że LP w Broku jest ...a właściwie go nie ma..

Jestem coraz bliżej rozwiązania zagadki.

Group3.thumb.jpg.77e99608cf0da9c6331dde1ab7a8efd9.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.