Skocz do zawartości

Messier 13 - astro-video wysokiej rozdzielczości


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, HAMAL napisał:

Mam swój fach, mam swój dorobek, znam swoją wartość, niestety podpadłem, codziennie ponoszę tego konsekwencję, a mimo to, bez oglądania się na nie, robię dalej swoje.

Grzegorz, a może nie chodzi o to jak/czy Ty się chwalisz, ale o retorykę względem mniej doświadczonych? Wyobraź sobie profesora i studenta - jak inni oceniliby profesora (bez znaczenia jak wielki jest jego dorobek), który w retoryce ze studentem przywoływałby niewiedzę tego drugiego? Nie znasz się, nie masz doświadczenia, nie masz prawa oceniać skoro nigdy tego nie robiłeś, jesteś teoretykiem a ja praktykiem... może i to wszystko prawda, ale czy potrzebne do udowodnienia swojej racji?

 

Piszę to z całą sympatią dla Ciebie (narażam się właśnie betoniarzom? ;)) i z życzliwością. Peace & astro ;)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dziki napisał:

Grzegorz, a może nie chodzi o to jak/czy Ty się chwalisz, ale o retorykę względem mniej doświadczonych? Wyobraź sobie profesora i studenta - jak inni oceniliby profesora (bez znaczenia jak wielki jest jego dorobek), który w retoryce ze studentem przywoływałby niewiedzę tego drugiego? Nie znasz się, nie masz doświadczenia, nie masz prawa oceniać skoro nigdy tego nie robiłeś, jesteś teoretykiem a ja praktykiem... może i to wszystko prawda, ale czy potrzebne do udowodnienia swojej racji?

Ale zrozum, na takie obrazowanie jakie pokazałem pracowałem 3 lata, odzewu wielkiego nie znalazło (podpadłem wielkim, no gdyby to była praca Łukasza.. ;)), i znowu jeden i ten sam osobnik, który chleba tego nigdy nie spróbował, zamęcza Ci wątek. Co robić ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem , mówisz jakby ktoś się na ciebie uwziął, ja nic takiego nie zauważyłem. Też próbowałem z wielką skala i napisałem o porady bez chęci kradniecia patentów . A teraz strach o coś zapytać, dowiedzieć się .

 

A co do zachwytów to tak jak Adam napisał lepsze są osobne wątki . Więcej ludzi je zauważy.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale Cię rozumiem, bo w ostatnim czasie byłem świadkiem podobnych (na mniejszą jednak skalę) sytuacji. Jeden obiekt, podobne jakościowo zdjęcia: efekt pracy jednej osoby - słaba reakcja, efekt pracy innej - lajki. Nie chcę pisać o szczegółach żeby nie nakręcać atmosfery ale wiem, że frustruje to jak jasna cholera. (edit: nie piszę absolutnie o swojej pracy)

 

Co robić? Sam na to odpowiedziałeś - robić dalej ultra dobrą robotę. Jak nie docenią tu to docenią gdzie indziej. Zachować klasę - zawsze. Napisać PW do Behlura i pogadać jak ludzie przy piwie "hej stary, o co Ci kaman, bo nie wiem jak reagować, podpadłem Ci czymś?". Może napisać PW do kogoś jeszcze do kogo żywisz urazę - jak ma klasę, to porozmawia jak człowiek z człowiekiem, życzliwie. Jak nie - to mentalny ban.

 

Nie pisać:

2 godziny temu, HAMAL napisał:

podpadłem wielkim,

Bo to pogłębia podziały.

 

A propos Twojego zdjęcia - M51 - dasz wiarę, że ja je przeoczyłem? Nie wiem, czy taki okres ja miałem na forum, czy to było zależne od czegoś innego (może o "złej" porze dnia wrzucone? Inne posty odciągnęły uwagę?). Dopiero na to zdjęcie uwagę zwróciła mi jedna osoba (nie dasz wiary kto :D - jak będzie chciał sam Ci powie), opisując je słowami nie dasz wiary jak entuzjastycznymi :D - i razem ponownie zbieraliśmy (sorry ale nie da się inaczej) szczenę z polbruku. Bo zdjęcie kładzie na kolana i każe bić pokłony.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Przyjacielu z AP - zajrzyj proszę na forum o dźwięcznej nazwie Cloudy Nights. Jest tam wspaniały człowiek o ksywie Hamal, miły - serdeczny, bardzo utalentowany i oddany swojej fotografii. Popatrz jak on pisze. Zrób tak samo na AP, a gwarantuję ci, że nie dozna ciebie żadna nieprzyjemność, czy niesprawiedliwość. Naprawdę proszę, błagam wręcz.

Fajnie, nie zapominasz jednak o przyslowiowym " polskim piekielku", ktoremu sie ciezko obronic i samemu tez sie w nie wpada ? 

Chcac czy niechcac  -  wpadasz Ty, wpada Hamal, wpadamy wszyscy od czasu do czasu .

Wyzej napisane, to nie usprawiedliwianie kogokolwiek - to konstatacja... Hamal jest realnym czlowiekiem z krwi i kosci, wiec nie chciej by byl swietym Hamalem.

No i zawsze to lepiej cos gwarantowac wylacznie za siebie...  :)  

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zbignieww napisał:

Chcac czy niechcac  -  wpadasz Ty, wpada Hamal, wpadamy wszyscy od czasu do czasu .

Nie zapominam, dlatego staram się nie patrzeć na to obojętnie, a powoli te problemy "naprawiać" i szukać lepszej drogi, bo przecież zawsze taka istnieje. Małymi krokami.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Hans napisał:

Moze dzial na wielka skale pociągnął by te wiecej osob? BTW, gdzie granica rozdzielczosci? 1 sek na pix to juz? Powaznie pytam.

 

Pozdrawiam.

Bez takich formalności, raczej chodzi o cel fotografii, a nie samą technikę. Aktualnie Galeria DS to dział pocztówkowy (w pozytywnym słowa znaczeniu), gdzie celem jest estetyka zdjęcia. Trend o którym tu mówimy jest zupełnie inny - w nim nie chodzi o estetykę, ale o uwidacznianie niewidocznego, czyli szukanie super małych detali, do niedawna niedostępnych amatorom. Popraw mnie Hamal, jeśli się mylę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, wracając do tematu M13... odnalazłem te gwiazdy na moim zdjęciu. Zlały się. No ale to 30 sekund. Jednak coś innego mnie zastanawia, jak to obrobić żeby po stacku kilku tysi  pół sekundowych klatek gromada była nadal "soczysta", gwiazdki odseparowane a w tle jeszcze jakieś odległe kłaczki. Hmmm, to jest wyzwanie :nerves:. Za kilka tygodni spróbuje się zmierzyć z tym zagadnieniem. Teraz mam tylko Baslera bo ASIa jedzie na La Palmę...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to się tak da, sam od dawna próbuję i albo ładne albo detaliczne. Dlatego warto robić 2 wersje, ładna przepalona lekko na środku, z dłuższych czasów i drugą, wycinek samego środka z krótszych czasów.

 

Ja bym na Twoim miejscu to co masz obrobił na dwa sposoby, 1 ogólny dla całości, 2 krop środka dla pokazania detalu :)

 

M13 czelendż ma tą zaletę, że tu ma szanse się ścigać każdy z większym teleskopem, zwłaszcza planeciarze, bo przecież czasy to 50-100ms :)

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ta pierwsza fota w poscie to pojedyncza klatka czy tez juz jakis pakiet? 

Czym są "koniczynki" w halo najjasniejszych gwiazdek w pierwszej fotografii?

Jakie ilosci materialu i ekspozycje poszly tu w ruch? (Zakladam, ze tu tez zrodlem bylo avi)

No i na koniec pytanie z tych prawdopodobnie durnych. Rozumiem, ze maska bayera na matrycy c itd. ale nie rozumiem, dlaczego najmniejsze nawet gwiazdki maja 2x2 piksele (RGBR). Macam, macam i... zadnej nie brakuje... Niepokojace, sugeruje jakas dzialalnosc  natywnego procesu w samej asi "robiacego swoje" w tle. Brednie lajkonika to, czy wam tez wydaje sie to niezrozumiale? W sumie to wypadalo by zaczac od sprawdzenia specyfikacji filtrow maski. Pewnie nie sa idealne, popuszczaja inne zakresy widma i zagadka rozwiazana (mam nadzieje).

 

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Stack

http://www.hatiandskoll.com/2012/10/07/445/

- 2346 klatek (60% Avi)

- To kamerka mono, ASI290MM-C

 

:)

 

I na koniec, na temat nowej mody podawania nieprawdopodobnej skali obrazowania, za którą nie idzie żaden detal, oba centra posiadają taka samą skalę obrazowania, ale co z tego skoro lewe nic nie wnosi (obie foty moje)

M13-M13.jpg.153d892251367962e84809e3960ca85a.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.