Skocz do zawartości

Księżyc - jakie zdjęcie można uzyskać pojedynczą klatką?


zdzichu

Rekomendowane odpowiedzi

Nie fotografuje i nie sądzę, abym kiedyś to robił, ale moja znajoma chciała zrobić zdjęcie Księżyca. Specjalnie do tego celu kupiłem złączki. Próbowała, ale to nie było coś czym można by się pochwalić.

W związku z tym mam pytanie. Mam refraktor ED, lustrzankę Canon podłączoną bezpośrednio do tuby (ewentualnie plus barlow). Co takim zestawem można uzyskać bez żadnych kamerek, stackowania itp.

Czy ktoś mógłby wrzucić przykładowe fotki zrobione w ten sposób czyli pojedynczym "pstrykiem"?

Wiem jest wątek dzisiejszy Księżyc gdzie jest 100 stron zdjęć i jak przeglądnę wszystkie opisy (zakładając, że w każdym ktoś napisał jak wykonał zdjęcie) to coś znajdę. Hmm :g:

 

 

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Chyba szybciej założyłem temat niż zacząłem przeglądać ww wątek.

W dużej części nie ma opisu czym i jak. W sporej ilości fotek jest. Mój wniosek jest taki.

Zdjęcia kamerkowo - stackowane kontra "pstrykane". Zdecydowanie zdecydowana lepsza jakość tych pierwszych. Choć zdarza się też, że wykonane telefonem przez lornetkę jest mega bardziej urokliwe od tych robionych full sprzętem.

Mimo wszystko fajnie jakby ktoś wrzucił swoje najlepsze zdjęcia Księżyca z aparatu podpiętego do teleskopu bez stackowania czyli zrobione pojedynczym klikiem.

Będę wdzięczny

 

 

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop musi być dobrze wychłodzony, ISO jak najmniejsze (100), czasy dobierane ręcznie, zwykle jest to ok 1/50 - 1/200 s w zależności od fazy. Nie mogą też przechodzić chmury i nie polecam robić fotek przez otwarte okno, bo nie wyjdą. Na ręcznym montażu trzeba ustawić czasowe opóźnienie (np. 2 s), muszą ustać drgania, niektóre lustrzanki mają możliwość wcześniejszego podniesienia lustra przed właściwym wyknaniem zdjęcia. Ponadto księżyc nie może być nisko nad horyzontem. Ostrość ustawia się ręcznie w trybie live view.

Na astomaniaku kiedyś wrzucałem robione Canonem i APO 107/700 na manualnym montażu AZ4, mam też z ED 100/900:

 

IMG_2964.JPG

Info: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=350750#p350750

 

IMG_4167a_2.jpg

Szczegóły techniczne: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=363770#p363770

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aparatem w telefonie, można też zrobić całkiem udaną fotkę Księżyca, widocznego w okularze teleskopu. Zalecane jest jednak, zamontowanie telefonu na specjalnym uchwycie mocowanym do wyciągu teleskopu, by zapobiec drganiom. Poniżej zdjęcie zrobione tylko przyłożonym do okularu aparatem telefonu, przez co jakość niestety jest kiepska. Mocując telefon w uchwycie, zdjęcie na pewno będzie o wiele lepsze. :)

20180521_233408.jpg

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.