Skocz do zawartości

CMOS naświetlać krótko czy długo


ZbyT

Rekomendowane odpowiedzi

50 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Gwiazdy na Unity Gain, reszta na 0,3~e na ADU i mamy ideał :P

I to właśnie chciałem wypróbować, ale  należałoby się do czegoś odnieść - stąd ta  próba z klatkami  2s i wysokim gainem.  Zatem czekam na niebo.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałaby się taka stronka: wpisujesz swój sprzęt, miejscówkę i cel, plus jakieś preferencje, a program oblicza wszystko i mówi Ci: 

- najlepiej robić tyle a tyle takich a takich klatek 

- gain ustawić taki albo inny

- stackowanie takie albo śmakie

- inną kamerą wyszłoby lepiej (link do sklepu)

- 5km dalej jest 10x lepsze LP

- po drodze będziesz mijał bar, dziś danie dnia to kapuśniak

- sądząc po historii ostatnich obserwacji zmień hobby z astrofotografii na turystykę kulinarną (link do giełdy na której sprzedasz niepotrzebny już teleskop)

- itp...

:)

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Przydałaby się taka stronka: wpisujesz swój sprzęt, miejscówkę i cel, plus jakieś preferencje, a program oblicza wszystko i mówi Ci: 

- najlepiej robić tyle a tyle takich a takich klatek 

- gain ustawić taki albo inny

- stackowanie takie albo śmakie

- inną kamerą wyszłoby lepiej (link do sklepu)

- 5km dalej jest 10x lepsze LP

- po drodze będziesz mijał bar, dziś danie dnia to kapuśniak

- sądząc po historii ostatnich obserwacji zmień hobby z astrofotografii na turystykę kulinarną (link do giełdy na której sprzedasz niepotrzebny już teleskop)

- itp...

:)

 

Tak po prawdzie, to coś takiego powinien robić program do akwizycji klatek. Wystarczyłoby, żeby zrobił jedną klatkę pomiarową i dalej jest w stanie masę danych wyciągnąć na temat jasności tła, seeingu, etc. Sprzęt zna, to sobie wszystko poprzelicza - obiekt też wie, jaki chcesz fotografować, więc dane wyjściowe czekają na użycie :D 

To oznacza, że człowiek powinien tylko wskazać, co chce fotografować i ile czasu ma zająć sesja (podajesz długość sumarycznej ekspozycji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Adam_Jesion napisał:

To oznacza, że człowiek powinien tylko wskazać, co chce fotografować i ile czasu ma zająć sesja (podajesz długość sumarycznej ekspozycji).

Może za 50 lat? :) Jest tu bardzo dużo rzeczy, które mogą się nie powieźć i chyba za duże ryzyko zrzucać wszystko na soft (na razie).

Dyskutujemy tu i dyskutujemy, ale pytanie jest takie, czy istnieje faktycznie jednoznaczny wzór na długość subekspozycji i gain przy zadanym LP i jasności obiektu? Jeśli istnieje, to nic tylko go znaleźć i stosować.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MateuszW napisał:

Może za 50 lat? :) Jest tu bardzo dużo rzeczy, które mogą się nie powieźć i chyba za duże ryzyko zrzucać wszystko na soft (na razie).

Dyskutujemy tu i dyskutujemy, ale pytanie jest takie, czy istnieje faktycznie jednoznaczny wzór na długość subekspozycji i gain przy zadanym LP i jasności obiektu? Jeśli istnieje, to nic tylko go znaleźć i stosować.

Albo brać CCD palić 600sekundowe klatki i nie przejmować się ustawieniami :D . Mnie ciekawi jak się ma taka matryca canona 450D do ASI1600, 450D też CMOS, czego jej brakuje oprócz chłodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, MateuszW napisał:

czy istnieje faktycznie jednoznaczny wzór na długość subekspozycji i gain przy zadanym LP i jasności obiektu? Jeśli istnieje, to nic tylko go znaleźć i stosować.

ale czy i tu nie będzie wyznacznikiem histogram? Każdy dla własnego nieba w danym dniu nim powinien się kierować. Dziś niebo ciorne, histo wali w lewo, palę dłużej, dziś niebo flat, histo wali w prawo, palę krócej. Twój autonomiczny algorytm :D

optymalny gain z jednej strony nam obostrzy jakość gwiazd jaką chcemy uzyskać, z drugiej strony szum jaki chcemy osiągnąć, z trzeciej strony jasność nieba jaka  posiadamy i wzajemna korelacja czasu klatki i gainu dla idealnego histogramu.

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, TomekDw napisał:

Albo brać CCD palić 600sekundowe klatki i nie przejmować się ustawieniami :D . Mnie ciekawi jak się ma taka matryca canona 450D do ASI1600, 450D też CMOS, czego jej brakuje oprócz chłodzenia

Dokładnie tak samo proponuję robić z CMOSem, jeżeli ktoś nie rozumie niuansów gain, itp. 300 sekund na Unity Gain i robić piękne zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jako.kompletny laik:) - pytanko

Mamy ts apo 100 guadruplet plus asi 1600 mmc i kolo filtrowe z filtrami do narrowband.

Fotografowac bedziemy z prawie centrum miasta - no i pytanie?

Jakie czasy minimalne? 60s? 90? 120? czy jeszcze dluzsze?

I po ile klatek na kanal?

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, HAMAL napisał:

Czy Gain i Gamma są tożsame i zamienne ? Czy jedno zastępuje w pewien sposób drugie czy są zupełnie niezależne ?

Gamma to jest zupełnie co innego. To jest takie logarytmiczne/wykładnicze przekształcenie obrazu, a nie liniowe, jak gain. No i gamma jest typowo cyfrowym procesem, dokonuje się w sofcie, a nie kamerze. Gamma z jednej strony suwaka robi taki jakby HDR (podjaśnia ciemne, a jasne zostawia), a z drugiej podbija jakby kontrast. Zobacz na obrazek na wiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Korekcja_gamma.

Generalnie gammy nie powinno się zmieniać w astrofoto. Ja używam jej czasem do ostrzenia, bo na podbitym kontraście łatwiej wyostrzyć np Łysego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Może za 50 lat? :) Jest tu bardzo dużo rzeczy, które mogą się nie powieźć i chyba za duże ryzyko zrzucać wszystko na soft (na razie).

Dyskutujemy tu i dyskutujemy, ale pytanie jest takie, czy istnieje faktycznie jednoznaczny wzór na długość subekspozycji i gain przy zadanym LP i jasności obiektu? Jeśli istnieje, to nic tylko go znaleźć i stosować.

Z pewnością. To zbyt prosty układ fizyczny, żeby model był nie wiadomo jak skomplikowany. Haczyk tkwi w tym, że co fotografia to inne preferencje. Może być nawet tak, że idealnie dobrane parametry zaowocują zdjęciem, które najzwyczajniej komuś nie pasuje do gustu ;)

Tak naprawdę to problemem jest właśnie brak funkcji celu: najpierw należałoby wyznaczyć obiektywne parametry, które świadczą o jakości zdjęcia. Czy byłby to tylko SNR? Czy coś jeszcze ? Czy można w obiektywny sposób powiedzieć : ten materiał jest lepszy od drugiego? Jeśli tak, to na 100% można taki problem zoptymalizować, nawet jeśli nie wzorem wprost, to dowolnym algorytmem znajdującym maksimum funkcji wielowymiarowej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, delaa napisał:

Jak funkcja celu to minimum :-) bo określa się "odległość" w sensie euklidesowym lub nie od "ideału"... Pozdr.

Jeśli ideał to "im więcej tym lepiej" (czyli tak naprawdę nieskończoność, np. nieskończona wartość SNR) to trudno policzyć odległość do ideału... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, właśnie w którym kierunku iść?  Taka dygresja - korzystając z linka z podobnego wątku, to  facet za zdjęcie jak poniżej zostałby zniszczony na naszym forum przez grupę trzymającą władzę ....., bo ma niekolorowe gwiazdki :emotion-5:

 

7331%252BQS_01.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, JaLe napisał:

Taka dygresja - korzystając z linka z podobnego wątku, to  facet za zdjęcie jak poniżej zostałby zniszczony na naszym forum przez grupę trzymającą władzę ....., bo ma niekolorowe gwiazdki :emotion-5:

Jarek, to już jest offtopic względem tematu wątku. Bardzo Cię proszę - jak chcesz podyskutować na ten temat to załóż nowy wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Pav1007 napisał:

Jarek, to już jest offtopic względem tematu wątku. Bardzo Cię proszę - jak chcesz podyskutować na ten temat to załóż nowy wątek.

Jak byk napisałem, ze to dygresja. Rozumiem, że tylko nieliczni tak mogą.

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ponownie zrobiłem stack klatek po 6 sekund. Tym razem użyłem biasy (80 szt.) i algorytm sigma-clipping

 

_m51_360x6sek_bias_crop.png.51610c47c00eb8983c7a8a9d99aeb4c1.png

 

szum wygląda zupełnie inaczej ... powiedziałbym, że akceptowalnie

 

zainstalowałem pCloud ale wszystkie pliki nie mieszczą się na nim. Nawet po kompresji jest tego ponad 10GB, a tylko tyle mam do dyspozycji. Niestety nie wiem jak to udostępnić. Domaga się zaproszenia znajomych. Ktoś podpowie jak to ugryźć?

 

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Można zalogować się na stronie, zainstalować appkę na smartfonie i włączyć autopload na nim, to się dostanie +4GB :) Osobiście nie lubię takich zagrywek, no, ale darmo to i ocet słodki :)

2. Jeśli pCloud dodał Ci np. dysk P: (u mnie tak zrobił) to jeśli dodam tam jakiś plik, klikam na nim ppm, z listy pokazuje się opcja Share->Copy download link

I wklejasz ten link :) u mnie działa: https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZyIrS7ZJ3X3ro57meRzodgvqrfdlkNM4rAV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, już działa. Wczoraj próbowałem i nie działało. Musiałem poczekać na walidację

do pobrania skompresowane foldery ze zdjęciami. W nazwie jest czas ekspozycji i gain

na początek biasy 80 sztuk

https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZ5nVj7Z2UpAAa1SXc7rcX9bqRjjt82egOry

klatki light. Part1

https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZqgVj7ZE7eymb5OHR5EhtwuSNicIfJb7jf7

part2

https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZogVj7Z6HuXis9ExRyIvheMr0qxlpqqHaly

part3

https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZ0PVj7ZHv1GYbSW4FXvnA3EAzscUuEcGNRV

part4

https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZhPVj7ZsEtVBnwNybmXftnwEjqAlbL488rk

part5

https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZCPVj7ZFUIdJRoH6wVLG8HziMlKyyvCTXsV

part6

https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZvPVj7ZIMb4lbzRaKmFD2a6QO9npzNrSgs7

part7

https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZBCVj7ZdfhBvGYD8TShvlJRw8CHS5wosBrX

 

ostatnie 2 części za kilka dni bo mam do dyspozycji tylko 10GB więc nie wszystko od razu się zmieściło

klatek jest więcej niż mogłem poskładać. Niektóre różnią się gainem. Normalizacja powinna umożliwić ich wykorzystanie. DSS nie chciał ich tknąć ;)

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.