Skocz do zawartości
Adam_Jesion

Prośba o wykonanie testów - ważne

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, bo klatki kalibracyjne same wprowadzają szum, i nie wiem, jak on wpływa na to wszystko, ale prawdopodobnie bardzo kiepsko. Wydaje się, że trzeba byłoby robić przynajmniej tyle kalibracyjnych co ligthów, żeby nie pogorszyć sobie zdjęcia...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jest zielona, bo z moich prób wynikło, iż robiąc kamerką OSC za Księżyca najkorzystniej uciekać w zielone. Niebieski zmasakruje nam wszystko, czerwony podobnie zniszczy paletę kolorystyczną a zielony jako nieprzydatny (mimo że da brzydkie zielone obwódki w okół gwiazd) ocali jako niezależne nam cenny niebieski i czerwony. Dodatkowo przy obróbce mgławic pojawia nam się kolor żółty, który bardzo uatrakcyjnia monotonna paletę czerwono-niebieską mgławic OSC :) jakoś tak :D tak czy siak moim zdaniem robiąc za pomocą kamer OSC przy Księżycu warto uciekać w zieleń a nie poddawać się niebieskiemu lub balansować na siłę po równo. Podobnie przy wywoływaniu FITS.

Edytowane przez HAMAL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

To jeszcze dorzucę wyniki mojego testu.

APO 102Q f5.1        ASI 1600 MM-C Pro

Niestety mam strasznie wolny internet i przesłanie ponad 10 GB fitsów trochę potrwa więc na razie stacki w Maximie medianą, normalizacja linear, Księżyc dzień przed 1 kwadrą, niebo miejskie SQM 19,1 mag.

15 klatek po 120 sek, gain 300, kalibracja flatem, bez ditheringu. Czas 120 sek. wybrałem z doświadczeń, że jest optymalny dla mojego LP, 600 sek. totalnie przepala klatki

https://drive.google.com/open?id=1irNhSZgbhApEnD1WYbM5f394WT3z27XJ

300 klatek po 6 sek, gain 139, kalibracja flatem, dithering co 30 klatek

https://drive.google.com/open?id=1rwLZRYaGV6P7SYMGG2rglWZmWXUtDZFN

I chyba zastosowanie ditheringu co 30 sek było błędem bo szum ułożył się w dziwny pattern

Poniżej dla zobrazowania crop  na galaktykę bez resize tylko wyciągnięty (Pix i PS) bez odszumiania i innych zabiegów

15x120 sek.

519682241_Stack15kl120sekw1.jpg.1c552af0755306a29503d71ec56c8028.jpg

300x6 sek.

943137418_Stack300kl6sekw1.jpg.213447d8c10c580c3b2b390e720a4f53.jpg

O ile zdjęcie 1 jest akceptowalne to 2 już nie. Ciekawe dlaczego, czy to efekt tego ditheringu?

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Edit: źle opisałem,

300x6 sek. gain 300

15x120 sek gain 139

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podmieniłem zdjęcia bo pomyliły mi się pliki które wcześniej umieściłem. Przepraszam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Drugie zdjęcie jest trochę mocniej wyciągnięte, co lekko fałszuje wrażenie. Ale pattern jest dziwny tak, czy siak. Jak na razie mamy werdykt, że krótkie klatki generują sporo syfu w tle :) A miał być podobno lepszy SNR...

Generalnie, zastanawiam się czy istnieje jakaś metoda, żeby identycznie wyciągnąć dwa zdjęcia? Mam zawsze ten problem przy obróbce RGB, w jaki sposób je wstępnie wyciągnąć, żeby nie zaburzyć balansu kolorów. Bo niestety identyczne przesunięcie suwaka na obu zdjęciach daje różne efekty (każde ma inny poziom tła, jaki wyczarował program do stackowania itd)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
12 minut temu, MateuszW napisał:

Drugie zdjęcie jest trochę mocniej wyciągnięte, co lekko fałszuje wrażenie. Ale pattern jest dziwny tak, czy siak. Jak na razie mamy werdykt, że krótkie klatki generują sporo syfu w tle :) A miał być podobno lepszy SNR...

Masz rację, jeszcze raz postarałem się oba wyciągnąć tak samo. Porównajcie teraz. Widać jak obróbka bardzo wpływa na końcowy efekt dlatego zainteresowanych odsyłam do podlinkowanych stacków. Na pierwszym zdjęciu wyszły hoty na skutek braku ditheringu i kalibracji darkami.

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki Grzędziel. Zbieram te pliki i jak będę miał kilka godzin czasu, to przeanalizuję. PS. Dorzuć jeszcze biasy (ze 40 chociaż).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 16.05.2018 o 12:06, Adam_Jesion napisał:

Seria 1 - 360 klatek po 5 sekund (gain dla ASI1600MM-C na 300) 

Seria 2 - (wykonana od razu po pierwszej) 6 latek po 300 sekund lub nawet 3 klatki po 600 sekund. (gain 139)

Warto też równolegle zrobić podobny test na klasycznym CCD.

Czas - najlepiej przy bardzo jasnym Księżycu w okolicy pełni. Może też być miejsce o bardzo wysokim LP (miasto). Obiekt - weźmy na początek M51.

Udostępnijcie surowe klatki w .zip w tym wątku (Dropbox, GDrive, albo inny).

Kto się pisze?

udostepnienie surowych odpada - slaby net. Ewentualnie kilka szt.

L stackowac mediana?

Edytowane przez Tayson

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, Tayson napisał:

udostepnienie surowych odpada - slaby net. Ewentualnie kilka szt.

L stackowac mediana?

Jak Maxim to SDMask + normalizacja Delta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Adam_Jesion

pliki dostepne beda przez ok 2tyg.

CCD QHY9mono -25C, usb2.0, wpieta bezposrednio w komputer, klatki typu light przez filtr UV/IR baadera 36mm, gain i offser w obu przypadkach bez zmina, Księżyc 97%, LP - Wolomin. 

stack 5x300s https://www.dropbox.com/s/8sx36m32p4f2tqp/5x300s.fit?dl=0

czas wykonania 0:35min

kazda klatka z ditheringiem + czas pobierania pojedynczej klatki.

kalibracja biasem

stack 300x5s https://www.dropbox.com/s/ui0zq4z5et7cs14/300x5s.fit?dl=0

czas wykonania 2:35min

kazda klatka z ditheringiem + czas pobierania pojedynczej klatki.

kalibracja biasem

5szt surowych, bez klaibracji 300s https://www.dropbox.com/s/jzr8xn7eu1th3fg/300.rar?dl=0

5szt surowych, bez kalibracji 5s https://www.dropbox.com/s/avl0j656xpvgqu9/5.rar?dl=0

Jest ok, czy cos zmienic?

nie wiem skad sie wziely ciemne kropki; przegladajac klatki przy uzyciu Blink w pixie nic zlego nie widzialem.

image.thumb.png.ba756fa66f99315fb7b99cb00398f6dc.png

image.thumb.png.b414edb8f3dbaf53cf3d60ff83fb890c.pngimage.thumb.png.907307f9fab16acafccd813427ef9029.png

Oczywiscie nasuwa sie pytanie dlaczego SD Mask?

Czy to jest lepsze od innych algorytmów typu mediana lub sigma?

Moze zaraz sie okaze, ze dla Ciebie to kolejna oczywista oczywistosc :)

taw.jpg.29ca9ea378915dcc1874f5477937adb1.jpg

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Korzystając ze wzoru podawanego w wielu miejscach, m.in. tutaj: http://hamamatsu.magnet.fsu.edu/articles/ccdsnr.html

SNR = t*S / sqrt (t*S + t*L + t*D + R*R)

gdzie S - sygnał w e-/s, L - light pollution w e-/s, D - dark noise w e-/s, R - read noise w e-, t - czas naświetlania jednej klatki w sekundach

oraz znanego ogólnie wzoru SNR_N(dla stacku N klatek) = sqrt(N)*SNR_1(jednej klatki)

pozwoliłem sobie zasymulować wyniki z kamery CMOS ASI-1600 (manual tutaj: https://astronomy-imaging-camera.com/manuals/ASI1600 Manual.pdf)

Wyciągając wartości z wykresów nieco na oko (+/-10%) zrobiłem symulację efektów, poniżej kilka wykresów:

(Na osi Y zawsze będzie SNR, na osi X - totalny czas naświetlania):

1. SNR dla bardzo słabego sygnału (0.2e/s, czyli minimalny poziom rejestracji delta ADU = 1 dla 5s klatki)

SNR_low_signal02.png.59a31f97fcbedd99b91600e382d53557.png

2. SNR dla średnio słabego sygnału (1e/s czyli tak już coś tam widać)

SNR_mid_signal1.png.c5d75a2c1f4c6003c9ac98df7e9daa4f.png

3. SNR dla sporego (w miarę) sygnału 10e/s

SNR_high_signal10.png.37f4f6256f440b961ca6c390285cec57.png

4. SNR w zależności od temperatury matrycy dla 3 przykładowych wartości (0, 10, 20 stopni) dla bardzo słabego sygnału (0.2e-/s).

Zbliżenie na ostatnie 1000s dla większej czytelności.

SNR_temperature_low_signal.png.197f6a3a680eabb50dc84d899463f666.png

Reszta jest opisana w legendach.

Od razu pozwolę sobie wysunąć wnioski - przypominam, dla ASI-1600:

• Obojętnie od możliwych parametrów, zawsze dłuższe klatki dają lepszy SNR przy tym samym czasie sumarycznego naświetlania. (edited zgodnie z sugestią wessel)
  • Im słabszy obiekt, tym bardziej to widać (to wiadomo i bez tego wykresu: przy 5s klatkach dolny limit rejestracji sygnału to 0.2e-/s, a dla 300 limit rejestracji jest 60x mniejszy)
  • Nawet "ciepła" matryca z nieco większym szumem odczytu (dla ASI różnica: gain 300@1.3e- vs gain 139@1.75e-) daje dużo lepsze wyniki dla słabego sygnału, jeśli naświetla się 6x300s zamiast 360x5s.
  • Przy dużym świetle od obiektu (ALBO przy dużym LP, to bez znaczenia) różnice się zacierają, szumy inne niż samego sygnału przestają odgrywać jakiekolwiek znaczenie.

Czy ta teoria potwierdza się z praktyką? To już nie mi oceniać :)

Pozdrawiam!

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

comparison.png.74e1b95144b74c8ad6af96d2b4ce5d51.png

Od prawej - 50, 105, 170 klatek Ha 180 sekund, gain 139, offset 30, ASI 1600 na -20 stopni, Tak FS 128 f8. Z obrzeża Warszawy, LP duże i b.duże i do tego okolice pełni.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie rozumiem jednego, dlaczego gwiazdy na 300 sekund ekspozycji są mniejsze, niż na 5 sekund. Magia. Coś tam poszło nie tak z algorytmem wyrównywania? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, Tayson napisał:

image.thumb.png.907307f9fab16acafccd813427ef9029.png

Popatrzcie na to zdjęcie. Wersja 5s jest mocno rozmyta. Gdyby była chociaż tak ostra jak ta po lewej, to wg mnie byłaby nawet lepsza, bo szym jest prawie 2x mniejszy. Detale poznikały, bo się rozmyły :( 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
10 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Nie rozumiem jednego, dlaczego gwiazdy na 300 sekund ekspozycji są mniejsze, niż na 5 sekund. Magia. Coś tam poszło nie tak z algorytmem wyrównywania? 

moze kapke na koniec sesji poleciala ostrosc, a do stacka wszycilem wszystko.

6 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Popatrzcie na to zdjęcie. Wersja 5s jest mocno rozmyta. Gdyby była chociaż tak ostra jak ta po lewej, to wg mnie byłaby nawet lepsza, bo szym jest prawie 2x mniejszy. Detale poznikały, bo się rozmyły :( 

zwroc jednak uwage ile czasu zajelo zrobienie obu wersji 35min vs 2h 35min

w czasie 2:35min strzelilbym ok 30szt 5min i wynik na pewno bylby lepszy :)

jednak w moim przypadku nie warto robic wielu krotkich exp, poniewaz mocno ogranicza mnie czas pobierania klatki z kamery.

czarne kropki sa wynikiem zbyt malego ditheringu.

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Adam,

Przecież to właśnie efekt niskiego SNR

Gwiazdy są rozmyte czy też nieostre, bo są bliżej poziomu szumu, i ich sygnał się w nim gubi.

Na 300s gwiazdy nie są mniejsze, tylko są bardziej 'ostrymi' pikami, wybijają się wyżej ponad szum.

Przynajmniej taka jest moja interpretacja.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Adam,

Przecież to właśnie efekt niskiego SNR

Gwiazdy są rozmyte czy też nieostre, bo są bliżej poziomu szumu, i ich sygnał się w nim gubi.

Na 300s gwiazdy nie są mniejsze, tylko są bardziej 'ostrymi' pikami, wybijają się wyżej ponad szum.

Przynajmniej taka jest moja interpretacja.

Nie do końca, bo zapominasz o seeingu. Z moich dotychczasowych testów zdjęcia z tak krótkimi ekspozycjami wyróżniały się znacznie lepszym detalem/ostrością. Na 5 sekundowej klatce mam 1,5" kątowej gwiazdy, a na 300 już 2,5". Ale Tayson już wytłumaczył, że poleciała ostrość, więc porównywanie tych klatek wizualnie traci trochę sens, bo to jednak dramatycznie zmniejsza SNR :(

PS. Dzięki temu zjawisku Hamal i Łukasz robią takie skale :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
3 minuty temu, Adam_Jesion napisał:

Nie do końca, bo zapominasz o seeingu. Z moich dotychczasowych testów zdjęcia z tak krótkimi ekspozycjami wyróżniały się znacznie lepszym detalem/ostrością. Na 5 sekundowej klatce mam 1,5" kątowej gwiazdy, a na 300 już 2,5". Ale Tayson już wytłumaczył, że poleciała ostrość, więc porównywanie tych klatek wizualnie traci trochę sens, bo to jednak dramatycznie zmniejsza SNR :(

PS. Dzięki temu zjawisku Hamal i Łukasz robią takie skale :)

Domyślam się jednak, że Łukasz wyrzuca jakiś procent najbrzydszych klatek, a HAMAL po prostu "guiduje" sobie ten seeing. Natomiast jeśli zestackujemy wszystko to efekt powinien być identyczny jak jedna długa klatka...?

Edytowane przez Behlur_Olderys

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Natomiast jeśli zestackujemy wszystko to efekt powinien być identyczny jak jedna długa klatka...?

Nie jest, bo przecież poza fluktuacjami mniejszymi niż kadr, są też takie, które poruszają całym (włącznie z montażem, wiatrem, etc.), a więc krótkie klatki ZAWSZE muszą być lepsze, bo da się je potem wyrównać pojedynczo, a jak kiedyś poprawią się algorytmy, które są w stanie alignować na poziomie subframe (warp), to wtedy już będzie kosmiczna różnica. A do tego właśnie możliwość selekcji gorszych klatek, to spora zaleta.

W każdym razie - w moich doświadczeniach zawsze klatki krótsze dawały dużo ostrzejsze zdjęcia po stackowaniu (nawet bez selekcji).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi