Skocz do zawartości

Pomoc w obróbce Pixisight - M57


etomee

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynamy:

Krok 1. Wykonujemy alignację red i blue do green- dlatego bo green to środek pasma i środek ewentualnych aberracji

1.jpg.c601b233baf1361a26c7f5dc43e33bbe.jpg

 

Krok 2. Składamy RGB

 

2.jpg.9bc0e932361ebfe673891b6a75ad340c.jpg

 

Krok 3. Wyciągamy histogram4.jpg.6179bfd1d5f25b357692a3adf0e2897c.jpg

Krok 4 . Reset wartości

5.jpg.05423caa810ffb4f414490a505fc268f.jpg

Krok 5. Wykorzystując przyciski kolorów pod histogramem wyrównujemy histogramy do lewej strony

7.jpg.4184ff08a906c8cd1264e51a33fd1839.jpg

Krok 6. Obcinamy zbędny zakres histogramu po lewej stronie

8.jpg.8d9738ee0f02d2bb52b22024f3f71c8d.jpg

Krok 7. Wykorzystując funkcję arcsinhstretch podnosimy nasycenie wszystkich elementów powyżej poziomu tła - tu trzeba delikatnie operować suwakami!

9.jpg.de2adcb4f5e561b4e3793dea8e3b7cef.jpg

Krok 8. Obcinamy niepotrzebny histogram z lewej strony

10.jpg.4efbb419dce16e8402c592190c7bc92c.jpg

Krok 9.Generujemy maskę z parametrem 6

11.jpg.d247633b502beb85234d200fa5e3d67c.jpg

 

Krok 10. Wykorzystując histogram wywalamy z maski mgławicę

12.jpg.1a422434f089f9e8af362cd0cd001b19.jpg

Krok 11.Włączamy maskę i wykorzystując morficzne przekształcenia zmniejszamy gwiazdki - ostrożnie z parametrami !

13.jpg.448334de2e28532f53be42fba70eb3f7.jpg

14.jpg.3800c204ad3a966d8a15785368774403.jpg

 

Krok 12. Włączamy stretch obrazka żeby sprawdzić tło- no wymaga wyrównania.

 

15.jpg.b51c637cb3f5bf84c1451ed12d573995.jpg

Krok 13. Najprościej jak można, automatem wyrównujemy tło.

 

16.jpg.f8b6bb504f765240d1711ddc0e5ba2a2.jpg

Krok 14. Jak dla mnie mgławica w kroku 6 jest dużo lepsza i bym ją wymienił w końcowym obrazku- ale nie wiem jak to zrobić w Pixie. W PS to banał.

Nie odszumiałem niczego.

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w pkt 6 zdecydowanie mgławica jest lepsza:)

Na koniec mgławica wygląda  dramatycznie:) - przepraszam ale wygląda na koniec słabo. sama mgławica, bo tło jest duzo lepsze:)

Tak okiem laika oczywiście hehe

 

Edit:

Nieaktualna uwaga, bo zdjęcie nie poprawione.

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem, w Pixie nie potrafię podmienić mgławicy. Może ktoś potrafi. Ostatni obrazek już z użyciem Photoshopa, tak że uwaga Romka ciut nieaktualna.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

Tak jak napisałem, w Pixie nie potrafię podmienić mgławicy. Może ktoś potrafi. Ostatni obrazek już z użyciem Photoshopa, tak że uwaga Romka ciut nieaktualna.

Szybciej otworzysz PS niż zrobisz eliptyczna maskę w Pixie. 

https://youtu.be/2sAYyZYcrJI

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Dzięki Wessel. Jest już jakiś materiał, żeby zaczynać naukę.

 

Mam kilka pytań:

 

Krok 1 - czy zawsze trzeba wykonywać alienację RGB przed złożeniem? Nigdy tego nie robiłem tylko od razu LRGB Combination i Pix jakoś tam składał. 

Czyżby program sam z automatu alienował przed złożeniem?

 

Krok 3 - rozumiem, że wyciągnięcie histogramu przez przeniesienie wartości z STF do HistogramTransformation i dalej na zdjęcie. (?)

 

Krok 9 - maska z parametrem 6 (?). Gdzie ten parametr ustawiamy?

 

No i trochę smutna konkluzja - bez PS'a nie da się podmienić. Czy ten PS byłby niezbędny tylko do podmiany czy jeszcze jakieś funkcje edycyjne posiada, których brakuje w Pix'e?

 

Bo w sumie przeraża nie tyle wydatek co perspektywa ogarniania kolejnego programu. Żeby tak pigułkę dołączali do każdego oprogramowania. Łykasz i po 40-tu minutach już wszystko wiesz... :ermm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krok 1. No raczej tak. Przecież klatki mogą być poprzesuwane względem siebie , obrócone w wyniku rotacji pola wreszcie celowo poprzesuwane przez dithering. Pix nie alignuje automatycznie, to są dwa odrębne procesy- alignacja i integracja.

Krok 3 . Nie. Manualne dobranie odpowiednie wartości dla gwiazd i mgławicy. Tu znów przydałby się PS bo pole gwiazd i tło można opracować osobno a mgławicę osobno.

Krok 9. Na screenie trzeci wiersz od góry SCALE . Defoltowo jest 5 , ale to oznacza gwiazdki najmniejsze które będą w masce. Im wyższy parametr tym większe gwiazdy maska zawiera. Acha, napisałem 6 a ustawiłem 7 - sorki :)

PS uzupełniony o akcje - np. Astro Actions Noela Carboni to narzędzie do końcowej obróbki, składania HST, korekty koloru itp.itd. Napisałbym OBOWIĄZKOWE, ale niektórzy entuzjaści Lightrooma, Corela i tym podobnych, szczególnie darmowych, zaraz mnie zakrzyczą

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 5/23/2018 at 10:01 AM, etomee said:

No właśnie.

Radek, planetarkę widać ale 3/4 gwiazd już nie, a chciałem właśnie zachować to wszystko co tam majaczy w tle.

Myślałem, że chodzi Ci o saturację samej mgławicy. Żeby osiągnąć efekt o który Ci chodiz musisz pracować z maską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 5/23/2018 at 8:43 PM, wessel said:

Tak jak napisałem, w Pixie nie potrafię podmienić mgławicy. Może ktoś potrafi. Ostatni obrazek już z użyciem Photoshopa, tak że uwaga Romka ciut nieaktualna.

Żeby to zroibć w Pixie należy użyć funkcji PixelMath z użyciem maski na gwiazdy. Dzięki temu można dodawać dwa lub więcej obrazków, ustalając przy tym poziom miksowania.

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, etomee napisał:

 Żeby tak pigułkę dołączali do każdego oprogramowania. Łykasz i po 40-tu minutach już wszystko wiesz... :ermm:

ja Ci goraco polecam oglądanie filmow na YT "processing pixinsight", "workflow pixinsight". po prostu patrz co się robi, w korym momencie i jaki jest tego wynik. to na prawde wiele pomaga. oczywiście na poczatku wszystko wydaje się być czarna magia, ale z czasem..... :)

 

wiem o czym mowie, ponieważ sam zaczalem rozgryzać pixa jakies 4mc temu. zaczynałem od zera znając jedynie trochę PS.

fajnie ze sa tu dość czytelnie opisane procesy. można sobie ulozyc workflow zapodając w odpowiedniej kolejności każdy z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, etomee napisał:

Krok 1 - czy zawsze trzeba wykonywać alienację RGB przed złożeniem? Nigdy tego nie robiłem tylko od razu LRGB Combination i Pix jakoś tam składał. 

Czyżby program sam z automatu alienował przed złożeniem?

Tu mamy do czynienia z danymi mono (L R G B ), jednakże również w danych z kamer kolorowych (w tym DSLR) warto po wykonaniu integracji zdjęć (stacku, który już sam w sobie przeszedł proces alignacji) rozbić kanały do R G B i wykonać alignację tych właśnie kanałów względem najlepszego z nich (najpewniej G). Następnie tak przygotowane zdjęcia R G B ponownie złożyć w całość (LRGB combination).

Edytowane przez grztus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2018 o 21:20, etomee napisał:

Nie pytam oczywiście "co" i "jak " mam dokładnie zrobić ale o kierunek w jakim iść - czyli jakie narzędzia w Pix'sie dają radę z tego typu materiałem.

Można to obrobić poprzez HDR. Obrabiasz to samo zdjęcie dwa razy: raz z priorytetem nastawionym na dobre tło i drugi raz z priorytetem na M57. Składasz oba jako HDR.

Jest do tego tutorial na lightvortexastronomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 godziny temu, RadekK napisał:

Żeby to zroibć w Pixie należy użyć funkcji PixelMath z użyciem maski na gwiazdy. Dzięki temu można dodawać dwa lub więcej obrazków, ustalając przy tym poziom miksowania.

Okej. Dzięki, Spróbuje tego narzędzia bo jeszcze nigdy go nie używałem. Jakby coś nie szło to będę dopytywał :)

 

3 godziny temu, Tayson napisał:

ja Ci goraco polecam oglądanie filmow na YT "processing pixinsight", "workflow pixinsight".

Tayson, trochę się tych filmików naoglądałem bo obrabiałem wcześniej inne materiały. Tym razem chodzi mi stricte o powalczenie z bardzo dużym kontrastem mgławicy i tła, a niczego odpowiedniego znaleźć nie mogłem. 

 

2 godziny temu, fizyk5 napisał:

Mogę prosić Autora zdjęcia o dopisanie w pierwszym poście, czym (i jakie czasy pojedynczej klatki, może iso) to zdjęcie było zrobione?

Już uzupełniam info.

 

Dzięki wszystkim za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziękował.

 

Etomee, przy obróbce Ci nie pomogę, co tu czytam na temat obróbki jest dla mnie obce. Jestem samoukiem i nie lubię żadnych toturiali.

Chciałem zwrócić jednak uwagę na to, czy czasem nie przepaliłeś tej jasnej mgławicy, co robi Ci taki kontrast pomiędzy otoczeniem i M57.

Co prawda masz F7 , ale pewnie atik jest czuły.

Ja robiłem  M57 w tamtym roku F5, 1min i niemod. Canonem. Jak mi wyszło znajdziesz w stopce.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.