Skocz do zawartości

NGC 5033 - taka dziwna galaktyka


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, TomekDw napisał:

Ładne kolory. A że tak zapytam, modyfikowałeś coś w swoim montażu, czy lecisz na takim jak z fabryki?

Montaż kupiłem od Marka (MareQ) a on go już dość mocno dopieścił - paski, nowe łożyska, smary, gruby pręt przeciwwagi  :)

Także to już taka wersja deluxe - prowadzi ładnie ale jak się ma do oryginału to nie potrafię powiedzieć.

 

4 minuty temu, MaPa napisał:

Łukaszu skala znowu jest do podziwiania i miło zobaczyć ale wydaje mi się że coś poszło inaczej tym razem. Może rozjaśnij sobie lekko monitor i zobaczysz to co ja.

Wiem :) chodzi Ci o te kolorowe ciapy? Jutro muszę jeszcze raz kolor ogarnąć bo na którymś etapie obróbki coś złego się zadziało ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, TomekDw napisał:

Tak pytam, bo mój szarpie jak głupi podczas guide okropny wykres, a regulowałem luzy otwierając go.

Mój też był "grzebany" wielokrotnie - ostatnio podczas zlotu :) Ale tylko na dobre mu to wychodzi - kasowanie luzuów to zwykle 5-10 minut.

 

A bez guide jak Ci prowadzi - gładko, czy widać pulsowanie gwiazdy góra-dół (jak zęby nie są idealnie spasowane)?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Lukasz83 napisał:

Mój też był "grzebany" wielokrotnie - ostatnio podczas zlotu :) Ale tylko na dobre mu to wychodzi - kasowanie luzuów to zwykle 5-10 minut.

 

A bez guide jak Ci prowadzi - gładko, czy widać pulsowanie gwiazdy góra-dół (jak zęby nie są idealnie spasowane)?

 

Raczej ok, po prostu widać przesunięcie,  nie robilem dlugich expozycji bez guide na 420mm. Za to na 200mm potrafił uciągnąć 10 minut, raz się udało :D.

Ale może koniec tematu bo zaśmiecam wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne to dziwactwo. Jednak myślę, że trochę za mało materiału zebrałeś (4000 sek. luminancji to trochę ponad godzina a pewnie by się przydało ze 4 godziny). No i nie ukrywajmy, seeing mieliśmy średni, o ile pamiętam miałem FWHM w granicach 2.0- 2.8"

Mimo tych ograniczeń fotka świetna i obiekt bardzo ciekawy. Gratuluję.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Grzędziel napisał:

Fajne to dziwactwo. Jednak myślę, że trochę za mało materiału zebrałeś (4000 sek. luminancji to trochę ponad godzina a pewnie by się przydało ze 4 godziny). No i nie ukrywajmy, seeing mieliśmy średni, o ile pamiętam miałem FWHM w granicach 2.0- 2.8"

Mimo tych ograniczeń fotka świetna i obiekt bardzo ciekawy. Gratuluję.

Dzięki, no niestety nocy było mało - w sumie od 23 do 3 czyli tylko 4 godziny. A zadań zaplanowanych sporo + niespodziewane problemy. I tak się cieszę, że chociaż tyle udało się uzbierać :)

A co do seeingu - to ja chwilowo miałem ciut lepszy - na sporej ilości klatek trafiał się sporo poniżej 1,5'' - kwestia tego, że ja go uśredniam w klatkach o krótkiej ekspozycji więc mam szansę wybrać jakieś naprawdę niezłe na etapie obróbki - no ale trzeba mieć z czego wybierać więc problem 'długości palenia' wciąż pozostaje.

 

8 godzin temu, Tayson napisał:

Myślisz że długość exp L ogranicza Ci montaż, czy palisz tak krótko żeby zniwelować wpływ seeingu? 

Po trochu to i jedno i drugie - z jednej strony montaż to zwykłe EQ6 (trochę tuningowane, ale ciągle EQ6) więc bez guide to max około 30s przy tej skali.

No i im krótsze klatki tym mniejsze uśrednianie seeingu (nie zamrażanie) więc większa szansa na wybranie dobrych klatek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2018 o 17:09, Lukasz83 napisał:

Czas wracać do kompletowania Katalogu Messiera

Olej te galaktyki, ogłaszam zawody na najlepiej rozdzieloną M3 i M13 !! :D tu dopiero będzie mógł się wykazać :) Twój montaż już tak nie będzie Ci ciążył :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.