Skocz do zawartości

Ustawianie na Polarną w SharpCap


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Jarek za opis. Bardzo pomocny! 

Na dniach też będę próbował tej metody to wrzucę swoje doświadczenia.

 

Mam drobne pytania, żeby doprecyzować.

Pracowałeś na ogniskowej 1000 i kamerze QHY 163M, więc miałeś dość małe FOV. W opisie programu zalecają ogniskową 200mm. Nie miałeś problemu ze znalezieniem gwiazd odniesienia lub ogólnie z orientacją programu w tak wąskim FOV?

 

W pierwszym etapie napisałeś, że użyłeś CdC. Ja nie korzystam z GoTo. Jeśli ustawię wstępnie montaż przez lunetkę na biegun i potem wyceluję go ręcznie w polarną to zakładam, że uzyskam ten sam efekt?

 

Pytanie do wszystkich, czy jeśli ustawimy polarną z błędem równym 7'' (powiedzmy, że w osi DEC), to zakładając skalę zestawu równą około 0,4''/pix o ile zdryfuje nam gwiazda (względem początkowego położenia) w ciągu godziny? Wie ktoś jak to policzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Lukasz83 napisał:

Mam drobne pytania, żeby doprecyzować.

Pracowałeś na ogniskowej 1000 i kamerze QHY 163M, więc miałeś dość małe FOV. W opisie programu zalecają ogniskową 200mm. Nie miałeś problemu ze znalezieniem gwiazd odniesienia lub ogólnie z orientacją programu w tak wąskim FOV?

 

Nie było z tym problemu, bo nawet Polarna była widoczna i kilkanaście innych sobie znalazł. Żeby być pewnym ustawienia, to procedurę powtórzyłem celowo przesuwając tak, by Polarna nie była widoczna, ale efekt był bardzo zbliżony. 

Co do tych 7" to tez nie jest tak, że one utrzymują się na stałe (pewnie jest to już uzależnione od kształtu przekładni) i czasami ten błąd spada, a czasami rośnie nieznacznie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. Tylko czy wykonalne jest na montażu EQ5 bez pilota SynScan (wówczas miałoby większy sens na wycelowanie w Polarną, bo te 90 stopni itd. to tylko z grubsza wyceluje w okolice bieguna)? To działa w ten sposób, że sprawdza rotację gwiazd w kadrze i wylicza gdzie jest środek? Mam SC w wersji pro, ale nie miałem jeszcze okazji tego sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, LibMar napisał:

Ciekawe. Tylko czy wykonalne jest na montażu EQ5 bez pilota SynScan (wówczas miałoby większy sens na wycelowanie w Polarną, bo te 90 stopni itd. to tylko z grubsza wyceluje w okolice bieguna)? To działa w ten sposób, że sprawdza rotację gwiazd w kadrze i wylicza gdzie jest środek? Mam SC w wersji pro, ale nie miałem jeszcze okazji tego sprawdzić.

Spróbuj, ja te 90* ustawiałem na czuja. Program ładnie znajduje gwiazdki, więc na pewno posługuje się jakąś bazą.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

długo męczyłem się z alignacją na polarną do czasu aż rok temu wyczytałem o tej metodzie. 

to po prostu działa.

"na oko" w biegun, jak program napisze że trzeba obrócić to też na oko obracam (jeśli za mało to napisze by jeszcze kawałek obrócić) następnie to już chwila zabawy ze śrubami w montażu i wszystko gotowe :D 

mam małą uwagę - opcja PolarAlign jest też dostępna w darmowej wersji programu (a na pewno w wersji pod XP)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kasperro napisał:

długo męczyłem się z alignacją na polarną do czasu aż rok temu wyczytałem o tej metodzie. 

to po prostu działa.

"na oko" w biegun, jak program napisze że trzeba obrócić to też na oko obracam (jeśli za mało to napisze by jeszcze kawałek obrócić) następnie to już chwila zabawy ze śrubami w montażu i wszystko gotowe :D 

mam małą uwagę - opcja PolarAlign jest też dostępna w darmowej wersji programu (a na pewno w wersji pod XP)

Ja ściągnąłem darmową, ale z chwilą uruchomienia PolarAlign program poprosił mnie o zakup wersji pro :) 

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kasperro napisał:

Dzięki za ostrzeżenie bo mało nie zrobiłem aktualizacji do najnowszej (płatnej...) wersji! :D 

Można mieć kilka wersji zainstalowanych naraz - mam 3.0 i 3.1, które stosuję zamiennie (bo w 3.1 usunięto/zmieniono coś, co się przydało). Wersja 3.0 ma bodajże tę opcję darmową, a jak nie, to 2.9 już na pewno :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ten program w wersji z możliwością alignacji dostałem razem z kamerą ASI1200 i też potwierdzam że działa rewelacyjnie.

Przekręcenie teleskopu o 90 stopni nie musi być idealne i robi się to na oko tak jak Jarek napisał.

Dodatkowo nie musi widzieć samej Gwiazdy Polarnej.

Program z tego co pamiętam potrzebuje w polu około 14 gwiazd żeby wystartować ale z praktyki nie ma z tym problemu.

Chyba ma w sobie lokalną bazę gwiazd wykorzystywaną do solvingu, bo sprawdzałem w polu i nie potrzebuje nawet połączenia z internetem.

Polecam po tej metodzie zerknąć przez lunetkę biegunową - ja się nieźle zdziwiłem jak mocno ją mam przekoszoną ;-)

 

Edytowane przez coy_coyote
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na SharpCapa wpływa dokładność ustawienia deklinacji 90 na osi Dec? Nie mogę uwierzyć, że z dwóch pomiarów potrafi określić błąd polarnej i nie ma problemów z innymi błędami, jak deklinacja, nieprecyzyjny obrót o 90 st, błąd stożkowy itp.

W dniu 1.06.2018 o 08:07, JaLe napisał:

7. Pojawia się komunikat z informacją w którą stronę powinniśmy przesunąć montaż - co czynimy przy pomocy śrub (lewo - prawo, góra-dół)

Czy program nie podpowiada nam np pokazując na zdjęciu, ile należy go przesunąć? Robimy to zupełnie na czuja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, MateuszW napisał:

Czy program nie podpowiada nam np pokazując na zdjęciu, ile należy go przesunąć? Robimy to zupełnie na czuja?

Dobre pytanie, bo licząc na domyślność nie napisałem wprost. Program podaje o ile powinniśmy zmienić położenie i w która stronę (prawo - lewo, góra - dół) na screenie zaznaczyłem czerwona elipsą. Zmianę położenia widzimy z krótkim opóźnieniem na zdjęciu, czyli jak zbliżamy się lub oddalamy od wskazanego położenia - to zaznaczyłem pomarańczowymi liniami.

4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Tayson napisał:

Rozumiem, że wszystkie korekty widoczne są na ciągłych ekspozycjach z kamery? 

Tak, na bieżąco pokazuje, którą gwiazdę w którym punkcie kadru masz umieścić.

Ciekawi mnie, czy po ustawieniu w ten sposób i kolejnym odpaleniu tej funkcji, błąd będzie dalej taki mały, czy trzeba wykonać tą operację kilka razy. Jeszcze jest opcja, żeby za drugim podejściem obrócić montaż w przeciwną stronę. W przyszłym tygodniu jest szansa na trochę pogody, to mam zamiar to potestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Iluvatar napisał:

Ciekawi mnie, czy po ustawieniu w ten sposób i kolejnym odpaleniu tej funkcji, błąd będzie dalej taki mały, czy trzeba wykonać tą operację kilka razy.

Ja zrobiłem kilka dni przerwy i powtórzyłem. Na razie trzyma jako Excellent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Mam coś ciekawego. Otóż kupiłem jakiś czas temu PoleMaster i generalnie jest bardzo fajny i zgrabny, ale procedura ustawiania na polarną w jego programie jest moim zdaniem kiepska. Tzn wszystko jest jasne i zrozumiałe, a dokładność ok, ale jest sporo klikania i ręcznego wskazywania gwiazd, co mogłoby być zastąpione automatem. Widzę, że metoda w SharpCaptuer jest właśnie takim rozwinięciem tej koncepcji - czyli bazujemy na tym samym pomyśle co PoleMaster, ale zamiast ręcznie wskazywać gwiazdy, robi to za nas automat.

A to, co własnie odkryłem, to że kamerka PoleMaster działa w SharpCapture :) Szczerze mówiąc nie spodziewałem się tego. Tak więc będę w stanie porównać oba programy. Obawiam się tylko czy pole widzenia PoleMastera nie okaże się zbyt duże (ze 2x większe niż zaleca SC). Zobaczymy.

 

Przy okazji pytanie. Czy SharpCap potrafi ustawiać na biegun południowy? Nie widzę za bardzo wzmianek na ten temat.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywam tez tego  programu  do kamery ASI 120 MM- S w wersji 3.2 ta wersja jest darmowa i też ma ta opcję.  Mam tylko nadzieję  że będzie współpracowała z montażem EQ 5  Sky Watcher  GoTo  i  z Celestron  VX  GoTo . Muszę sprawdzić czy będzie  działać i  poprawnie ustawiać polarną .

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy to! Polemaster działa w SharpCap idealnie!

polemaster.png.3b2d58a61bdc84957977cff6e147dc55.png

Metoda ustawiania w tym programie jest kapitalna. Moim zdaniem nic lepszego wymyślić się nie da. Znacznie wygodniejsze niż ręczne klikanie w programie  Polemastera.

W dniu 16.03.2019 o 20:23, MateuszW napisał:

Czy SharpCap potrafi ustawiać na biegun południowy?

Odpowiem sam sobie - da się :)

W dniu 17.03.2019 o 08:35, Meiser napisał:

w wersji 3.2 ta wersja jest darmowa i też ma ta opcję.

Na pewno? Przecież jest jasna informacja, że ostatni krok procedury nie będzie działał.

Ja robiłem powyżej w 2.9 - darmowej na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak za mało gwiazd, to trzeba wydłużyć trochę ekspozycję. Sama procedura jest bardzo prosta i w sumie wyjaśniona w oknie Polar Align. Sprowadza się tylko do ręcznego obrócenia montażu o ok. 90° i kręcenia śrubami.

Aczkolwiek mając starego Oriona SSAG i SW 80/400 zdarzał się problem ze znalezieniem 15 gwiazd i wystarczyło montaż obrócić o trochę większy kąt lub zacząć z innej pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.