Skocz do zawartości

Ustawianie na Polarną w SharpCap


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 23.03.2019 o 22:53, MateuszW napisał:

Metoda jest bardzo prosta, ale filmik zrobiłem :)

 

u mnie w ciemnych partiach w dzien pojawiaja sie pasy.

tez tak masz?

uzylem sterow ze strony qhy  POLEMASTERDriver150915.exe

w nocy na gwiazdach jeszcze nie sprawdzalem.

 

 

image.png.64f7e51a376c66a70d2873cf0d9b2784.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 1 miesiąc temu...

Wybaczcie odkopanie tematu, ale wreszcie stałem się szczęśliwym posiadaczem HEQ5 i tak sobie studiuje różne wątki i filmy o ustawieniu na biegun. Doszedłem do wniosków, że wszelkie metody manualne fajnie znać i rozumieć, ale po to mamy programy by ułatwiać sobie życie a nie na odwrót. Stąd zdecydowanie chcę pójść w ustawianie przy pomocy SC. Póki co mam jedynie modyfikowany webcam i szukacz.

Mam pytanie odnośnie metody. Czy nie należy tutaj najpierw wyrównać osi kamery i osi RA montażu przed rozpoczęciem pracy z programem? Z opisu wynika, że wystarczy z grubsza ustawić na polarną, kamerę mieć od tak zamontowaną i śmigać od razu SC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mateusz_D napisał:

Czy nie należy tutaj najpierw wyrównać osi kamery i osi RA montażu przed rozpoczęciem pracy z programem? 

Nie. Cała magia precyzji tej metody polega na braku konieczności justowania kamerki. Kamera określa sobie położenie osi obrotu (wynikającej z rozbieżności justowania) na podstawie pomiarów. 

A obrotu osi najlepiej dokonywać za pomocą silników, a nie ręcznie, bo oba obroty mogą być nieco niewspolosiowe względem siebie. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.06.2018 o 08:07, JaLe napisał:

To nie tutorial, a raczej dokumentacja tego w jaki sposób poradzić sobie z precyzyjnym ustawieniem na gw. Polarną.

"Szarpnąłem się" na 12 EUR za wersję 3.20 i wczoraj testowałem. Kamerka QHY 5P-II-M 2592 x 1944 z pikselem 2,2 um na lunetce 60/240, której używam do guidingu. Oczywiście cały setup (guider na grzebiecie tuby głównej) na moim montażu HEQ5 Pro. Miałem duży problem z uzyskaniem stabilnego obrazu (Solved), pomimo prób z różnymi ustawieniami kamerki. Nie wiem dlaczego. W końcu po kilku próbach udało mi odczytać aktualną niedokładność ustawienia, które robiłem na oko: ok. 13'. Program ocenił ją jako "poor".

Podjąłem więc próby poprawy ustawienia i po kilku próbach udało mi się osiągnąć 1', co program ocenił jako "good". I tak zostawiłem, uznając to wartość zupełnie wystarczającą. Osiągnięcie większej dokładności na moim montażu, obciążonym pełnym setupem (tuba 9 kg plus przeciwwagi 10 kg) jest mało realne. Szczególnie dotyczy ustawienia to osi RA (ustawienie góra-dół), gdzie śruby regulacyjne chodzą jak w plastelinie. Twój wynik 7'' uważam za super profesjonalnie rewelacyjny, który jednak i tak w praktyce nie bardzo przełoży się na jakość fotki. 1' na przykład wystarczy. Dlaczego? Poniżej wyjaśnienie.

 

 

W dniu 1.06.2018 o 10:00, Lukasz83 napisał:

Pytanie do wszystkich, czy jeśli ustawimy polarną z błędem równym 7'' (powiedzmy, że w osi DEC), to zakładając skalę zestawu równą około 0,4''/pix o ile zdryfuje nam gwiazda (względem początkowego położenia) w ciągu godziny? Wie ktoś jak to policzyć?

Nie jestem specem od geometrii "sfer niebieskich", więc poszukałem narzędzia. Poniżej link.

http://celestialwonders.com/tools/polarMaxErrorCalc.html

 

Przy parametrach wejściowych:

Guide Star Angle = 1 deg co mniej więcej odpowiada FOV mojej tuby i matrycy

Focal Length = 825 mm, ba taka jest ogniskowa mojej tuby

Time = 10 min, bo dłuższe klatki pozyskuje się raczej rzadko

Declination = 47 deg, czyli np. M51

Field Rotation = 4,7 um, bo taki jest rozmiar piksela na mojej matrcy

w kalkulatorku dostaję poniższe maksymalne wartości błędu ustawienia

Maximum Alignment Error = 14,88 arcmins

Identical Axis Error = 10.52 arcmins.

 

Jeżeli uznać cytowany wyżej kalkulatorek za wiarygodny, okazuje się że moje zgrubne (na oko) ustawienie bieguna nieba z błędem ok. 13' można w praktyce uznać za od biedy wystarczająco dokładne.  A uzyskane wczoraj wczoraj przy pomocy SharpCapa 1', to już "bóg i ziemia". Na większe dokładności nie ma specjalnie sensu się wysilać.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, diver napisał:

Jeżeli uznać cytowany wyżej kalkulatorek za wiarygodny, okazuje się że moje zgrubne (na oko) ustawienie bieguna nieba z błędem ok. 13' można w praktyce uznać za od biedy wystarczająco dokładne.  A uzyskane wczoraj wczoraj przy pomocy SharpCapa 1', to już "bóg i ziemia". Na większe dokładności nie ma specjalnie sensu się wysilać.

W Twoim opisie zabrakło jasnego zaznaczenia kluczowej informacji: piszesz o stosunkowo niewielkich wymaganiach polarnej do focenia z guidingiem. Jeśli ktoś myśli tu o zastosowaniu bez guidingu, to tolerancje są dużo bardziej restrykcyjne i trzeba trzymać się poniżej 1".

Natomiast nawet jeśli ruch gwiazdy (z guidingiem) nie przekroczy rozmiaru piksela, to jej powolny dryf na kolejnych klatkach może powodować trudne do opanowania patterny po stackowaniu - dlatego warto dokładniej ustawić, jeśli się da niewielkim nakładem pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MateuszW napisał:

W Twoim opisie zabrakło jasnego zaznaczenia kluczowej informacji: piszesz o stosunkowo niewielkich wymaganiach polarnej do focenia z guidingiem.

Moim zdaniem nie, nie piszę o żadnych wymaganiach i niczego nie zabrakło. :no:  Skąd taka teza??

Kalkulator moim zdaniem wylicza po prostu maksymalny błąd ustawienia osi RA dla osiągnięcia maksymalnego założonego błędu na matrycy (field rotation). Oczywiście przy założeniu, że montaż "idzie jak po sznurku" przy niedokładnie ustawionej na biegun osi RA. I tyle. Guiding, który "wyprostuje" ten błąd to zupełnie osobny temat.

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, diver napisał:

Guiding, który "wyprostuje" ten błąd to zupełnie osobny temat.

No właśnie nie. Tego błędu nie da się już wyprostować. Ten kalkulator liczy, ile będzie dryfować gwiazda na zdjęciu, przy założeniu, że guiding idealnie prowadzi w punkt. Chodzi o rozbieżności, jakie zrobią się między naszym kadrem, a gwiazdką guidera, przy separacji równej "Guide Star Angle".

Gdyby guidingu nie było, a montaż prowadził idealnie, a błąd polarnej byłby rzędu kilkunastu minut, to wierz mi, gwiazdy byłyby totalnie pojechane przy 10 minutach. Wiem, bo aby uzyskać punktowe gwiazdy do 5 min bez guidingu, przy mniejszej sakli niż u Ciebie, muszę ustawiać do ok 30" dokładności.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.06.2019 o 00:50, MateuszW napisał:

Wiem, bo aby uzyskać punktowe gwiazdy do 5 min bez guidingu, przy mniejszej sakli niż u Ciebie, muszę ustawiać do ok 30" dokładności.

Spróbujmy to jednak policzyć.

210080649_Bdbiegunaniebieskiego.png.cfcb1d0ddbce7bd7146f768dc46a8276.png

Załóżmy, że błąd ustawienia na biegun (błąd osi RA) to 1', a czas obrotu to 10 minut.

Będziemy liczyć d w [''].  Więc 10 minut obrotu to kąt 360 * 60 * 60 / 144 = 9000''.

Mamy więc d = tg(e) * t = tg(1/60) * 9000 ~ 2,6''.

Gdyby więc montaż prowadził idealnie (byłby bez luzów i błędu silnika), to bez wsparcia ze strony guidingu otrzymamy dryf jak wyżej. Odnosząc to do astrofoto: przy pikselu > 2,6'' gwiazdki nie będą jeszcze "pojechane".

Swoją drogą pojawia się pytanie: czy są tak dokładne amatorskie montaże?...

 

W dniu 18.06.2019 o 00:50, MateuszW napisał:

Chodzi o rozbieżności, jakie zrobią się między naszym kadrem, a gwiazdką guidera, przy separacji równej "Guide Star Angle".

Wygląda na to że masz tutaj rację w sprawie algorytmu kalkulatora. Choć trudno mi precyzyjnie skomentować, bo tego algorytmu nie znam.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W ostatnim czasie przetestowałem SharpCapa i Polemaster pod południowym niebem - bajeczna sprawa. Biegun południowy działa równie dobrze jak północny. Po wstępnym wycelowaniu montażu na bazie stellarium na telefonie, przy totalnej nieznajomości południowego nieba, program załapuje pozycję i już o nic się nie martwię :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MateuszW napisał:

W ostatnim czasie przetestowałem SharpCapa i Polemaster pod południowym niebem - bajeczna sprawa. Biegun południowy działa równie dobrze jak północny. Po wstępnym wycelowaniu montażu na bazie stellarium na telefonie, przy totalnej nieznajomości południowego nieba, program załapuje pozycję i już o nic się nie martwię :)

Potwierdzam, bardzo dobre rozwiązanie, które oszczędza mnóstwo czasu (zwłaszcza w pierwszy dzień pod południowym niebem), wersja pro 10GBP.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie wiele Ci to da. Ja próbowałem ustawiać sharpcapem  z webcamem i nic z tego. Webcamy nie są w stanie zbierać dłuższych ekspozycji i co za tym idzie gwiazdy są ledwo widoczne. SharpCap z tego co kojarzę potrzebuje 15-20 gwiazd do ustalenia pozycji bieguna. U mnie były wykrywalne 4-5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mateusz_D napisał:

Nie wiele Ci to da. Ja próbowałem ustawiać sharpcapem  z webcamem i nic z tego. Webcamy nie są w stanie zbierać dłuższych ekspozycji i co za tym idzie gwiazdy są ledwo widoczne. SharpCap z tego co kojarzę potrzebuje 15-20 gwiazd do ustalenia pozycji bieguna. U mnie były wykrywalne 4-5.

czyli lustrzanka nie da rady ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak softwarowo wyglądać by miała taka przeróbka lustrzanki na webcam, ale wątpię. Ja po swoim nieudanym teście kupiłem na ali T7 astrocamere. Teraz wersja color chodzi po niecałe 300 zł. Chyba bardziej optymalnej opcji się nie da znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.06.2019 o 14:40, AWE napisał:

Czy istnieje sposób aby podłączyć do ShareCap kamerkę SBIG albo główną STL albo SBIG giuder ?

Niestety nie podłączysz SBIG-a nawet przez ASCOM, póki co brak sterowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze aby kamerka była rozpoznawalna i działająca w programie i miała możliwość ekspozycji do paru sekund. Ustawiasz wysoki gain, ekspozycje pare sekund i nie powinno być problemów. Najlepiej kamerę podłączyć do szybkiej optyki o krótkiej ogniskowej, jeśli w okolicach bieguna będzie rejestrować troszkę gwiazdek to będzie ok.

Edytowane przez prestoneq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.