Skocz do zawartości
MaPa

Małe zestawienie wiossenych galaktyk tym samym setupem

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj udało mi się zebrac mateiał na jeszcze jedną ale zobaczymy jak jakość bo niespodziewanie w powietrzu było na tyle wilgoci że zaczęło mi rosić a zdążyłem się odzwyczaić od grzałek tej wiosny :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam prośbę, żebyś zrobił takie zestawienie, ale w tej samej skali - tak dla celów poznawczych :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jarku wszystkie galaktyki tutaj zachowują tę samą skalę :) Jeśli jeszcze jakimś trafem dozbieram inne tym samym setupem to powiększę tablicę.

• Lubię 1
  • Dziękuję 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładam M94. Byłoby bardzo fajnie gdybym jeszcze "znalazł" jedną w tym sezonie wtedy tablica symterycznie miałaby 2x3 :)

Pomimo warunków miejskich dość wyraźnie już łapie się halo gwiezdne. Takie zaskoczenie w sumie.

m94_sky90_asi16_2018_L_crop.jpg.882a480f140e93bb3dc1ebf36186b230.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Otwieram temat i widzę jeszcze jedynie M106 i M51 :huh: jaki grzyb, myślę przez pierwsze 0,0001 sek, że On je tak blisko siebie upchnął w tej skali :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Robiłem przez lornetkę która nie ma zbieżnego toru optycznego obu okularów :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Polecane

• Astrofotografia krótkoczasowa by Lukasz83
      Postanowiłem założyć temat w którym będę gromadził moje kolejne próby i efekty zmagań z astrofotografią krótkoczasową tak żeby wszystko było w jednym miejscu. Celowo nie piszę "lucky imaging" bo ta nazwa powinna być zarezerwowana dla bardzo krótkich czasów tak poniżej 100ms. W moim przypadku czasy pojedynczych klatek będą oscylować w granicach 1s-10s.
        • Lubię
      • 94 odpowiedzi
    • Unikalna opozycja Plutona (2018)
      Naukowcy już zacierają ręce, aby przygotować się do tych obserwacji. Ostatnie takie zjawisko miało miejsce w 1931 roku, jednak nie było obserwowane z powodu braku informacji na temat wydarzenia. Mowa tutaj o tzw. opposition surge/opposition effect które polega na odbiciu promieni słonecznych z lodowej powierzchni Plutona bezpośrednio w naszym kierunku. Wszystkie trzy ciała (Słońce, Ziemia, Pluton) znajdą się w jednej linii.
        • Lubię
      • 31 odpowiedzi
    • HAT-P-36 b, WASP-153 b, WASP-103 b
      11 maja zarejestrowałem 2 tranzyty: Qatar-1 b, który opisałem w poprzednim temacie oraz HAT-P-36 b. Gwiazda HAT-P-36, której jasność wynosi 12,26 mag znajduje się w gwiazdozbiorze Psów Gończych. Tranzyt egzoplanety HAT-P-36 b trwa 132,9 minuty, zaś głębokość tranzytu to 0,0204 mag (dokładnie tyle ile wynosi dla Qatar-1 b). W tym przypadku uzbierałem 260 dziesięciosekundowych klatek i złapałem drugą część zjawiska.
        • Lubię
      • 16 odpowiedzi
    • Tabela czasów subekspozycji dla CMOS (ASI1600MM)
      Przypadkowo natknąłem się na bardzo wartościowy wątek na CN przedstawiający tabele długości subekspozycji dla kamer CMOS (autor Shiraz) - w kontekście różnych warunków (LP, Księżyc, narrowband) oraz jasności optyki. To pytania pada na forum i PW bardzo często, a ja nigdy nie znalazłem czasu, żeby to samemu poprzeliczać. Nie ma co ameryki odkrywać na nowo. Świetny materiał i potwierdzam te wyniki z moich empirycznych doświadczeń.
        • Lubię
      • 13 odpowiedzi
    • Wielka opozycja Marsa - 2018
      Rozpoczynam wyjątkowy wątek, który dotyczy obserwacji Marsa w 2018 roku (ale i też końcówka 2017 i początek 2019). W dniach 30-31 lipca dojdzie do wielkiej opozycji Czerwonej Planety. Osiągając odległość 57.6 milionów kilometrów od nas, znajdzie się najbliżej Ziemi od 2003 roku.
        • Lubię
      • 72 odpowiedzi

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.