Skocz do zawartości

Irysek - z domowego obserwatorium


Duser

Rekomendowane odpowiedzi

Zapowiada się świetnie.

Jaki dałeś offset.

Na jakich czasach planujesz robić kolor, pytam bo chyba pamiętasz jak namawiałem Cię do krótszye ekspozycje. Tu dodatkowo nasunęło mi się że skrócenie czasu może korzystnie wpłynąć na wielkość halo wokół jasnych gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie też na 4 min. Skrócenie czasu klatki nic nie zmieni w kwestii halo od filtra- i tak wylezie na stacku. Nie pamiętam, jaki dałem ofset.

A ty robiłeś kolorek na jakich czasach i ile?

 

Najbardziej mnie cieszy, że mm znowu normalne gwiazdy, a nie naleśnikowate kalafiory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Grzędziel napisał:

Ciekawi mnie Twoja Piotrze opinia na temat efektu zmiany gainu. Mnie podoba się ta fotka, ale Ty masz znacznie lepsze wyczucie jeśli chodzi o porównanie efektu zmniejszenia gainu o połowę.

Takie ustawienia zaproponował Jon Rista , gdzies w dyskusji na forum na Astrobinie. Pisał, że po testach z ASI 1600 doszedł do wniosku, że będzie używać właśnie takiego gaina jako kompromisowego połaczenia akceptowalnego szumu odczytu z w miare głęboką studnią piksela. Przy czym pisał też  o krótkich czasach naświetlania - nawet 180 sek dla NB , a zwykłe filtry - 60 sek .

Moje odczucia z obróbki - bardziej czułem sie jak podczas pracy z CCD, zresztą widać , że fotka jest dosyć miękka, bez istotnych przepaleń i kontrastów. Taka CCD-kowa :) 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacyjna praca, cudowne i subtelne tło z minimalnym szumkiem - takim, jaki być powinien. Kolory bajka. No fotka jak z bajki :) A materiału wcale nie miałeś jakoś za dużo. To z APO100Q?

 

RGB robiłeś bez bin? Czy w CMOS bin ma w ogóle jakieś znaczenie i sens? Bo sprzętowo wykonane być nie może przecież.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor oczywiście robiłem w bin1.  To oczywiście  TS100Q , po dokręceniu soczewki korektora , co nagle wyokrągliło gwiazdy.

Trudności miałem z kolorkiem samego Irysa , po zbalansowaniu koloru zdecydowanie uciekał w fiolet. Może tak powinno było zostać...

Tutaj wersja bardziej pierwotna , resize do 65%

Irys_fin_res.thumb.jpg.2b8401c27fe81fa7d7a7984e48bfa87d.jpg

Który kolor lepszy?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Duser napisał:

Kolor oczywiście robiłem w bin1.  To oczywiście  TS100Q , po dokręceniu soczewki korektora , co nagle wyokrągliło gwiazdy.

Trudności miałem z kolorkiem samego Irysa , po zbalansowaniu koloru zdecydowanie uciekał w fiolet. Może tak powinno było zostać...

Tutaj wersja bardziej pierwotna , resize do 65%

Irys_fin_res.thumb.jpg.2b8401c27fe81fa7d7a7984e48bfa87d.jpg

Który kolor lepszy?

 

W Pixie ciężko jest wybrać jakiś kawałek tla do jego nautralizacji jeżeli w tle siedzi kupa pyłów. Wtedy pozostaje zabawa w PS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.