Skocz do zawartości

Problem z wydajnością dysku


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

u mnie mam podobny efekt przy ASI 174 a przy ASI 120 nie występuje w ogóle.

 

Co ciekawe przy ASI 174 występuje losowo.

Losowo, co któreś nagrywanie licznik rozmiaru nagrywanego pliku w AS stoi.

 

Nie mam czasu i cierpliwości żeby przy tym grzebać ale moim zdaniem to nie dysk. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Czy sprawdzałeś z innym, najlepiej sprawdzonym dyskiem? Jeśli operacje o których mówisz będą działać tak samo wolno na dwóch różnych dyskach to możesz wykluczyć dyski z równania

Innym dyskiem w tym samym komputerze? Nie za bardzo mam, jak to sprawdzić niestety. Za to na innym komputerze, ze sprawnym dyskiem wygląda to tak (ASI174 max rozdzielczość, 128 FPS, średnio 300 MB/s):

dysk.jpg.3810a77e342279fef9fc7acb35101350.jpg

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Limax7 napisał:

Brakuje RAMu lub plik stronicowania zbyt mały

Ramu jest 8 GB, Autostakkert umie sobie zagarnąć jakieś 1,7GB (nie ogarniam czemu tak mało, ale tak jest wszędzie akurat). Ramu jest dość, żeby zbuforować krótkie wahania dysku. Ale jeśli dysk średnio rzecz biorąc za wolno zapisuje, to każda ilość ramu kiedyś się skończy i zacznie ścinać. Także kończący się ram to wina dysku.

39 minut temu, Limax7 napisał:

Zrób test Compression-Benchmark Test

compression.jpg.cddd62cda97849ec1eb2673cc6db2a8e.jpg

Widać tu na moje oko, że coś jest nie tak. Wreszcie jakiś test, który potwierdza problem. Duże wahania prędkości, podobnie jak przy kopiowaniu lub w AS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa jest ta ilość RAM na czerwono. Ty masz 8 GB RAM, ja mam na laptopie 16GB RAM i zwykły (nie SSD) dysk 2TB. Przy FireCapture RAM zaczyna mi się od 812 (gdzie reszta się pytam?!) i spada przy większych rozdzielczościach do tychże jak u Ciebie 70 MB,

Jak klikam dwukrotnie w ikonkę RAM, uwalnia - 100 - 200 MB i to starcza na chwilę, powiedzmy 30-50 klatek.

Nagrywanie filmu w pełnej rozdzielczości - do 500 - 600 klatek. Mój dysk jest tez niby OK, tylko z reguły na 100% zajęty.

Mam Win 8 nie 10, czyli to nie wina Win 10 Muszę potestować na innym starszym lapku z Win 7 czy nie będzie lepiej.

FireCapture.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy HDD wykazały że jest z nim wszystko ok. Szukaj dalej. Wyjmij jedną kośc RAM jeśli masz dwie, później załóż drugą i testuj.

Przykład - w domowym kompie - założyłem 2x 8GB markowe super pamięci. W konkretnej aplikacji nagle freez, zwiecha całkowita, nawet reset nie pomagał. Dochodziło nawet do restartu ustawień BIOS. Założyłem Kingstony. Wszystko działa jak należy. Te markowe pamięci wrzuciłem do mojego drugiego kompa - działają jak trzeba z tą aplikacją która w domu łapała zwiechy. I bądź tu mądry.

 

Oddasz dysk na gwarancję i Cię wyśmieją. Zrobią mu te same testy co tu już były i powiedzą że wszystko ok ale próbuj.

Rozumiem że dysk już pracował i wcześniej było wszystko ok? Co się zmieniło?

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz,

dobrze wiesz, że za działanie łańcucha połączonych urządzeń odpowiada całość komunikacji.

W tym prostym przypadku masz Kamera USB - sterownik kamery - chipset na płycie - sterownik chipsetu - magistrala - bufor RAM - dysk (w uproszczeniu).

Nie bardzo teraz mogę czytać cały wątek ale jeśli cokolwiek zmieniłeś w tej układance ma prawo zachować się inaczej. Zresztą przykład dawałem w jakimś wątku dotyczącym kamery :) 

Przykład z tego miesiąca - po jednej z aktualizacji Win10 na laptopie małżonki przestało działać drukowanie oraz część programów. Za brak możliwości części oprogramowania odpowiadał zmieniony dodatkowy sterownik karty graficznej (niby MS podłożył nowszy i bardziej kompatybilny ;) ), za drukowanie zmieniony sterownik drukarki. Przy okazji aktualizacji dołożony został poprawiony sterownik chipsetu, dzięki czemu laptop system ładuje się dwukrotnie szybciej bo lepiej "rozmawia" z HDD. Czyli trochę poprawił, trochę napsuli. Sprawdź, co tam siedzi w systemie i koniecznie ustawienia w FireCapture dotyczące USB i buforowania. Kiedy miałem innego laptopa wspomagałem się ustawieniami bufora kołowego (Settings/Ringbuffer) mimo, że miałem bardzo szybki dysk, który jednak nie mógł dogadać się z chipsetem aby pokazać pazurki. Na obecnym komputerze śmiga aż miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windows 10 jest stworzony pod urządzenia mobilne. Tablety itd stąd kafelki między innymi. Nie  ryzykował bym win 10 do pracy pod niebem. Kolejny przykład : stastawiamy serwer u klienta. Komp odlaczony od  netu. Jesteśmy w połowie instalacji i konfiguracji i nagle ? Update win 10. Sam z siebie. I jeszcze restart wymuszony przez system. I cala instalacja od nowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, _Spirit_ napisał:

Szukaj dalej. Wyjmij jedną kośc RAM jeśli masz dwie, później załóż drugą i testuj.

Ok, tak zrobię.

4 godziny temu, _Spirit_ napisał:

Rozumiem że dysk już pracował i wcześniej było wszystko ok? Co się zmieniło?

Tak, dysk pracował i kilka miesięcy temu było wszystko dobrze. Nie zmieniło się nic, jedynie updaty windowsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, RMK napisał:

W tym prostym przypadku masz Kamera USB - sterownik kamery - chipset na płycie - sterownik chipsetu - magistrala - bufor RAM - dysk (w uproszczeniu).

Nie bardzo teraz mogę czytać cały wątek ale jeśli cokolwiek zmieniłeś w tej układance ma prawo zachować się inaczej. Zresztą przykład dawałem w jakimś wątku dotyczącym kamery :) 

Ale problem nie jest wyłącznie w FireCapture. On występuje nawet przy zwykłym kopiowaniu pliku, pokazywałem screeny. Czyli nie ma nic wspólnego z USB i kamerą. Co najwyżej RAM może być faktycznie jakiś uwalony, ale nie odczuwam z nim problemów w aplikacjach, które potrzebują dużo ramu. Jeśli masz jakąś inną aplikację, która potrzebuje szybko zapisywać dane na dysku, to podeślij - sprawdzę ją, ale założę się, że również będzie zamulać.

56 minut temu, _Spirit_ napisał:

Nie  ryzykował bym win 10 do pracy pod niebem.

Ten laptop służy tylko do awikowania, to nie jest tak "strategiczna" operacja, jak sesja DSowa. Używam go też na co dzień.

57 minut temu, _Spirit_ napisał:

Update win 10.

W Wersji Pro można bez kombinowania wyłączyć aktualizacje automatyczne, zrobiłem tak na każdym kompie jaki mam i jest spokój. W Home trzeba coś kombinować, z tego co wiem, ale też się chyba da (nie mam, to nie sprawdzę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MateuszW napisał:

Ale problem nie jest wyłącznie w FireCapture. On występuje nawet przy zwykłym kopiowaniu pliku, pokazywałem screeny. Czyli nie ma nic wspólnego z USB i kamerą. Co najwyżej RAM może być faktycznie jakiś uwalony, ale nie odczuwam z nim problemów w aplikacjach, które potrzebują dużo ramu.

Nie mam na myśli problemu z kamerą. Raczej identyczny mechanizm. Jeśli update zmienił Ci np. sterownik chipsetu to może inaczej działać komunikacja RAM-magistrala-dysk. Nie chodzi tu także o ilość RAMU ale raczej kwestie czasowe współpracy, które istotne są przy ciągłości strumienia. Jak coś w łańcuchu nie nadąża to są problemy. Czasami to także wina sterownika nie zawsze sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze taka opcja.

Zainstaluj sterowniki dla chipsetu i co tylko się da od płyty głównej - nie te które sugeruje Win 10 z automatu. Jak masz AIDA to pod MOBO znajdziesz szczegółowe dane płyty.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.