Skocz do zawartości

Merkury 2018


MarcinSn

Rekomendowane odpowiedzi

Parasolem :) ale musiałem być mega precyzyjny bo mimo, że przesłonił fragment LG to słońce zaglądało do tuby pawie do samego dna.

 

Małe naprostowanie, bo napisałeś "Czy dzisiaj" a to 31 V było :)

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, HAMAL napisał:

Małe naprostowanie, bo napisałeś "Czy dzisiaj" a to 31 V było

To taki mimowolny skrót myślowy - dzisiaj napisany post.

Tak przypuszczałem, bo pięć stopni to mniej niż kąt stożka wpisanego w walec tuby teleskopu i Słońce powinno świecić wzdłuż całej tuby. To podnosi wartość Twojej całej wirtuozerii warsztatowej. Mało - nie popełnić błędu - jeszcze odfiltrować zanieczyszczenie światłem i na koniec nie zostać z wrażeniem, że to prawdziwa katorga, te zmagania o dobry rezultat. Pewnie nie będę osamotniony w docenieniu tego "małego" zdjęcia, bo w tym kontekście widać jasno, jaka jest jego wartość.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Hamal znowu to zrobił. Ludziska się męczą, guidują, avikują, obrabiają, suwakami parametry ustawiają, potem na forum umieszczają i z lajków się cieszą a na koniec przychodzi Hamal, podnosi dywan i wszystkich pod niego bez słowa zamiata swoją ISS czy Merkurym. 

Dobrze, że nie param się astrofotografią, bo już bym siedział i kiwał się w kącie z palcem w buzi. 

A tak na poważnie to szacun dla pracy Hamala i wielki wkład w rozwój forum. 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie :)

Do tuby włożyłem kilka przesłon, aby zminimalizować ślizganie się światła po ściankach, do wyciągu dla zwiększenia kontrastu podobnie, seeing był wyśmienity co pozwalało zbierać chwilami takie klatki jak poniżej. Obraz wynikowy to 400% oryginału, 200% by było bardziej na miejscu,ale takiego dużego ciekawiej się ogląda :)

 

Shutter=1.500ms
Gain=150 (25%)
Brightness=0
Gamma=1

jedna klatka

11_17_18_GLX-USB3_F_00002935x.png.b530c19e7b736adc25a5ff549d5fe3a1.png

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaskaderskie ujęcie @HAMAL operujesz tuż przy Słońcu niczym Parker Solar Probe :)

Zarejestrowanie Merkurego w biały dzień w postaci plamki to już wielka rzecz, a tutaj mamy ogrom detali, których wypatrywać nie trzeba, one są widoczne jak na dłoni.

Jeszcze jedna myśl mi się nasuwa. Zaczynałem przygodę z astronomią w latach 80-tych - czytałem wtedy, że jedynie przez największe teleskopy można zaobserwować jakiś słaby detal na Merkurym.

Obecnie ogrom piękna wszechświata, która kiedyś była dostępna tylko dla wielkich obserwatoriów, teraz jest w zasięgu amatorów. Z pewnością rozwój techniki rejestracji nam pomógł, ale jakże ważne jest umiejętne użycie tych cudów techniki jakie oferuje nam XXI wiek.

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HAMAL napisał:

Ale ktoś musiał wpaść na tak niedorzeczny pomysł :D jak to mówią, proste rozwiązania są najlepsze :)

 

czasem pracuje tak

montaz_paralaktyczny_jarzmowy4.jpg

 

a czasem tak (zdjęcie z neta dla zobrazowania pozycji)

 

parasol-ogrodowy-elena-4x3m-parasol-tara

 

Tragiczny kolor stelażu. nie ma się czym chwalić :P

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Można i tak. Ja zakładam filtr słoneczny na szukacz, synchronizuję ASA na Słońce i jadę do Merkurego. Jeśli ustawienie na biegun nie jest zbyt tragiczne ( ustawiam w dzień na markerach na podjeździe garażu) to przy tak malej odległości kątowej trafiam nawet z 3600 mm w pole widzenia okularu na teleskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Można i tak. Ja zakładam filtr słoneczny na szukacz, synchronizuję ASA na Słońce i jadę do Merkurego. Jeśli ustawienie na biegun nie jest zbyt tragiczne ( ustawiam w dzień na markerach na podjeździe garażu) to przy tak malej odległości kątowej trafiam nawet z 3600 mm w pole widzenia okularu na teleskopie.

A tak się zastanawiam czy ktoś wie czy można podobną synchronizację zrobić na EQ6 i SynScan?

Bo ja się podobnej opcji nie doszukałem na pilocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 15.07.2018 o 12:02, Lukasz83 napisał:

A tak się zastanawiam czy ktoś wie czy można podobną synchronizację zrobić na EQ6 i SynScan?

Bo ja się podobnej opcji nie doszukałem na pilocie.

Spróbuj "Daytime alignment", tylko ta opcja pojawiła się dopiero w którejś z ostatnich wersji oprogramowania, więc warto zaktualizować.

Edit: a nie, czekaj, to jest dostępne tylko dla montaży AZ. W trybie EQ jest coś takiego, jak "PAE Alignment" (PAE = pointing accuracy enhancement), w menu "Utility". Można by chyba zgrubnie ustawić się na Polarną, włączyć tę opcję i jako cel wskazać Słońce, po czym nanieść stosowne poprawki i zatwierdzić.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.