Skocz do zawartości

Bez przepychu ... co robię źle?


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Według dokumentacji Pix wersja powyżej 1.8.5 ustawienia normalizacji dla klatek typu light powinny być takie jak poniżej. Inne parametry są mniej lub więcej przypadkowo.

1373044959_pixnormalizacja.jpg.3c9eb7318f4aa2bae33943329b6c40ce.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, wessel napisał:

Według dokumentacji Pix wersja powyżej 1.8.5 ustawienia normalizacji dla klatek typu light powinny być takie jak poniżej. Inne parametry są mniej lub więcej przypadkowo.

1373044959_pixnormalizacja.jpg.3c9eb7318f4aa2bae33943329b6c40ce.jpg

@Adam_Jesion ta normalizacji to coś jak deflicker w czasie składania timelapse? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tayson napisał:

@Adam_Jesion ta normalizacji to coś jak deflicker w czasie składania timelapse? 

Nie wiem, co to deflicker w timelapse. Nie zajmowałem się tym, więc nie chcę zgadywać. Normalizację najprościej wytłumaczyć procesem wyrównywania jasności. Oczywiście nie jest to takie trywialne zjawisko, ale takie uproszczenie tu chyba wystarczy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Nie wiem, co to deflicker w timelapse. 

 Po lewej bez deflickera, a po prawej po jego zastosowaniu. 

Oczywiście chmurki sa pewnie za jakiejs lustrzanki i matrycy cmos.

 

Zakładam, że to samo się dzieje w astrokamerach cmosowych, tylko nikt nie sklada z nich timelapse.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

@Adam_Jesion ta normalizacji to coś jak deflicker w czasie składania timelapse? 

Pix ma świetnie napisaną dokumentację, polecam poczytać, jeśli ktoś nie wie, jak działają poszczególne algorytmy i co najlepiej wybrać: https://pixinsight.com/doc/tools/ImageIntegration/ImageIntegration.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RMK napisał:

To jeszcze dla celów porównania szumu, szczegółów, otoczek na gwiazdach itp. drobne porównanie. Wszystkie próbki identycznie kilka razy krzywe i poziomy. Można powiększyć i porównywać. W łączach TIF w powiększeniu Pierwszy oraz Drugi jako fragmenty Tego

 

LEGENDA dla składanek z DSS:
M = Median
KS = Kappa-Sigma clipping
MKS = Median Kappa-Sigma clipping
-C = Per Channel Background Calibration
pozostałe w opcji No Background Calibration

RMK - świetne zestawienie. Dzięki. Oszczędziłeś mi roboty :P Rozumiem, że w DSS ten Background Calibration to jest właśnie normalizacja? Fajnie widać różnicę między medianą z normalizacją i bez normalizacji (dolny wiersz). Niby niewielka różnica dla laika, ale w naszej nomenklaturze to pewnie trzeba ze 30-40% więcej materiału, żeby to skompensować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Background Calibration to odpowiednik normalizacji. Tylko drobna uwaga - wykonywana dla plików B/W czyli z kamery mono. Jak ktoś ma kolor to musi podążać troszkę inną drogą. Jeśli dobrze pamiętam to RGB Background Calibration normalizuje kanały.

Druga kwestia to konieczność pamiętania o właściwie odsuniętym histogramie od lewej. Wiadomo, że to margines na zarejestrowanie słabych obiektów, ale to także worek na wszelkiego rodzaju szumy. Część z nich zniwelujemy biasami. Jak za słabo naświetlimy klatkę to nie tylko tracimy słabsze obiekty ale spowodujemy, że uwzględniony bias wytnie nam kolejną część danych o słabych obiektach. Naświetlanie zbyt długie nic z kolei nie wniesie istotnego a niepotrzebnie zabierze kilka chwil, które moglibyśmy poświęcić na naświetlanie kolejnej klatki do stacka.

Tu niestety smutna wiadomość, bo w obszarze o silnym LP w zależności od wysokości obiektu tak zmienia się zaświetlenie, że trudno doszukać się właściwych ustawień gainu i offsetu, które byłoby można stosować dla wszystkich obiektów. Różne ustawienia to różne biasy, darki itp. Zaczynamy dochodzić do absurdalnej biblioteki plików kalibracyjnych i czasów obróbki a podobno astrofotografia ma nam sprawiać przyjemność :)

Już w tym wątku pośrednio wyraziłem swoje zdanie

https://astropolis.pl/topic/63037-bez-przepychu-co-robię-źle/?do=findComment&comment=720255

CMOS rozwiązuje dla mnie wiele problemów miejskich i warto poszukać właściwych ustawień tej układanki ale dla wielbicieli łatwych akwizycji i pięknych obrazów może nie wnieść znaczącej poprawy samopoczucia ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Iluvatar napisał:

Pix ma świetnie napisaną dokumentację, polecam poczytać, jeśli ktoś nie wie, jak działają poszczególne algorytmy i co najlepiej wybrać: https://pixinsight.com/doc/tools/ImageIntegration/ImageIntegration.html

A jak w kontekście palenia niebotycznej ilości klatek ma się ten wykres:

DeltaSNRGraph.svg

 

wg Pix'a palenie więcej niż 50 klatek nic już nie wnosi do stacku.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pav1007 napisał:

A jak w kontekście palenia niebotycznej ilości klatek ma się ten wykres:

DeltaSNRGraph.svg

 

wg Pix'a palenie więcej niż 50 klatek nic już nie wnosi do stacku.

Bo zauważalna różnica następuje przy dwukrotnym wydłużeniu czasu naświetlania:

anima01.gif

 

W którym miejscu nie ma już sensu palić dłużej? :)

 

Grafika pochodzi z mojej ulubionej strony astro: http://astrobudka.blogspot.com/2017/12/blog-post.html

  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Krzychoo226 napisał:

dwukrotnym wydłużeniu czasu naświetlania

Poprawiłbym tą część zdania na "dwukrotnym wydłużeniu sumarycznego czasu naświetlania" bo gotów ktoś pomyśleć, że musi palić jedną klatkę 1000sek :-)

 

Fajnie to pokazuje jak wykres ma się do rzeczywistości :-)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Pav1007 napisał:

A jak w kontekście palenia niebotycznej ilości klatek ma się ten wykres:

DeltaSNRGraph.svg

 

wg Pix'a palenie więcej niż 50 klatek nic już nie wnosi do stacku.

Ten wykres tylko mówi o tym, że zmniejsza się wpływ *pojedynczej* klatki na całkowity SNR. To dlatego, że przy 1000 klatek każda kolejna klatka zwiększy czas całkowitej integracji o mniej niż 1/1000. Ale zawsze dodanie 4x więcej klatek zwiększy SNR 2x :)

 

Dlatego najważniejsza zasada: palić jak najdłużej jak najwięcej klatek jak największym obiektywem :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Bo zauważalna różnica następuje przy dwukrotnym wydłużeniu czasu naświetlania:

anima01.gif

 

W którym miejscu nie ma już sensu palić dłużej? :)

 

Grafika pochodzi z mojej ulubionej strony astro: http://astrobudka.blogspot.com/2017/12/blog-post.html

ja cie krece!!!!!!

Exposure time:  L: 255x600sec, 1x1 bin
                           R: 90x420sec, 1x1 bin
                           G: 90x480sec, 1x1 bin
                           B: 90x540sec, 1x1 bin
Exposure date: 17.08-22.10.2017г

 

....ale 255x10min=2550, wiec skad miał 8192min? niewazne :)

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tayson napisał:

ja cie krece!!!!!!

Exposure time:  L: 255x600sec, 1x1 bin
                           R: 90x420sec, 1x1 bin
                           G: 90x480sec, 1x1 bin
                           B: 90x540sec, 1x1 bin
Exposure date: 17.08-22.10.2017г

Też nie wiem jak oni to robią że maja tak dużo pogodnych dni żeby w tak krótkim czasie zebrać tyle materiału :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.