Skocz do zawartości

Ankieta Asi224MC vs Asi385MC


cwic

Asi224MC vs Asi385MC  

26 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Co wybrać ?

    • ASI 224MC
      9
    • ASI 385MC
      6


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pytanie/ankieta dla kolekcjonerów fototonów, zbieram się do zakupu pierwszej kamery, która będzie latała z GSO10 i platformą paralaktyczną. Pod uwagę biorę tańsze, nie chłodzone kamery, w sumie to bardzo podobne modele:

Asi 224MC i ASI 385MC

O obu kamerkach są dobre opinie, obie mają już oprogramowanie z redukcją amp glow i podobną sprawność. Największa różnica to wielkość sensora, czyli FOV.

Pytanie, co byście wybrali wiedząc że Asi 224MC kosztuje 1250zł, a Asi385MC około 2100zł czyli 850 zł więcej?

asi.JPG

fov.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że praktycznie jedyną istotną różnicą jest FOV (jak i rozdzielczość), a więc to zależy do czego potrzebujesz :)

Planety zmieszczą się w polu IMX224, natomiast do Księżyca być może ułatwi Ci pracę z większym polem, bo i tak będziesz łapał fragmenty. Nie wiem jak bardzo zredukowany jest ampglow, ale pracując z IMX224 w 2016 roku wyglądało... tak sobie. Z IMX178 to już była zupełnie inna praca. Ciekawe na jakiej podstawie dali trzy gwiazdki dla IMX385, czyżby miał większy ampglow od IMX224 (który i tak miał z tym problem)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W połowie 2017 wprowadzili poprawkę do 224 i zredukowali amp glow dosyć mocno: https://www.cloudynights.com/topic/582144-asi224mc-v12-vs-v13-amp-glow/

 

Chciałem używać kamerki do mniejszych DSów, chyba zrobię listę M-ek które wejdą w całości na 224 i 385, porównam różnicę procentową mieszczących się w kadrze, w stosunku do % różnicy w cenie. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet wykresy i UG mają podobne. 

 

Może było tak. Wyszła im fajna matryca 224, dostrzeżono jej potencjał ale uznano że przydała by się wersja bardziej panoramiczna, i tak powstała 385.

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HAMAL napisał:

Nawet wykresy i UG mają podobne. 

 

Może było tak. Wyszła im fajna matryca 224, dostrzeżono jej potencjał ale uznano że przydała by się wersja bardziej panoramiczna, i tak powstała 385.

 

 

Bingo... ale czy ta panorama jest warta 850 zł?  Coraz bardziej się skłaniam w kierunku 224, na razie próbować focić małe DSy i partie dużych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ASI 224 i gdybym teraz miał wybierać, to chyba też kupiłbym 224

Od niedawna próbuje fotografować d-sy

224 z ED80 i takie galaktyki jak np M66 mieści się w kadrze, ale jednak wolałbym mieć jeszcze więcej przestrzeni i taka 385 mogłaby spełnić moje oczekiwania. Mimo to wybrałbym 224 bo już ona daje dużo frajdy i teraz wiem, że do szerszego pola kupię w przyszłości ASI 1600.

Z czasem na 385, może Ci brakować większej rozdzielczości, więc chyba 224 to lepszy wybór na start.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, AdamK napisał:

Jest jeszcze trzecia opcja, której w ankiecie nie zamieściłeś: ŻADNA.

Ja bym na taką opcję zagłosował. Głównym powodem jest mała rozdzielczość...

Adam, ale nie każdego stać na droższą kamerę i to może być najwięcej na co sobie może pozwolić. Mi też odradzano CMOSa do fotometrii, jednak wziąłem ASI178MM-c z powodu ceny i wstępnie ciekawych parametrów. Jakoś nie żałuję wyboru - powód w stopce :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, AdamK napisał:

Jest jeszcze trzecia opcja, której w ankiecie nie zamieściłeś: ŻADNA.

Ja bym na taką opcję zagłosował. Głównym powodem jest mała rozdzielczość...

https://astropolis.pl/topic/63053-fotografia-krótkoczasowa-a-kamera/?do=findComment&comment=719888

 

i cały wątek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ograniczyłem wybór do dwóch kamer żeby nie było... a dołóż jeszcz tysiąc, dwa, trzy, cztery, pięć, itd.. 

 

Mimo tego że ankieta nie zebrała wielu głosów, to szala jest po stonie Asi224, wydaje mi się że do wieczora ostateczna decyzja zapadnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olala... RisingTech też wypuścił taką kamerkę, zawiewa w drugą stronę, teraz się zastanawiam czy nie zamawiać:

https://www.aliexpress.com/store/product/126fps-2-0mp-imx385-USB3-0-astronomical-telescope-camera-with-Sony-sensor-and-ST4-auto-guiding/1918400_32867313217.html?spm=2114.12010608.0.0.764d5afa5wRcKX

 

Jak by udało się jeszcze wysłać przest PostNL to można by nieco więcej zaoszczędzić, "if You know what I mean" ;)

 

Orientujecie się która z tych firm jest prekursorem? To znaczy, Toup Tech wypuszcza sprzęt, a reszta jak np. RisingTech kopiuje, czy może odwrotnie?

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie do końca, z tego co czytam to ZWO i ToupTek konstruują niezależnie, a RT czy Altair kupują TT i rebrandują. Prawdopodobne jest że TT może czerpać z ZWO, ale dużo tobią sami.

Jedynym dylematem jest, czy TT z imx385 posiada równie wydajny "amp glow reduction" co ZWO, podobno w 224 działał prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, a jak mają się filtry IR, bo szczerze to nic nie weim na ten temat. Chińczycy piszą:

Color sensor Camera's protect window default install IR-Cut Filter 405-690nm (optioal: double-side AR coating Protective glass 350-1050nm)

RisingTech can change IR-Cut filter and AR coating glass for buyer,

buyer could leave message tell us want IR cut filter or AR coating glass when place order,

if buyer not leave any message, we will make camera by our default installation.

 

Szykując się na małe DSy mam zostawić fabryczną kamerkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał AR, z czasem zapragniesz więcej, kupisz IR/UV Baader, on kończy się za Ha. Wiele tych tanich szybek IR koczy się powoli już przed i osłabia nam bezcenne Ha, te ich 690nm to leży w rzeczywistości pewnie na połowie sprawności a nie 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.