Skocz do zawartości

Droga Mleczna palcem ustrzelona


JakubJ

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Długo wahałem się, czy w ogóle dodawać ten wątek - w dobie zdjęć, które pokazujecie, obawiam się srogiego linczu za to, co zaraz ujrzycie. Z drugiej strony, od czegoś każdy zaczynał... :szczerbaty:

Do meritum. W Bieszczadach udało mi się wykonać ujęcie Drogi Mlecznej - w warunkach iście okopowych. Mój wiekowy Nikon D60 bez pilota w trybie Bulb za bardzo pracować nie chce, więc wszystkie naświetlania były z palcem non stop na spuście migawki (stąd tytuł wątku :P), więc czasy ekspozycji (choć celowane w 180 sekund każda) nieznacznie się różnią. Obiektyw KIT-owy 18-55mm wali taką komą przy F/3.5, że szok. ISO 3200 generuje potężne szumy...

 

Na pierwszym zdjęciu - pierwsze podejście do obróbki, wykonana głównie w DSSie, w PS'ie nieznaczne poprawianie poziomów, balans kolorów, krzywe.1360275786_MilkyWay_prba02_1d_3f_small.thumb.jpg.aa61652e57f76f5ebdb9a7c9d8192433.jpg

 

Temat jednak na tyle mnie wkręcił, że poszperałem kilka minut w necie (trafiłem przede wszystkim na ten i ten artykuł) i to dało mi pewne wskazówki, że można zrobić rzeczy dużo lepiej. Na drugim zdjęciu - praktycznie zero obróbki w DSS (tylko stack), całość przerzucona do PS'a. Tutaj zastosowałem redukcję szumów, Camera Raw filter, korektę poziomów, GradientXTerminator, balans krzywymi, ekspozycją, nasyceniem kolorów, a nawet wykorzystałem opcję tonowania HDR :haha:. Efekt poniżej - pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to zwiększony detal i głębia obrazu. Już teraz widzę, że mógłbym trochę mniej odciąć tło wokół Drogi Mlecznej.

MilkyWay_proba_03_1d_3f_small.jpg.4cdf5c3e6a7976aab69fc64136ca612c.jpg

 

Sumaryczne info: Nikon D60, 18-55mm@18mm F/3.5, ISO 3200, 3 x ~180s, Sky-Watcher Astrotrack; 1 dark, bez flatów.

 

Pozdrawiam :)

 

PS.

Tak, jest amp glow, ale jak dopalę jeszcze kilka darków, to powinien ulec redukcji?

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze koty za płoty,  zdjęcie pierwsze  ma dużo bardziej przyjemną kolorystykę , w drugim ten niebieski kolor bardzo rzuca się w oczy.

Jeśli to zdjęcie z naszego wypadu, to nieźle to wyglądało , jedna ręka na spuście a w drugiej stoper. :D  Nie liczyłem że uda się zrobić nieporuszone klatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest materiał z wypadu do Roztok. Komicznie musiało to wyglądać, ale nie miałem nic do stracenia. Już bardziej nieprzygotowany być nie mogłem :happy: Nie mogę zdecydować się, która wersja jest lepsza, pewnie wraz z doświadczeniem wyrobię sobie jakiś gust.

 

Na pewno pierwsze co zrobię w kwestii sprzętu, to ogarnięcie lepszej puchy, ale ze stajni Canona. Nie ukrywam, że po chwilowym obcowaniu z 6D Łukasza, zachorowałem na nią... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga wersja jest trochę przekombinowana i ma bardzo zły kolor. Pierwsza znacznie lepiej się prezentuje, po ściągnięciu trochę zielonego byłoby już całkiem ok.

Co do parametrów naświetlania, to mając prowadzenie i brak wężyka stosowałbym na Twoim miejscu klatki 30s, żeby nie trzymać ręcznie migawki. Zrobiłbyś po prostu 6x więcej klatek i efekt byłby taki sam (a może i lepszy, bo amp glow mniejszy). ISO w tej matrycy najlepiej trzymaj na 800, max 1600. Nie przejmuj się tym, że zdjęcie będzie ciemne, stackując wiele klatek to nie przeszkadza.

 

Darków powinno być zdecydowanie więcej, bo teraz tylko dodają szum. Możesz spróbować wybrać im opcję stackowania maximum, zamiast average, bo wtedy lepiej redukują ampglow.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, pięknie dziękuję za konstruktywną krytykę. Wezmę sobie Twoje wskazówki do serca. Faktycznie, nie pomyślałem o tym, żeby zrobić więcej klatek, ale na 30s i niższym ISO. Postaram się dorobić jeszcze dzisiaj kilka darków (noc będzie z temp. bardzo zbliżoną do tamtejszej), ponownie złożę całość do kupy i wrzucę tutaj do porównania. Przy najbliższej możliwej okazji wykorzystam krótsze ekspozycje i niższą czułość... no i nie będę przekombinowywał z obróbką.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam wszystkich

Odkopię temat gdyż nie chciałem zakładać nowego.

Ostatnio postawiłem na szerokie ujęcia kupując Samyanga 24mm i Star Adventurer.

Dla próby udało się zebrać niestety, ale tylko 8 klatek po 1min, ale chociaż tyle.

Mój problem polega na tym że po zestackowaniu tych 8 klatek i obróbce w PS zdjęcie wygląda gorzej niż obróbka pojedynczej klatki. (zdjęcie niżej)

Dodam że zdjęcia robiłem Canonen 6D Mark II (nie mod) na Star Adventurer + Samyang 24mm przy F2.8

Również dodam, że dopiero zacząłem przygodę z astrofotografią

Liczę na pomoc kolegów w obróbce jak i w podpowiedzi ustawień sprzętu, każda wskazówka będzie dla Mnie bardzo cenna.

Poniżej 1 klatka z tych 8 w próbach obróbki w PS

 

 

IMG_346523232 - копия.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.