Skocz do zawartości

Wyciąg helikalny


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Mam takie pytanie do posiadaczy wyciągu helikalnego, ewentualnie znawców tematu.

Powielam pytanie z sąsiedniego forum, bo z tamtej dyskusji nic nie wyniknęło i temat właściwie umarł.

 

Czy ktoś zrezygnował z tradycyjnego wyciągu i wymienił go na wyciąg helikalny?.

Zastanawiam się nad wymianą mojego R&P w refraktorze i bardzo podoba mi się właśnie wyciąg helikalny.

Problemem jest to, że takie wyciągi posiadają mały zakres (od 10 do 30mm. max.), reszta to chyba same plusy.

Co powiecie na taką "nietypową" u Nas wymianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to refraktor SW 150/1200,to wymieniłbym na taki wyciąg:

http://www.astrokrak.pl/669-crayford-z-mikrofokuserem-m-crf096-.html

https://deltaoptical.pl/wyciag-crayford-m-crf-2-do-gso-refraktor-112mm?from=listing

Obecnie trudno dostępne,może używkę.Czy średnica mocowania będzie pasowała ??

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Motloch Franciszek napisał:

Jeżeli to refraktor SW 150/1200,to wymieniłbym na taki wyciąg:

http://www.astrokrak.pl/669-crayford-z-mikrofokuserem-m-crf096-.html

https://deltaoptical.pl/wyciag-crayford-m-crf-2-do-gso-refraktor-112mm?from=listing

Obecnie trudno dostępne,może używkę.Czy średnica mocowania będzie pasowała ??

Ok.

Widziałem wcześniej, jednak przydałaby się rotacja wyciągu.

Niby wszyscy mi mówią, że można obracać tubą w pierścieniach, ale już dwa razy miałem podbramkową sytuację.

To jest za cieżka i za długa tuba aby luzować pierścienie, nie ma gwarancji, że za którymś razem nie zjedzie albo się nie przekręci.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tayson napisał:

Nie potrzebujesz rotacji na wyciagu  tylko jeszcze tego nie wiesz.

Często to więcej problemu niż pożytku. 

Hej.

Dlaczego niby nie potrzbuję?

Mój refraktor częściej jest do góry nogami niż normalnie.

Ciągle muszę odkręcać śruby od blokady kątówki i obracać tak abym mógł jej używać, jedna ze śrub już słabo przez to trzyma.

Jak wyciąg R&P jest odwrotnie to nie ma bata, abym się nie usmarował tym mazidłem, jeszcze nie było takiej sesji.

Dlatego obrót wyciągu bardzo usprawnił by obserwacje.

Edytowane przez wampum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny wyciąg jak ten ze zdjęcia w swoim szukaczo-guiderze i szczerze to buja się on na pełnym wyciągu w bardzo wyczuwalny sposób.

Po zablokowaniu śrubą jest ok, co akurat w przypadku szukacza nie przeszkadza.

Dobrze wyregulowany R&P powinien wg mnie działać lepiej.

 

- jaki masz ten wyciąg R&P.

- dlaczego go chcesz wymienić, może zamiast wymieniać potrzebujesz drawtube żeby ostrzenie odbywało się na minimalnym wysuwie tego wyciągu.

 

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Tayson napisał:

Drawtube to już raczej ma ;-)

Potrzebuje extender dravtube. 

A to zależy od tego jaki ma wyciąg, do niektórych dokręca drawtube a do niektórych musisz stosować extender drawtube :)

No ale to i tak tylko kwestia nazewnictwa, wiadomo o co chodzi.

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wampum napisał:

No właśnie nie wiem o co chodzi....co to jest drawtube?-dla mnie to kolejny specyficzny wyraz w astrosłowniku.

W prostych słowach to jest taka przedłużka wyciągu.

Ogólnie jak np. ostrzysz na wyciągniętym na maxa wyciągu, to on się wtedy ma prawo uginać, i ten drawtube służy właśnie m.in temu żeby nie trzeba było wysuwać wyciągu na max, wtedy jest stabilniej.

 

Ponawiam pytanie:

- jaki masz ten wyciąg R&P?

- dlaczego go chcesz wymienić?

A i jeszcze:

- co to właściwie za refraktor, może on jest dostosowany do astrophoto i ma bardzo duży back focus

 

pk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Tayson napisał:

No musze, sorki....

Wg mnie dravtube, to ruchomy element wyciagu, cała tuba która się wysuwa/chowa. 

Można więc zrobić przedłużka drawtube, ale dravtube sam z siebie nie jest przedłużką.

Tomku

Nie jestem purystą językowym (bo czym po polsku jest drawtube?), więc niech Ci będzie, jak zwał tak zwał, napiszę inaczej.

Może potrzebny jest Ci @wampum taki wihajster do przedłużenia wyciągu, tak żeby nie trzeba go było wysuwać do pełnego zakresu.

Swoją droga to w sumie to nie wiem do czego prowadzi ta dyskusja.

Kolega @wampum póki co nie powiedział (albo ja tego nie zarejestrowałem) po co mu ta zmiana wyciągu.

Nie wiemy jaki teleskop, jaki wyciąg, jakie są problemy.

pk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tayson napisał:

Paweł skoro nie ma szczegółów w głównym temacie, to wątek schodzi na psy ;-)

Dokładnie!

Mnie zainteresowała sama koncepcja wykorzystania wyciągu helikalnego (ale gdzieś w głębi głowy w kontekście astrofoto). 

Bardziej taka walka R&P vs Heli. Dla mnie R&P jest wzorcem wyciągu i stąd moje wątpliwości dlaczego ktoś chce wymienić R&P na Heli. 

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już odpowiadam (właśnie wróciłem z obserwacji).

Refraktor SW 150/1200.

Wyciąg standardowy SW.

Wyciąg jest sztywny do 1/2 zakresu wysuwu, jak wysunę go na maxa to kiwa się.

Zakres w którym ja się poruszam (okuary od 5,5mm do 40mm) wynosi do 50% wysuwu maksymalnie.

Tą drawtube to ja już chyba mam, to zestawowy reduktor wyciągu z 2" na 1"25 - taka dłuższa tulejka.

 

Dlaczego pytam się o wyciąg helikalny?.

Bo potrzebuję mikroruchów i wyciągu obrotowego (dlaczego napisałem już powyżej).

Taki wyciąg helikalny spełnia obydwie te role i jest tańszy od Crayforda w wersji obrotowej.

Dlatego liczyłem, że ktoś już "przebrnął" przez tego typu rozwiązanie w Polsce, ale to chyba niszowa sprawa jak widzę.

Zrobię chyba jednak inaczej (to była moja pierwotna koncepcja).

Crayford pojedyńczy i adapter ClickClock Baadera z mikro ostrzeniem, mam takie coś teraz na pryzmacie Baadera ale bez Click Clocka i sprawdza się bardzo dobrze przy doostzaniu po zgrubnym ustawieniu wyciągu R&P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.astrozakupy.pl/wyciag-okularowy-crayford-2-m-crf-r112-micro-101-gso/1100/

Crayforda,też można obracac.

TS 3",starsza wersja crayford,też można obracac.

Tylko używki na giełdzie.

Edytowane przez Motloch Franciszek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.