Skocz do zawartości

Co to za nowum - bo nie było wcześniej takiego komunikatu.


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

no to czekamy na statystyki czy taka akcja zwiększa liczbę zarejestrowanych czy wypędza z forum :essen:

 

wskazówka jak ktoś naprawdę nie może się zalogować i cierpi z tego powodu: :Lighten: tryb prywatny/incognito, po dojściu do limitu zamykamy okienko i od nowa

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapytać czemu ma służyć restrykcja pięciu stron dla niezalogowanych na tym forum!? Napewno nie propagowaniu astronomii! Czy wszystko w tym kraju musi być chore!? Przeczytajcie sobie co o tym myślą na sąsiednim forum i mają rację! Jeśli do jutrzejszego wieczoru to się nie zmieni to proszę administratora o usunienie mojego konta!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chciałbym zapytać czemu ma służyć restrykcja pięciu stron dla niezalogowanych na tym forum!? Napewno nie propagowaniu astronomii! Czy wszystko w tym kraju musi być chore!? Przeczytajcie sobie co o tym myślą na sąsiednim forum i mają rację! Jeśli do jutrzejszego wieczoru to się nie zmieni to proszę administratora o usunienie mojego konta!!!

Nie ma żadnych restrykcji. Proponuję więcej uśmiechu, radości, szacunku i optymizmu. 

 

 

  • Lubię 2
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, HAMAL napisał:

Po wielu forach różnych maści śmigam, na większości nawet zdjęć nie zobaczysz bez logowania :)

 

Idiotyczne i mega irytujące. Nic takiego tu nie będzie.

 

Jest rozważany pewien konstrukt prawny (chroniący treści przed otwartą publiką zawierające dane osobowe), który łatwiej jest wdrożyć przez zamknięcie forum i ustanowienie wewnętrznych regulaminów (forma klubu), ale szczerze, niezbyt mi się podoba. Chciałem sobie popatrzeć, jak forum funkcjonuje przy takich ograniczeniach widoczności zanim podejmę jakiekolwiek decyzje (przed 25 maja), ale widząc reakcję konkurencyjnego forum stwierdzam, że nie chcę być odpowiedzialny za ich zawał. Miło się na sercu robi, jak się tak bardzo AP przejmują. Też was kocham chłopaki <3.

PS. W przypadku otwartego forum trzeba będzie ręcznie przeszukiwać wątki i posty, gdzie są dane osobowe. Przypominam, że w wielu są np. listy zlotowe z imieniem i nazwiskiem osób, które niekoniecznie wyraziły na to zgodę. To pierwszy z brzegu przykład.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, szuu napisał:

no to czekamy na statystyki czy taka akcja zwiększa liczbę zarejestrowanych czy wypędza z forum :essen:

Rozwieję Twoje dylematy - forum się zmniejszy (jeżeli chodzi o liczniki). Niezależnie od wariantu usunę wszystkie konta użytkowników nieaktywnych, którzy nie zdążą zaakceptować regulaminu. Na oko 50-60% kont, albo i więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy gościom, którzy dziś odwiedzili Astropolis było radośnie i do śmiechu i z optymizmem czytali restrykcyjny komunikat. Jeśli tego już nie ma to okey! Uważam, że każde forum astro jako krynica wszelakiej wiedzy astronomicznej i astrotechnicznej powinno być ogólnie dostępne z uśmiechem dla wszystkich ku radości i optymizmu administratorów, którzy tym sposobem napewno zasłużą na szacunek wszystkich użytkowników!!! Pozdrawiam!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Na oko 50-60% kont, albo i więcej.

Obawiam się, że poza kontami widmo - ktoś się zarejestrował, ale mu się odwidziało (których nie szkoda), ofiarą padnie też cała masa starych kont, osób które swego czasu były bardzo aktywne, ale teraz im przeszło z jakiegoś powodu i zniknęli. Takie osoby napisały wiele wartościowych postów, które w ten sposób przepadną. Oczywiście rozumiem, że musisz coś takiego zrobić, wyrażam tylko swoją obawę, że poznika nieuchronnie sporo wartościowej treści...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Oczywiście rozumiem, że musisz coś takiego zrobić, wyrażam tylko swoją obawę, że poznika nieuchronnie sporo wartościowej treści...

Masz rację. Do tego zauważ, że jednak wiele osób sezonowo wraca. Nawet bardzo dużo. Ci też dostaną rykoszetem, bo stracą bezpowrotnie swoje konta. Pójdzie oczywiście do nich mail, ale wiem, że wielu było "sprytnych" i podawało maile tymczasowe, więc nie ma z nimi kontaktu. Analiza danych które posiada AP ma być gotowa na dniach. Póki co, ciągle jest kilka sprzecznych interpretacji. 

PS. Treść postów powinno udać się zostawić, bo nie stanowią danych osobowych (tylko do tego mam prawo user wg RODO), ale oczywiście stracimy powiązanie z nazwą usera (zostanie zanonimizowana).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Adam_Jesion said:

Póki co, ciągle jest kilka sprzecznych interpretacji. 

ja na przykład słyszałem taką interpretację, że gdy ktoś wprost podaje swoje dane osobowe w celu opublikowania to można przyjąć zdroworozsądkowe założenie, że użytkownik zgadza się na ich przetwarzanie bo inaczej by ich nie podawał. inaczej mówiąc, celem rozporządzenia nie jest decydowanie za danego człowieka co jest dla niego najlepsze i usuwanie mu na złość kont, tylko ochrona przed nadużyciami.

 

co innego gdy serwis przetwarza informacje w innym celu niż zostały mu udzielone, albo takie, których nie otrzymał dla konkretnego celu, ale poprzez jakieś analizy ruchu, cookies, ip i innych środków, o których istnieniu użytkownik mógłby nawet nigdy nie słyszeć, bo nie każdy ma obowiązek być technikiem informatykiem. coś takiego bez zgody tej osoby łamołoby już zasady ochrony danych osobowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, szuu napisał:

ktoś wprost podaje swoje dane osobowe w celu opublikowania to można przyjąć zdroworozsądkowe założenie, że użytkownik zgadza się na ich przetwarzanie bo inaczej by ich nie podawał.

To, że ktoś umieszcza w danym miejscu swoje dane "dobrowolnie/publicznie" nie oznacza, że nagle podmiot X (np. właściciel forum) nie przetwarza tych danych. Tu jest ogromne pole do interpretacji, stąd koncepcja ukrycia tych danych (zamknięcie forum), bo wtedy wiele potencjalnych problemów odpada. Tak samo postronna osoba nie może tych danych tknąć, choćby nawet skopiować, czy wydrukować, bo wtedy będzie je przetwarzać bez "uzasadnionego celu prawnego". Swoją drogą - za coś takiego już podpada się pod kodeks karny, nie tylko cywilny, czyli paragraf z odsiadką.

A już tak zupełnie na marginesie - ludzie nie zdają sobie sprawy z konsekwencji i potencjalnego ryzyka publikacji takich danych. Crawlery internetowe agregują ogromne ilości takich danych i potem z okruszków z różnych miejsc w internecie tworzą kompletny profil osobowy.

Kiedyś wierzyłem w otwarte, nieanonimowe społeczeństwo przyszłości. Dzisiaj wiem, że to naiwna utopia i trzeba dane osobowe chronić za wszelką cenę.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile w regulaminie zgłoszenia/zlotu napisał że podanie imienia i nazwiska jest jednoznaczne ze zgodą na przetwarzanie tych danych np. w związku z zakupem polisy OC lub innych. Do tego powinien mieć gdzieś formułki dot. zgód, edycji usuwania itp na prośbę właściciela danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że jeśli sam w poście zamieszczę jakieś MOJE dane osobowe, to zakładając że nikt mi nie przystawił pistoletu do głowy i nie mam rozdwojenia jaźni, to zrobiłem to świadomie i raczej to nie są dane które administrator przetwarza w myśl RODO. Tym bardziej że swój post mogę usunąć i te dane edytować. Co innego jak się podaje dane kogoś innego czego bez czyjeś zgodni się robić nie powinno. Pytanie jest podstawowe: czy administrator odpowiada za treść danych umieszczanych przez inne osoby?

 

Rozważałeś może zamknięcia części forum dla zarejestrowanych użytkowników z takim działami gdzie właśnie są relacje z zjazdów, przedstawiania się itp. Wtedy te dane nie będą upubliczniane a w końcu biorą tam udział raczej uczestnicy zarejestrowani.

 

Nie wiem w jakiej formie mają się pojawić nowe warunki korzystania z forum ale mam nadzieje że otrzymam to na maila albo informację o czymś takim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale post stworzyłeś , bo masz konto. A dane tego konta przetwarza admin. RODO nie ma nic wspólnego z cenzurą! Możesz pisać co chcesz, a tak naprawdę na co pozwala regulamin lub netykieta. Może podać w poście adres, telefon, numer konta pin do karty i to jest twoja sprawa - ale jak podajesz e celu utworzenia konta maila , imię nazwisko - to już sprawa admina

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesion. Nick forumowy nie musi odzwierciedlać Twojego prawdziwego imienia i nazwiska. Przecież nie nazywasz się "Jesion". To Twój pseudonim mający być może nawiązywać do Twojego nazwiska lub mogący znaczyć cokolwiek... na przykład umiłowanie dendrologii. To wirtualne pseudonimy mające właśnie ukryć, właściwą tożsamość użytkownika a nie ułatwić jego identyfikację.

Ja obecnie pracuję nad polityką ochrony danych na moim forum i myślę, że to co wydziergam będzie jakąś zdroworozsądkową alternatywą. Chroniącą z jednej strony dane osobowe użytkowników a z drugiej nie ograniczającą ich swobodnrj egzystencji na forum.

W przypadku RODO tak jak wyżej wspomniał Szu, taka postawa będzie najbardziej odpowiednia.

Nieodpowiednie za to są Twoje insynuacje, które byłeś uprzejmy zamieścić w wątku dotyczącym RODO, co do (jak to ująłeś)" konkurencji",która rzekomo czycha na twoje dobra i  wykorzysta tą ustawę bezpardonowo do walki między forumowej.

To już z lekka paranoja moim zdaniem, staraj się więc unikać tego rodzaju retoryki. Nie leży bowiem w moim zwyczaju zgłaszanie kogokolwiek komukolwiek. Nie jestem tanim kapusiem.

Ale rozumiem przykre, doświadczenia oraz frustrację oraz obawa przed niewiadomym. Jesteśmy tylko ludźmi.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Hagen napisał:

Jeżeli to upubliczni bez zgody to źle dla niego, ale zazwyczaj na listach zlotowych podaje się nicki a szczegółowe info to na pw i tylko na zlot, nigdzie więcej! Pozdrawiam!!! 

To nieprawda. Pierwsza lista z brzegu:
https://astropolis.pl/topic/7227-bieszczady-2005/?do=findComment&comment=117754


Nie tylko zawiera konkretne personalia, ale odtajnia zanonimizowane dane (nicki). Takich postów, które podpadają pod ustawę jest wiele na forach. Ręczne ich przeglądanie i anonimizowanie jest nierealne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.