Skocz do zawartości

Prośba o wykonanie testów - ważne


Rekomendowane odpowiedzi

W nawiązaniu do dyskusji z wątku:
https://astropolis.pl/topic/63037-bez-przepychu-co-robię-źle/?page=4&tab=comments#comment-720121

 

bardzo proszę o zebranie kilku testowych klatek. Ja niestety w tej chwili nie mam sprzętu, a temat wydaje się być ekstremalnie ciekawy i potencjalnie rewolucyjny. Chodzi o wykorzystanie CMOS w taki sposób, żeby zminimalizować wpływ LP i Księżyca na zdjęcia - czyli umożliwić niemożliwe.

 

Jakie klatki są potrzebne do empirycznego udowodnienia tezy (luminancja)?

 

Seria 1 - 360 klatek po 5 sekund (gain dla ASI1600MM-C na 300) 

Seria 2 - (wykonana od razu po pierwszej) 6 latek po 300 sekund lub nawet 3 klatki po 600 sekund. (gain 139)

 

Warto też równolegle zrobić podobny test na klasycznym CCD.

 

Czas - najlepiej przy bardzo jasnym Księżycu w okolicy pełni. Może też być miejsce o bardzo wysokim LP (miasto). Obiekt - weźmy na początek M51.

 

Udostępnijcie surowe klatki w .zip w tym wątku (Dropbox, GDrive, albo inny).

 

Kto się pisze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, HAMAL napisał:

Mam od miesiąca teorię wyjaśniającą tę przewagę :) wyjaśnienie jest banalne i logiczne :D ale jak ja napisze zaraz będzie miała 100 ojców :movingtongue: więc poczekam na Wasze efekty :whistling:

Nie wierzę, że ty dalej uprawiasz tę retorykę. A myślałem, że miałeś po prosty gorsze dni :( Chociaż proszę nie pisz tego publicznie, bo zniechęcasz do aktywności. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Chociaż proszę nie pisz tego publicznie, bo zniechęcasz do aktywności. 

A jak inaczej Was powkurzać ? :D

 

IR

 

CCD robili ludzie poukładani, stosowali filtr L wycinali cenne IR, CMOS robią lekkoduchy, często na goło, a że kamery są czułe na ten zakres to  mimo LP i Księżyca łapie się o wiele więcej niż dawniej.

 

:) kupujesz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, HAMAL napisał:

A jak inaczej Was powkurzać ? :D

 

IR

 

CCD robili ludzie poukładani, stosowali filtr L wycinali cenne IR, CMOS robią lekkoduchy, często na goło, a że kamery są czułe na ten zakres to  mimo LP i Księżyca łapie się o wiele więcej niż dawniej.

 

:) kupujesz?

 

słabo ;)

IR jest spoko w reflektorach ale w refraktorach powoduje rozmycie gwiazd, trudności z ostrzeniem itp.

łapanie fotonów w pełnym paśmie nawet w APO robi placki z gwiazd. Dla IR ognisko jest w innym miejscu niż dla zakresu widzialnego

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, HAMAL napisał:

A jak inaczej Was powkurzać ? :D

 

IR

 

CCD robili ludzie poukładani, stosowali filtr L wycinali cenne IR, CMOS robią lekkoduchy, często na goło, a że kamery są czułe na ten zakres to  mimo LP i Księżyca łapie się o wiele więcej niż dawniej.

 

:) kupujesz?

 

Gdybyś rejestrował istotną ilość IR, to większość w refraktorach miałaby gwiazdy jak naleśniki. Przecież ich teleskopy nie korygują tego widma, więc ostrość wypada zupełnie w innym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy test!

Postaram się zrobić (APO 102 f 5.1) + ASI 1600 MMC Pro). Tyle, ze u mnie jest takie LP (SQM 19.1 Mag), że z klatek po 600 sek to chyba nic nie będzie. Jako takie efekty mam przy 90 - 120 sek. więc te 30 minut ekspozycji raczej bym widział w subach po 120 sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nawiązaniu do https://astropolis.pl/topic/43642-próbne-strzały-hamal/?do=findComment&comment=650643 klasycznie, zainteresowania zero

I w nawiązaniu do https://astropolis.pl/topic/63037-bez-przepychu-co-robię-źle/?do=findComment&comment=720202

 

I w nawiązaniu do tego tematu :D Księżyc prawie w pełni, odległość mgławicy od Księżyca wynosiła 50° data 12-11-2016r

jedna klatka 

281-UHCS.jpg

 

po obrobieniu

 

NGC281-ASI224MCmod.jpg

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod wpływem tej dyskusji złożyłem  materiał, który miał pójść w kosz. RGB w klatkach po 15 sekund po niecałe 40 ekspozycji. Kanał R wyszedł  w miarę ostry, G już słabiutko, a B to  plamy i to pojechane bo chyba już przez chmury.  Czasy mizerne i ostrość leży, a i tak  chyba to jedno z moich najbardziej udanych zdjęć M27 :D  Oj, przy następnej próbie łapię klatki po 5 sekund i tylko muszę czuwac na refocusowaniem.  Jeszcze dolożyłem pojedyncza klatkę b.

27.jpg

Autosave Image -038b.jpg

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, HAMAL napisał:

1. kisisz wszystko w jednym wątku o irracjonalnej długości - uwierz, rzadko kto tam zagląda, żeby śledzić konkretne rzeczy

2. zdjęcia linkujesz do zewnętrznych serwisów, które przestają istnieć - żadne z tych zdjęć z tego wątku się już nie otwiera (sprawdź). Kolejny raz namawiam do wgrywania ich na serwer AP - nigdy nie zginą.

Wyobraź sobie, że nawet twoje zdjęcie M51 (prawdopodobnie najlepsze na świecie w tej klasie) rzadko kto w ogóle widział. Pokazuję je ludziom z forum przy różnych okazjach i są zdziwieni, bo go po prostu nie widzieli. Sugeruję jednak bardziej świadome wykorzystywanie forum. Jeżeli chcesz mieć zbiorczy wątek, to po prostu linkuj w nim do treści, które publikujesz na forum w odpowiednich miejscach. Zacznij od wrzucenia tego M51 do dedykowanego wątku, a się zdziwisz odbiorem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.