Skocz do zawartości

Abell 2218 - w poszukiwaniu soczewkowania


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Obawiam się, że do złapania soczewkowania potrzebne są zdecydowanie dłuższe czasy - u Ciebie na zdjęciu złapały się praktycznie tylko jądra galaktyk w gromadzie - a szkoda.

Więcej materiału i dłuższe klatki.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Grzędziel napisał:

Jak już pisałem w innym Twoim poście słaby seeing i za krótko palone. Trochę zabrakło ale jestem przekonany, że przy spokojnej atmosferze i 4-5 godzinach byś miał te słynne łuki. Ale zdjęcie super i bez tego.

Dłużej nie upalę bez guide. A guide rozwali detal :)

Wniosek - większe lustro + i lepszy seeing. No i może jakimś cudem upalę klatki po 60 sekund. Zobaczymy...

 

1 minutę temu, Pav1007 napisał:

Obawiam się, że do złapania soczewkowania potrzebne są zdecydowanie dłuższe czasy - u Ciebie na zdjęciu złapały się praktycznie tylko jądra galaktyk w gromadzie - a szkoda.

Więcej materiału i dłuższe klatki.

Ale obiekt już napoczęty to za drugim razem będzie łatwiej :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest astrofotografia, którą chce się oglądać z wypiekami na twarzy! :) Ja tam widzę najjaśniejszy fragment łuku przy mniejszej z dwóch centralnych galaktyk, ale rzeczywiście, ile jest w tym wyobraźni i pobożnego życzenia, to trudno powiedzieć. Niemniej - gratuluję! Mam nadzieję, że kiedyś otrąbisz sukces z tymi łukami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Paliłem po 30 sekund

Jak już pisałem ostatnio, każdy co zacznie od 1s, potem robi 7s potem 30s :D potem 60s itd itd, a jeszcze niedawno byłeś pewny że po 1s będzie 0,5s :) Zauważ jak tło Ci się poprawiło, Twoja kamerka lubi 30 s :)

 

Jak na użyty sprzęt i rozmiar plamki obrazowania wynik jest niesamowity :)

 

Próbowałem jej ostatnio w średnich warunkach, złapałem jedynie ślad dwóch najjaśniejszych niebieskich fragmentów.

 

 

1 godzinę temu, wessel napisał:

Lukasz, jakie rozmiary kątowe mają te łuki?

Problem jest nie w rozmiarach lecz grubości, bo one cieniutkimi paseczkami są :)

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wessel napisał:

Macie jakies linki do zdjęć referencyjnych?

 

Tu masz sporo: 

https://www.astrobin.com/search/?q=2218&search_type=0&license=0&license=1&license=2&license=3&license=4&license=5&license=6&telescope_type=any&telescope_type=0&telescope_type=1&telescope_type=2&telescope_type=3&telescope_type=4&telescope_type=5&telescope_type=6&telescope_type=7&telescope_type=8&telescope_type=9&telescope_type=10&telescope_type=11&telescope_type=12&telescope_type=13&telescope_type=14&telescope_type=15&telescope_type=16&telescope_type=17&telescope_type=18&telescope_type=19&telescope_type=20&telescope_type=21&telescope_type=22&camera_type=any&camera_type=0&camera_type=1&camera_type=2&camera_type=3&camera_type=4&camera_type=5

 

A to jedno z lepszych jakie znalazłem, ale oczywiście robione inną techniką:

https://www.astrobin.com/344564/?nc=Lukasz83

 

Ja byłem ciekaw czy duża ilość klatek + wysoki gain jest w stanie udźwignąć ten problem na krótkich czasach.

Jednak to trzeba palić dłużej - pytanie tylko czy krótkoczasowo- ale sumarycznie dłużej czy koniecznie tradycyjnie i długoczasowo.

 

I tutaj jeszcze sporo:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, prestoneq napisał:

Napisałem na sąsiednim forum ale tu też daje to porównanie :)

abell2218.jpg.e22797305e946aa92a5f883a35062ed0.jpg

 

Super! Wygląda jakby rzeczywiście majaczył zarys tego który zaznaczyłeś cyfrą 1 :) Reszty to już bardziej na wiarę :P

 

Poniżej surowy stack - można się bawić 

https://drive.google.com/open?id=1wz05q4YT8ZkLlOX_1VH9CEvOv-Qmf0pb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie w postaci jak cienkiej kreseczki mi wyszła 2, 1 też jest, co ciekawe niebieskie rejestrują się lepiej niż czerwone, a klatki jedynie po 20s.

Warunki miałem słabe, muszę spróbować w lepsze.

 

Abell2218_ASI290MMC.thumb.png.3cf0bd9cea115c60a3405f908036c6e4.png

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 i 2 widać. Popróbować trzeba aczkolwiek refraktorem 127 mm f 8 nie wróżę sukcesu. Te zdjęcia podlinkowane to jednak był RCOS 14.4 cala...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbować trzeba. Do tego ja mam jeszcze nie ujeżdżoną  kamerę CMOS, to następny problem. Będzie nauka na froncie.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestań się Łukasz dąchać, też mam do tego powody a tego nie robię :)

 

Podpowiem Ci coś. W tym obiekcie mega ważne jest jakiego algorytmu użyjesz do stackowania, ja na AS! nie miałem śladu obiektu, a w DSS na 2 z 5 algorytmach jest a na 3 z 5 nie ma nic. Skup się na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, ja ciągnę 12 calowego Newtona do Broku, bo mam zamiar focić planetki. Właśnie urodził mi się w głowie diabelski plan :)

Skala 0.51 arcsec/pix , f5 apertura 12 cali...bez korektora niestety więc cały kadr na pewno nie do wykorzystania. ASA uprowadzi bez szarpania.

Hm... a. sorry za offa Łukasz..

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.