Skocz do zawartości

studia astronomiczne


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Od lat wiem, że na pewno będę  chciała studiować astronomię. Dostałam ofertę z Anglii na uniwersytet, ale ze względu na dość wysoki poziom matury w tym roku, jest możliwość, że nie spełnie progów (85% ze wszystkich przedmiotów).

Boję się jednak studiować ten kierunek w Polsce... 

Dlatego moje pytanie: czy warto? A jak tak to gdzie jest wysoki poziom?

Dzięki wielkie za wskazówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego boisz się studiować astronomię w Polsce? Ja osobiscie polecam Wrocław. Świetna atmosfera, genialni ludzie, przemili akademicy. 

Wszystko zalezy od tego co chcesz na tej astronomii robić. Toruń - radio, Kraków - a kto to wie, ale nie polecam, Zielona Góra - Kosmologia, Warszawa - soczewki, Poznań - planetoidy, Wrocław - gwiazdy zmienne, pulsujące i Słońce.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu Warszawa to soczewki nie bardzo rozumiem skąd ten podział, nie rozumiem też czy chodzi tu o instrumentalistykę. Co prawda dosyć dawno studiowałem ale nie wydaje mi się aby tak wiele się zmieniło. Astronomia to przede wszystkim fizyka i matematyka więc wybieraj też pod kątem poziomu nauczania tych dziedzin a jeśli zechcesz zajmować się wszechświatem zawodowo to i tak pojawi się niejedna szansa wyjścia poza Polskę.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Tomek_P napisał:

Czemu Warszawa to soczewki nie bardzo rozumiem skąd ten podział, nie rozumiem też czy chodzi tu o instrumentalistykę. Co prawda dosyć dawno studiowałem ale nie wydaje mi się aby tak wiele się zmieniło. Astronomia to przede wszystkim fizyka i matematyka więc wybieraj też pod kątem poziomu nauczania tych dziedzin a jeśli zechcesz zajmować się wszechświatem zawodowo to i tak pojawi się niejedna szansa wyjścia poza Polskę.

 

Pozdrawiam

Z doświadczenia. Głównie projekt OGLE, czasem gwiazdy zmienne. Co więcej, słyszałem ze zrobił sie tam straszny wyścig szczurów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OGLE to głównie soczewkowanie grawitacyjne. Mają teleskop o średnicy 1.3 m w Las Campanas na którym to robią, skanują półkulę południową, głównie rejony Obłoków Magellana. Badania oparte głównie o fotometrię. Przy okazji natłukli jakiś milion gwiazd zmiennych przez ćwierć wieku. Z tego co wiem, to zaangażowani są też w projekt ASAS-SN, który sprząta supernowe i przy okazji gwiazdy zmienne.

 

Kraków- wygląda na to, że zajmują się czym popadnie - ale to chyba bardziej podchodzi pod astronomię teoretyczną i kosmologię:

http://www.oa.uj.edu.pl/research.pl.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2018 o 07:27, Miszuda napisał:

Kraków - a kto to wie, ale nie polecam

Skąd ta opinia? Astronomii nie studiuję (chciałem...), ale słyszę co nieco i na poziom to raczej nie narzekają.

21 minut temu, bajastro napisał:

Strona OA jest tak nieaktualna, że nie masz co tam szukać informacji :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z Krakowa jestem zadowolony.

Co do tematów, którymi się tu zajmują, to jest ich dość dużo - największe są chyba grupki zajmujące się radioastronomią oraz astrofizyką wysokich energii. Mamy też mały zespół dedykowany kometom i planetoidom, co dla mnie akurat jest wielkim atutem ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie informacje c:

Ciekawi mnie zaplecze sprzętowe. W Anglii wyjeżdża się np. na pare miesięcy do obserwatorium na Kanarach albo do Hiszpanii i jestem ciekawa, czy któryś uniwerek także to oferuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MateuszW napisał:

Skąd ta opinia? Astronomii nie studiuję (chciałem...), ale słyszę co nieco i na poziom to raczej nie narzekają.

Strona OA jest tak nieaktualna, że nie masz co tam szukać informacji :P

Slyszalem od wielu osób, ze astronomię bardzo spychają w stronę fizyków. Większość zajęć jest na wydziale fizyki, z fizykami (nie tylko na pierwszych latach) a przedmioty astronomiczne to mniejszość. Pare osób sie przeniosło do Wrocławia.

 

Godzinę temu, omuzis napisał:

Bardzo dziękuję za wszystkie informacje c:

Ciekawi mnie zaplecze sprzętowe. W Anglii wyjeżdża się np. na pare miesięcy do obserwatorium na Kanarach albo do Hiszpanii i jestem ciekawa, czy któryś uniwerek także to oferuje.

 

Na pewno jest, z tym ze nie jest to wyjazd organizowany przez uczelnie, a bardziej przez akademików. Wszędzie sa obserwatorzy, którzy wyjeżdżają na obserwacje, wystarczy sie z takim dogadać. A Jesli chodzi o wyjazdy na praktyki, to we Wroclawiu wyjeżdżamy do Białkowa, koło Wińska, gdzie mamy własne obserwatorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

8 hours ago, bajastro said:

Ten link jest aktualny, ( seminaria, publikacje na 2018 ) przejrzyj sobie plan nauczania. Nie ma znaczących róznic w Krakowie jak i w Warszawie, nie widzę żadnego "spychania", ciężko mi też sobie wyobrazić jak ono miało by wyglądać. Praktyki są wszędzie, jeśli będziesz studiowała w Polsce prawdopodobnie odbędziesz je w Polsce. Sprawdź sobie też ranking wydziałów od lat na pierwszych miejscach plasuje sie Warszawa i Kraków.

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Tomek_P napisał:

 

Ten link jest aktualny, ( seminaria, publikacje na 2018 ) przejrzyj sobie plan nauczania. Nie ma znaczących róznic w Krakowie jak i w Warszawie, nie widzę żadnego "spychania", ciężko mi też sobie wyobrazić jak ono miało by wyglądać. Praktyki są wszędzie, jeśli będziesz studiowała w Polsce prawdopodobnie odbędziesz je w Polsce. Sprawdź sobie też ranking wydziałów od lat na pierwszych miejscach plasuje sie Warszawa i Kraków.

 

Pozdrawiam 

Przede wszystkim to nie jest moja opinia. Nie studiowałem tam nigdy. Jednakże Twój głos jest jeden przeciwko kilu głosom znajomych, którzy jednogłośnie takie rzeczy powtarzali i w końcu przenieśli się do nas. A rankingi w naszym przypadku nie są jednoznaczne ze względu na różne nauczane przedmioty.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Miszuda napisał:

Przede wszystkim to nie jest moja opinia. Nie studiowałem tam nigdy. Jednakże Twój głos jest jeden przeciwko kilu głosom znajomych, którzy jednogłośnie takie rzeczy powtarzali i w końcu przenieśli się do nas.

No to ja jestem drugim głosem i na dodatek tam studiowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...
W dniu 15.05.2018 o 07:27, Miszuda napisał(a):

Dlaczego boisz się studiować astronomię w Polsce? Ja osobiscie polecam Wrocław. Świetna atmosfera, genialni ludzie, przemili akademicy. 

Wszystko zalezy od tego co chcesz na tej astronomii robić. Toruń - radio, Kraków - a kto to wie, ale nie polecam, Zielona Góra - Kosmologia, Warszawa - soczewki, Poznań - planetoidy, Wrocław - gwiazdy zmienne, pulsujące i Słońce.

Hej, zamierzam w tym roku zacząć studiować astronomię i chciałbym się dowiedzieć czy coś się tutaj zmieniło, czy nadal uczelnie mają ten sam plan zajęć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Mateusz_D napisał(a):

Hej, zamierzam w tym roku zacząć studiować astronomię i chciałbym się dowiedzieć czy coś się tutaj zmieniło, czy nadal uczelnie mają ten sam plan zajęć?

 

Cześć. W zasadzie, to nie bardzo, jedynie w ostatnim czasie, z tego co słyszałem, Toruń zaczął iść w stronę egzoplanet i gwiazd zmiennych. Oczywiście większość Uniwersytetów pozwoli Ci iść w swoim kierunku, ale czasem możesz trafić na mur bo większość się zajmuje czymś innym. 

 

To też nie jest tak, że żadne przedmioty, które prowadzone są na jednym Uniwersytecie nie pojawiają się nigdzie indziej. Plany się pokrywają, ale poziom prowadzenia będzie zależał od tego, czy ktoś w ośrodku się danym tematem zajmuje. 

 

Edytowane przez Miszuda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.