Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie i Panie, 

Kupiłem kamerkę i chciałbym zacząć nią focić, ale po przesiadce z canona nie za bardzo kumam takie tematy jak gain, offset, itp. 

Przeglądam tutoriale na potęgę, ale w większości skupiją się one na obróbce, natomiast same pojecia o których wspominałem nie są za bardzo tłumaczone.

Kojarzy może ktoś czy są gdzieś podstawy funkcji kamerek opisane?  

Mam Rising Tech IMX385 z programem RiskingSky 3.7.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, cwic napisał:

nie za bardzo kumam takie tematy jak gain, offset, itp.

Tutaj masz genialnie opisany gain i offset: http://www.stark-labs.com/help/blog/files/GainAndOffset.php

a co kryje się pod itp.?

11 minut temu, cwic napisał:

Kojarzy może ktoś czy są gdzieś podstawy funkcji kamerek opisane? 

Zupełnie nie wiem co masz na myśli - podstawa funkcji kamerki to rejestrowanie. O coś konkretnego Ci chodzi?

Instalujesz sterowniki, podłączasz kamerę, ustawiasz gain/offset, ustawiasz ostrość i rejestrujesz :-)

Proponuję przesiąść się na SharpCap'a, Maxima czy SGP

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję bardzo za linka !!! Pod "itp" to mogą się kryć jakieś dodatkowe funkcje jak Dark field correction czy Black level (patrzcie screen). Na razie to oleję, ale lubię wiedzieć :)

RisingSky jest bardzo intuicyjny i na razie zostanę przy tym programiku, planuję przesiadke na inny, ale najpierw muszę się dowiedzieć czego dokładnie będę od programów wymagał.

RSky.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, cwic napisał:

Dark field correction czy Black level (patrzcie screen)

Dark field corrrection (nie spotkałem się z takim określeniem w innych programach) może oznaczać, że podczas akwizycji każda klatka będzie od razu kalibrowana darkiem - ale to moje gdybanie. Black Level to brzmi bardziej jak obróbka (poziom czerni) - niewykorzystywane podczas akwizycji.

ROI to Region Of Interest - czyli - zaznaczony obszar na klatce, który jest ściągany z kamery - przypiesza to transfer np. do ustawiania ostrości. Cała klatka nie jest ściągana.

Co do programów - trzeba uważać na tłumaczenia chińskich rączek :-)

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

RisingSky 3.7 jest po polsku i moim zdaniem jest świetnie przetłumaczony, powiem szczerze że jestem nieco w szoku. Jakiś El Polakko z wiedzą astro musiał maczać w tym paluchy.

Edytowane przez cwic

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
34 minuty temu, cwic napisał:

RisingSky 3.7 jest po polsku i moim zdaniem jest świetnie przetłumaczony

Super, że dla Ciebie jest wystarczający :-) Jak będziesz miał jakieś pytania to wal.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, Pav1007 napisał:

Jak będziesz miał jakieś pytania to wal.

Hehe, będę pytał, oj będę ... możesz jeszcze tego żałować :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 30.05.2018 o 09:39, Pav1007 napisał:

a co kryje się pod itp.?

Pamiętam jak z ToUcam przesiadłem się na Atika, tam były AVI gotowy jasny rgb a tu nagle jakiś FIT, wszystko ciemne, to był szok :D nauka wszystkiego od nowa :)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Mam kolejny dylemat, chodzi o to że kamera nie chce wyostrzyć w GSO z podniesionym lustrem, mam założoną przedłużkę 35mm i muszę ją jeszcze lekko wysunąć żeby ostrzyło (jakieś 7-10mm). To chyba przez to podniesione lustro, które defakto było robione pod canona. Czy muszę powrócić do pierwotnego ustawienia lustra? Czy może lepiej kupić większą przedłużkę np. 70mm?

Edytowane przez cwic

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, cwic napisał:

Mam kolejny dylemat, chodzi o to że kamera nie chce wyostrzyć w GSO z podniesionym lustrem, mam założoną przedłużkę 35mm i muszę ją jeszcze lekko wysunąć żeby ostrzyło (jakieś 7-10mm). To chyba przez to podniesione lustro, które defakto było robione pod canona. Czy muszę powrócić do pierwotnego ustawienia lustra? Czy może lepiej kupić większą przedłużkę np. 70mm?

Odpowiedź nie będzie jednoznaczna. Bo to już kwestia rozkładu wiązki światła, czy nie jest obcinana w torze optycznym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, poczytałem konkretnie o wyznaczaniu 'Gain" i "Offset", chciałbym wyznaczyć optymalne wartości za pomocą tej metody:

http://www.astro-foto.pl/index.php/astrofotografia-porady/14-gain-offset

Pozostaje tylko jedno pytanie,  gdzie zmierzyć wypełnienie światłem pixela? To się robi w photoshopie? Jęsli tak to jaką czynnością?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W Maximie na przykład - mierzy poziom ADU. W Pix Inisight również (nie wiem czy wersja LE).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z darmowych - fitswork. Warto mieć ten programik do szybkiego podglądu klatek.

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do szybkiego przeglądu klatek używam Blink'a w PI - nie wiedziałem, że fitswork ma też podobną możliwość. @Krzychoo226, przybliżysz temat?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja też bardzo proszę o nakierowanie w Fitsworku, bo mam go na dysku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Takiej funkcjonalności jak Blink w Pixie nie ma w Fitsworku. No od biedy można otworzyć na raz wszystkie klatki z katalogu :D Chodziło mi bardziej o pracę z pojedynczą klatką. Niczego zaawansowanego tam nie zrobimy, ale dostajemy całkiem zaawansowany histogram, wgląd w nagłówek fitsa, garść informacji o zaznaczonym obszarze itd. A sam program jest mały, lekki i bardzo szybki.

Używam go w trakcie fotografowania do podglądu tego co zeszło z kamery. SGP się do tego nie nadaje, praca z maximem jest koszmarna i dla mnie totalnie nieintuicyjna, Pix uruchamia się wieki i dla mnie osobiście jest "za ciężki" by pracować z nim w nocy przy teleskopie będąc oślepianym przez monitor. W Fitsworku przestawiam 3 suwaki i już wiem czy cokolwiek z tego będzie czy nie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolejna sprawa, mam problem z Gainem. RisingSky pokazyje mi wartość od 0 do 50, APT od 0 do 100, podczas gdy często czytam na forum o gainie od 0 do 500. Nie wiem co jest grane i czy casem nie namiesza lem czegoś przy instalacji sterowników.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gain to trochę inna sprawa niż offset.

Offset ustawiasz raz i nie ruszasz (zazwyczaj) a gain możesz zmieniać w zależności od potrzeb (szczególnie w CMOSach). Im wyższy gain tym mniejszy szum odczytu ale mniejsza dynamika zdjęcia. Duży gain ustawia się dla krókich czasów i lucky imaging.

Zarówno gain jak i offset dyktowany jest przez sterownik i to tam szukałbym ustawienia tej wartości. APT może pokazywać wartość %

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi