Skocz do zawartości

Unikalna opozycja Plutona (2018)


Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, MateuszW napisał:

Widać na tym wykresie faktycznie coraz szybszy wzrost jasności, ale on przyspiesza powoli, "jednostajnie", a nie skokowo.

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale Księżyc podczas pełni gdy wypada ona u nas w nocy gdy Księżyc jest na niebie jest wyjątkowo jasna, o wiele jaśniejsza niż gdy obserwujemy Księżyc parę godzin przed/po pełni. Nie wiem czy są jakieś dokładne pomiary tego zjawiska ale wizualnie to widać doskonale.

 

Na tej samej zasadzie zadziała pojaśnienie Plutona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, LibMar napisał:

Limax, a bierzesz pod uwagę prędkość światła? I ciekawa plansza, zupełnie co innego, niż pokazuje Stellarium ;)

No właśnie program zdaje się uwzględnia prędkość światła.

 

Co do topografii jaką pokazuje Stellarium to raczej jest błędna. Celestia i Eyes of the Solar System od NASA pokazują inaczej tak jak załączyłem powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Limax7 napisał:

No właśnie program zdaje się uwzględnia prędkość światła.

 

Co do topografii jaką pokazuje Stellarium to raczej jest błędna. Celestia i Eyes of the Solar System od NASA pokazują inaczej tak jak załączyłem powyżej.

Co do Stellarium to fakt, niepewne źródło danych. Jednak co do czasu, wydaje mi się, że nie uwzględnia. Stellarium (on na pewno bierze pod uwagę) oraz JPL HORIZONS NASA przedstawiają to samo - obraz dotrze do nas 5h później, czyli ta 16:30.

 

I co do wątpliwości jak wygląda zjawisko - w końcu znalazłem animację, którą chciałem wstawić wcześniej. Moim zdaniem są tu dwa efekty - jedno z cieniem, drugie z centralnym odbiciem (a nie same cienie).

rhea_oppos_effect.gif

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, LibMar napisał:

Gdy mamy I kwadrę, widzimy pół tego, co podczas pełni. I wtedy Księżyc wcale nie jest jaśniejszy 2x, lecz 4x. Przy fazie 50% mamy jasność -11 mag, a w pełni nawet -12.5 mag.

Przy fazie 50% Księżyc ma jasność około -10 mag, czyli jest 10-krotnie słabszy niż w pełni. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zostały niecałe trzy tygodnie. Choć zjawisko wypada w pobliżu nowiu Księżyca (na szczęście!), już teraz warto zrobić zdjęcie porównawcze przed zjawiskiem. Łysy zbliża powoli do pełni i Pluton może być pod koniec miesiąca słabiej dostępny.

 

Bardzo możliwe, że przyjmowaniem obserwacji zajmie się AAVSO.

 

A w Internecie nadal cisza o zjawisku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2018 o 08:37, lemarc napisał:

Nawet na zdjęciach z powierzchni Księżyca widać niekiedy to zjawisko, kiedy astronauci fotografowali grunt wzdłuż swojego cienia, widać takie pojaśnienie. 

Dodam, że efekt dokładnie jak na tym zdjęciu można zobaczyć stojąc na odblaskowych pasach dla pieszych ze Słońcem dokładnie za głową ;) Źródło to samo, czyli niektóre drobne cząstki powierzchni (o odpowiednim kształcie i wsp. załamania) działają jak retroreflektory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Limax7 napisał:

Czy asteroidy podczas takich dokładnych opozycji (elongacja ok 180 stopni) też jakoś szczególnie jaśnieją?

Tak, Gajowy pisał kiedyś o tym na forum, ale jakoś nie potrafię tego odnaleźć :)

 

Na razie podlinkuję to :)

https://arxiv.org/abs/1406.4913

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, LibMar napisał:

Tak, Gajowy pisał kiedyś o tym na forum, ale jakoś nie potrafię tego odnaleźć :)

 

Na razie podlinkuję to :)

https://arxiv.org/abs/1406.4913

Czyli zmiana jasności Vesty w grudniu 2006 to ok 0,2 mag dla fazy 0-1 stopnia ?

 

 

Capture+_2018-06-24-10-23-48.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Limax7 napisał:

Czyli zmiana jasności Vesty w grudniu 2006 to ok 0,2 mag dla fazy 0-1 stopnia ?

Trochę więcej - w zależności od kąta elongacji, przejście z 176 stopni na 180 stopni dało wzrost jasności o około 0.3-0.4 mag w poszczególnych pasmach :)

Zapewne bardziej by interesowała różnica między typową jasnością, jak jest daleko od opozycji. Na tym autorzy nie skupili się. Gdzieś indziej z kolei znalazłem, że elongacja 173 stopni dla Ceres daje wzrost jasności o 0.25 magnitudo niż byłoby to wstępnie przewidywane z ocen wykonanych daleko poza opozycją. Przy idealnej opozycji (czerwiec 2052) możliwe, że sięgnąłby 6 magnitudo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
3 minuty temu, angelscorpion napisał:

Czy można gdzieś znaleźć dokładną mapkę z lokalizacją Plutona, żeby można ją było wydrukować? Jeśli pogoda dopisze, to zapoluję na niego :emotion-5:

Dzisiaj obserwowałem Plutona korzystając ze Stellarium i powiem, że pozycja jest dokładnie pokazana :) Ale jeśli jakaś większa mapka jest potrzebna, to prześlę coś po południu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w nocy po raz pierwszy dopisała pogoda i udało mi się zaobserwować Plutona. Bardzo trudny obiekt, jak na taką wysokość. Wykorzystałem dwa filtry fotometryczne - V i R przy takich samych parametrach ekspozycji. Zdawało mi się, że w V było go widać nieco lepiej (albo to kwestia ostrości, o którą ciężko, skoro jest tak nisko). Ale materiał naukowy jest!

 

image.png

 

@angelscorpion A mapkę pozycji Plutona masz tutaj (z filmu AstroLife o zjawiskach w lipcu 2018) :)

 

36761064_2167058293321544_1786553301026734080_n.png

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta mapka jet stanowczo za słaba by wyłuskać bezsprzecznie Plutona z mrowia tysiąca gwiazd Drogi Mlecznej. Ja mam zamiar wytypować go 2-3 noce przed zjawiskiem (i tu potrzebna jest mapka z zasięgiem ok 15.0 mag) i śledzić jego wędrówkę jak i jasność w kolejnych nocach. Najlepszą mapkę jaką znalazłem w sieci to https://theskylive.com/pluto-tracker

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Libmar, ale Ci zazdroszczę tego Plutona. Ja niestety tak nisko nad horyzontem nie mam szans na obserwacje. Domy, drzewa, lampy... :(

 

16 minut temu, DARK napisał:

Ta mapka jet stanowczo za słaba by wyłuskać bezsprzecznie Plutona z mrowia tysiąca gwiazd Drogi Mlecznej.

Polecam wydrukowanie mapki ze strony AAVSO. Wchodzisz w zakładkę variable star plotter, bierzesz z calsky.com współrzędne Plutona na dany moment, określasz FOV, jaki cię interesuje, wpisujesz zasięg (masz gwiazdy do 18 magnitudo) i voila!

Zawsze tak robię przy identyfikacji słabych obiektów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Grzędziel napisał:

Libmar, ale Ci zazdroszczę tego Plutona. Ja niestety tak nisko nad horyzontem nie mam szans na obserwacje. Domy, drzewa, lampy... :(

Też łatwo nie mam :) Do 23:40 mam czas, zanim schowa się za budynek. Jeśli chciałbym rejestrować dłużej (o pół godziny), musiałbym przenieść się z całym sprzętem nieco dalej. I jeszcze trafić w okno pogodowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotrek Guzik napisał:

A jak z jasnością? Masz jakieś wyniki fotometrii?

Dokładną fotometrię przeprowadzę na koniec, jak będą wszystkie pomiary. Wrzuciłem na szybko stacki i wyszło, że w obu filtrach Pluton był jaśniejszy o 0.08-0.10 mag niż dobę temu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.