Skocz do zawartości

Fotografia "krótkoczasowa" a kamera


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Za jakiś czas chciałbym kupić kamerkę do fotografii krótkoczasowej, ekspozycja do 1s. Zastanawiam się jak duże znaczenie ma tu chłodzenie? 

Sęk w tym że nie stać mnie na np. ASI 1600 w wersji z chłodeniem, ale kolor bez chłodzenia to już mogłoby sie udać.

 

Dodatkowo mam kilka pytań odnośnie eksploatacji takiej kamery.

Z jakimi kosztami dodatkowymi musiałbym się liczyć gdymbym chciał się podpiąć do GSO 10 (mam już podniesione lustro)?

 

Adam

 

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klatki 1s kolorową kamerką (nawet chłodzoną) to jest średni pomysł.

 

Zauważ, że Łukasz po początkowym złudnym zachwycie chłodzoną kamerką mono zwiał w kilkusekundówki, ja do 1s nigdy się nie przekonałem.

 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to jestem ograniczony montażem, a raczej platformą i jest mój świadomy wybór... otóż nie trawię idei guidingu i nie planuje go nigdy używać, a więc nie kupię montażu paralaktycznego typu HEQ5-6. Dlatego też jedynym wyjściem są krótkie czasy, robiłem testowo forki z platformy z bezlusterkowcem i sprawiało mi to dużą przyjemność, myślę że chyba się w tym odnajdę.

 

Nie słyszałem wczesniej o Siril'u, zaraz obczaje.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto nadmienić, iż dla przykładowej ogniskowej 1m i pikselu kamerki 4um dostajesz skalę 0.8 arcsek/piksel.

Tymczasem na równiku niebieskim prędkość obrotu wynosi 15 arcsek/s (prawie 20 pikseli na sekundę), co oznacza, że nawet 1s ekspozycja bez przynajmniej zgrubnego prowadzenia zaowocuje w najlepszym wypadku fasolkami zamiast gwiazd :) A przecież jest jeszcze tyle możliwości, aby wprowadzić drgania które popsują Ci szczegół... Jeśli rezygnujesz z guidingu to może chociaż enkoder na osi RA? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, HAMAL napisał:

Ale nie licz na to, że to będzie lekki kawałek chleba :) zauważ, że oni czasem na takie jedno foto zbierają materiał 4 noce po 5 h :huh:

Zdaję sobie z tego sprawy, ale nie będę targał zestawu w pole, będzie siedział przygotowany do foto w rodzinnej miejscowości (90km od obecnego miejsca zamieszkania). Wpadam na weekend, jest pogoda to odpalam foto 2-3 noce i później się bawię materiałem 5 dni.

 

A no tak, mam platformę made by LJ, po kolegach z forum :)

 

To mi wyszło z M13 przy 7 minutach po 3s z bezlusterkowcem samsunga NX300, obróbka minimum, bez korektorów itp.

m13_3.jpg

Edytowane przez cwic
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi konkretnie o ASI 1600, bo nie wiem czy nie kupię czegoś tańszego (na razie nie mam na 1600). 

Chodzi generalnie o kamery, domyślam się że będzie potrzebny korektor komy do gso, ale nie wiem czy na przykła jakieś filtry IR są konieczne? 

Nigdy nie miałem kamery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IR/UV Baader jako L,

 

Korektor komy to zależy od tego na jaką matryce się zdecydujesz, ale... nie licz że będziesz robił i stackował ASI 1600 po 20 000 klatek 1s :uhm:

 

Jak już się decydujesz na taką formę to musisz szukać mniejszych matryc, bądź pracować małym wycinkiem wielkiej, wtedy korektor Ci nie potrzebny.

 

Pożycz od kogoś z kolorowej 1600 z 20 klatek, skopiuj je do 20 000 (już Cię zatka ) i spróbuj to puścić w program :D

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa... no fakt, to w tym wypadku trzeba by celować w asi178, 224 lub 290... nawet lepiej bo koszty zakupu mniejsze. No chyba że pójść w duży pixel to model 174.

 

Czas poczytać o zdolności rozdzielczej i rozmiarze pixela, czyli lektura na kolejne kilka dni ;)

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ZbyT napisał:

jeśli chcesz robić tylko kilkusekundowe ekspozycje to zakup kamerki z chłodzeniem jest bez sensu. Szum termiczny ujawnia się przy długich czasach

 

pozdrawiam

Ale Zbyszek, wg mnie jak masz duży gain to chłodzenie bardzo pomaga - ta sama klatka palona 10s na gainie 80% bez chłodzenia będzie zalana szumem termicznym. Z chłodzeniem wg mnie różnica jest drastyczna. Jak wrócę z delegacji to wrzucę klatki porównawcze żeby to jakoś zobrazować.

 

Oczywiście przy klatkach o dłiugości 1,2 lub 3 sekundy można dyskutować czy chodzenie jest potrzebne czy nie ale przy nieco dłuższych czasach jest to wg mnie bardzo istotne.

 

7 godzin temu, cwic napisał:

Chodzi generalnie o kamery, domyślam się że będzie potrzebny korektor komy do gso, ale nie wiem czy na przykła jakieś filtry IR są konieczne? 

Nigdy nie miałem kamery.

Mam ASI178 z mikrym pikselem i małą matrycą a i tak korektor komy był niezbędny - bez niego fasolki pojawiały się już od połowy kadru i trzeba było mocno cropować.

Także według mnie to "must have" jeśli chcesz mieć dobre fotki :)

 

10 godzin temu, cwic napisał:

Ogólnie to jestem ograniczony montażem, a raczej platformą i jest mój świadomy wybór... otóż nie trawię idei guidingu i nie planuje go nigdy używać, a więc nie kupię montażu paralaktycznego typu HEQ5-6. Dlatego też jedynym wyjściem są krótkie czasy, robiłem testowo forki z platformy z bezlusterkowcem i sprawiało mi to dużą przyjemność, myślę że chyba się w tym odnajdę.

Weź pod uwagę, że stosując np.: ASI178 lub 290 (czy inną z pikselem <3um) uzyskasz skalę sporo większą niż na Twoim prezentowanym (poniekąd bardzo fajnym :) ) zdjęciu M13. A to będzie skutkować koniecznością skrócenia czasu z 3s na mniej ze wzgledu na błędy prowadzenia. Więc wtedy z automatu będziesz skazany na obiekty o dużych jasnościach powierzchniowych (M42, planetarki)

JA na platformie nie byłem w stanie uciągnąć sensownie piksela 3,75um na czasach 3-4 sekundowych. Max co w miarę wychodziło to czasy około 1s lub mniej.

No chyba, że trafiłeś lepszy egzemplarz od mojego :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o chłodzenie to dylematu nie mam bo wtedy cena skacze x2, czyli jedno z głowy.

 

Z korektorem się liczę, ale to za jakiś czas. Jak bym chciał kupić kamerę + korektor to od razu musiałbym namiot kupić bo gdzieś trzeba kimać :)

 

Będę celował w pixel 3,75 i większy, w sumie ta fotka to z pixela 2,9 jest, ale zauważyłem że platforma przy końcowych 15-20 minutach zwalnia, niby trochę ale już jest gorzej. Chyba taka uroda tego sprzętu, jeden z kolegów na forum też o tym pisał w innym temacie. 

 

Będę walczył i na ten moment wyląduje chyba z asi224, cena w astroshopie kusząca o ile to wersja z softem 1.3, czyli redukcją amp glow.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, cwic napisał:

gólnie to jestem ograniczony montażem, a raczej platformą i jest mój świadomy wybór... otóż nie trawię idei guidingu i nie planuje go nigdy używać, a więc nie kupię montażu paralaktycznego typu HEQ5-6. Dlatego też jedynym wyjściem są krótkie czasy, robiłem testowo forki z platformy z bezlusterkowcem i sprawiało mi to dużą przyjemność, myślę że chyba się w tym odnajdę.

Poważnie platforma nie wyciśnie nic więcej, niż 1s? To jest bardzo słaby wynik. Na Twoim miejscu zainwestowałbym jednak w paralaktyka, nadal bez guidingu jak piszesz, ale będziesz przynajmniej w stanie wykonać 10-20s klatki. No i wygoda w celowaniu itp wzrośnie diametralnie.

8 godzin temu, HAMAL napisał:

Pożycz od kogoś z kolorowej 1600 z 20 klatek, skopiuj je do 20 000 (już Cię zatka ) i spróbuj to puścić w program

Klatka z 1600 mono waży 32 MB. W kolorowej, po debayeryzacji mamy więc 96 MB, czyli lekko licząc jakieś 2 TB materiału :P

8 godzin temu, cwic napisał:

asi178

Uważaj na 178 i 174 - generują różne wzorki w tle, która na początku na pewno będą Ci przysparzać wiele problemów. W 1600 tło jest nareszcie czyste. Z innych kamer nie korzystałem, także tam nie wiem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za paralaktyka który dźwignie 20 kg dziękuje, wiele razy rozważałem taką opcję i bez guidingu jest to trochę bezsensowne.

Owszem gdybym miał 5 kólek luzem i tylko jedne hobby, mieszkałbym gdzieś w Bieszczadach to owszem bezdyskusyjnie paralaktyk... ale w opcji: focę co jakiś czas, mam kilka zainteresowań, nie mogę zarywać całych nocek, odpada na starcie.

 

Może to będzie dziwne ale policzyłem tak zwany "scoring" projektowy (czyli zestawianie efektów z kosztami i czasem, przyznawałem punkty każdemu z ustawień w kategoriach: koszty, czas, dostępność, satysfakcja, elastyczność) i ostatecznie wersja paralaktyk wyszła ponad 3x gorzej niż platforma. Małe zboczenie zawodowe, które pozwala odkryć czego naprawdę chcesz, w stosunku do tego co Ci się wydaje że chcesz... taki kompas Jacka Sparrowa w realu :)

 

 

 

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Ale Zbyszek, wg mnie jak masz duży gain to chłodzenie bardzo pomaga - ta sama klatka palona 10s na gainie 80% bez chłodzenia będzie zalana szumem termicznym. Z chłodzeniem wg mnie różnica jest drastyczna. Jak wrócę z delegacji to wrzucę klatki porównawcze żeby to jakoś zobrazować.

 

Oczywiście przy klatkach o dłiugości 1,2 lub 3 sekundy można dyskutować czy chodzenie jest potrzebne czy nie ale przy nieco dłuższych czasach jest to wg mnie bardzo istotne.

jakaś różnica zawsze będzie po włączeniu chłodzenia ale przy krótkich ekspozycjach będzie mało istotna

dopiero przy dłuższych ekspozycjach chłodzenie zaczyna być ważne

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2018 o 00:30, cwic napisał:

Za paralaktyka który dźwignie 20 kg dziękuje, wiele razy rozważałem taką opcję i bez guidingu jest to trochę bezsensowne.

Mi chodzi o to, żebyś na paralaktyku focił również bez guidingu. On pociągnie Ci chociaż te 10-20s, a nie 1s jak na platformie (to jest tragiczny wynik). No a tuba to bardziej 15 niż 20 kg :) Starczy HEQ5. Komfort focenia wzrośnie kilkukrotnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.